Αλαβές

Έμεινε πίσω σχεδόν από τα… αποδυτήρια η Αλανές στο πρόσφατο ματς μιας και ο Εν Νεσίρι έκανε το 0-1 στο 2ο λεπτό. Η απάντηση της Αλαβές ήταν άμεση μιας και ισοφάρισε με τον Μέντεζ στο 11ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη όσον αφορά το πρώτο ημίχρονο. Έτσι με τον Σούσο στο 30ο λεπτό, η Σεβίλλη πήρε και πάλι το προβάδισμα. Στο δεύτερο μέρος η Αλαβές κυνήγησε το γκολ της ισοφάρισης, δίνοντας χώρους στην Σεβίλλη, η οποία όμως δεν μπόρεσε να «καθαρίσει» τον αγώνα. Στο 84ο ακυρώθηκε γκολ της Σεβίλλης μιας και θεωρήθηκε πως ο Κουντέ χρησιμοποίησε το χέρι του.Έτσι φτάσαμε στην φάση του 91ου λεπτού, όπου οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Χοσέλου ανέλαβε να το εκτελέσει αλλά o Μπόνου απέκρουσε και η ομάδα του παρέμεινε κοντά στις τελευταίες θέσεις.

Εκτός ο στόπερ Ροντρίγο και ο φορ Γουιντέτι.

Bet Info - Αλαβές

Στα 14 τελευταία στο «Μεντιθορόθα», η Αλαβές, μετράει μονάχα δύο τρίποντα.

Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης υπέστη ιστορικό κάζο στο Αλικάντε, καθώς γνώρισε στην παράταση (1-1 η κανονική διάρκεια) την ήττα (2-1) από την Αλκογιάνο της τρίτης κατηγορίας (που έπαιζε και με 10 παίκτες) και τον αποκλεισμό από το Copa del Rey. Η ομάδα της τρίτης κατηγορίας του ισπανικού ποδοσφαίρου επικράτησε εντός έδρας των “μερένχες” με σκορ 2-1 στην παράταση με την κανονική διάρκεια να είναι 1-1! Ο Ζιντάν ξαναβρέθηκε, όπως αναμενόταν, στο στόχαστρο του Τύπου, το όνομα του Ραούλ «έπαιξε» πάλι και η κατάσταση αρχίζει να θυμίζει έντονα τις αρχές Δεκέμβρη ενώ στο πρωτάθλημα  οι πρόσφατες εκτός έδρας ισοπαλίες σε Ελτσε και Οσασούνα, την έχουν φέρει στο -7.

Χωρίς τους πρόσφατα τραυματίες Γκ.Ροντρίγκες (Μ, ) και Ρουιμπάλ (Ε), τους Μπαρτρά (Α) και Μπράβο (Τ).