Αλαβές

Την δεύτερη φετινή της ήττα “γνώρισε” στην 7η αγωνιστική “στροφή” του Ισπανικού πρωταθλήματος η γηπεδούχος απόψε ομάδα της Αλαβές. Οι “μπαμπαθόρος” φιλοξενήθηκαν από την Λεβάντε σε μία μονομαχία όπου ξεκίνησαν ιδανικά, μόλις στο 5ο λεπτό πήραν πρώτοι “κεφάλι” στο σκορ με 0-1, στην συνέχεια όμως δέχθηκαν αφόρητη πίεση από την γηπεδούχο ομάδα και με τέρματα σε 19' και 36' βρέθηκαν από το 0-1 στο 2-1, στην επανάληψη άσκησαν κι αυτή αρκετή πίεση αλλά το σκορ δεν άλλαξε και τους έδωσε στο τέλος την εκτός έδρας ήττα. Με τον τρόπο αυτόν λοιπόν η ομάδα από την Βιτώρια-Γκαστέιθ επανήλθε στα αρνητικά αποτελέσματα μετά από τρείς νίκες και δύο ισοπαλίες, μένοντας στους 11 βαθμούς και πέφτοντας στην 6η θέση της βαθμολογικής κατάταξης.

Πέρα από τον Ροντρίγκο Έλι (Α), ο οποίος συνεχίζει ως τραυματίας, η γηπεδούχος ομάδα πιθανότατα να μην μπορεί να υπολογίζει και στον Πάτρικ Τουμασί (Μ) ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις στην τελευταία προπόνηση της ομάδας και παραμένει αμφίβολος.

Bet Info - Αλαβές

Από το '98 έως και σήμερα το συγκρότημα του Αμπελάρντο δεν έχει κερδίσει ποτέ την αποψινή του αντίπαλο φιλοξενώντας την κιόλας, αλλά στις 6 από τις 8 μονομαχίες “μετράει” τουλάχιστον ένα γκολ υπέρ.

Ρεάλ Μαδρίτης

Σε ακόμη μία απώλεια βαθμών υπέπεσε στην 7η αγωνιστική “στροφή” του πρωταθλήματος της Λα Λίγκα η φιλοξενούμενη απόψε ομάδα της Ρεάλ Μαδρίτης. Η “βασίλισσα” φιλοξένησε, στο μεγάλο Derbi Madrileno, την “αιώνια” αντίπαλο της Ατλέτικο Μαδρίτης σε μία απόλυτα μοιρασμένη μονομαχία όπου οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο η καθεμία, ευκαιρίες αν και λιγοστές υπήρχαν αλλά το αρχικό 0-0 δεν άλλαξε ποτέ με αποτέλεσμα και οι δύο να αρκεστούν στον έναν βαθμό της ισοπαλίας. Έτσι οι Μαδριλένοι συνέχισαν δίχως νίκη για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική, ανέβηκαν μόλις στους 14 βαθμούς, συνέχισαν στην 2η θέση της βαθμολογικής κατάταξης αλλά έμειναν ισόβαθμες με την 1η Μπαρτσελόνα και στο +1 από την 3η Σεβίλλη.

*Μεσοβδόμαδα η πρωταθλήτρια Ευρώπης τέθηκε αντιμέτωπη με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην Ρωσία για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ και με σκορ 1-0 δέχθηκε και την ήττα.

Μαρσέλο (Α), Ίσκο (Μ) και Ντάνι Καρβαχάλ (Α) δεν υπολογίζονται απόψε από τους φιλοξενούμενους, εφόσον και οι τρείς συνεχίζουν την αποθεραπεία τους. Αντίθετα, Ράφαελ Βαράν (Α) και Γκάρεθ Μπέιλ (Ε) ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους και επιστρέφουν.

Bet Info - Ρεάλ Μαδρίτης

Δίχως νικηφόρο αποτέλεσμα παραμένει στις 3 τελευταίες μονομαχίες που έχει δώσει σε Λα Λίγκα και Τσάμπιονς Λιγκ το συγκρότημα του Ζουλέν Λοπετεγκούι, το οποίο παράλληλα δεν έχει σκοράρει καν.