Αλαβές

Βαγιαδολίδ και Αλαβές κοντραρίστηκαν στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της La Liga, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στις θέσεις του υποβιβασμού πριν την πρώτη σέντρα. Από την αρχή του ματς, η Αλαβές έδειξε ότι θέλει περισσότερο τη νίκη και προσπάθησε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Η Αλαβές λοιπόν, κατάφερε να φύγει με μεγάλο διπλό από την έδρα της Βαγιαδολίδ και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα. Κομβικό σημείο η αποβολή του Μαρτίνεζ και εξαιρετικό δεύτερο μέρος για τους φιλοξενούμενους, που έδειξαν ότι είναι σε καλύτερο επίπεδο από τους γηπεδούχους.

Εκτός ο μέσος Πονς και ο στόπερ Έλι.

Bet Info - Αλαβές

Από τέσσερα σερί NG η Αλαβές.

Μπαρτσελόνα

Το πάλεψε αλλά είδε μια… διαστημική Ρεάλ απέναντι της η Μπάρτσα και μοιραία ηττήθηκε με 3-1 εντός έδρας. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Μπενζεμά πέταξε στον κενό χώρο, ο Βαλβέρδε κινήθηκε ταχύτερα απ΄όλους και νίκησε τον Νέτο, ανοίγοντας το σκορ. Η χαρά των «μερένγκες», όμως, κράτησε μόλις τρία λεπτά, καθώς στο 8΄ ο Μέσι έβγαλε ωραία μπαλιά στον Ζόρντι Άλμπα, αυτός έκανε το γύρισμα και ο Φατί από κοντά ισοφάρισε και έγινε ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία των clasico. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και εκατέρωθεν ευκαιρίες.  Στο β΄ ημίχρονο η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο δυνατά, αλλά Φατί και Κουτίνιο έχασαν σημαντικές ευκαιρίες και στο 63΄ ο Ράμος πέτυχε το γκολ που έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη "βασίλισσα". Οι «μπλαουγκράνα» πίεσαν, αλλά δεν δημιούργησαν καθαρή ευκαιρία και ο Μόντριτς σε μία αντεπίθεση «σφράγισε» στο 90΄ τη νίκη της Ρεάλ. Μεσοβδόμαδα οι «μπλαουγκράνα» αγωνίστηκαν στο Τορίνο κόντρα στη Γιουβέντους για να πάρουν τη νίκη με 0-2 δείχνοντας ξεκάθαρη ανωτερότητα.