Αλαβές

Ο,τι δεν κατάφερε τόσο καιρό μετά απο συνεχόμενες ήττες, το έκανε τώρα η Αλαβές, η οποία πέρασε από την Ανδαλουσία σε βάρος της Μπέτις στην πιο κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος. Για τους φιλοξενούμενους άνοιξε το σκορ στο 53’ με ωραίο σκάψιμο ο Χοσέλου και στο 78’ ο Ροντρίγκο Ελι έδωσε καθαρό προβάδισμα. Για την αδιάφορη βαθμολογικά και σε διακοπές Μπέτις, μείωσε για το τελικό 1-2 στο 90’ ο Μορόν.

Tιμωρημένος ο Ροντρίγκο Έλι (Α). Εκτός ο κίπερ Πατσέκο, ο αμυντικός Ντουάρτε.

Bet Info - Αλαβές

4/5 NG στα τελευταία ματς της.

Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα ούτε νίκησε, ούτε πήρε κάποιο δώρο από τη Βιγιαρεάλ στο ματς με τη Ρεάλ Μαδρίτης και έτσι τελείωσε η υπόθεση τίτλος με τη «Βασίλισσα» να είναι η φετινή πρωταθλήτρια Ισπανίας. Ο Κίκε Σετιέν αποφάσισε να παρατάξει την ομάδα του με αρκετές αλλαγές, κάτι το οποίο του κόστισε. Η Οσασούνα μπόρεσε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 0-1, χάρη σε γκολ του πρώην παίκτη των γηπεδούχων, Αρναΐθ στο 16′. Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν αλλαγές και στο 62′ ο Μέσι με υπέροχη εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-1. Στη συνέχεια η «Μπάρτσα» έπαιζε στο μισό γήπεδο την Οσασούνα, χωρίς όμως να καταφέρνει κάτι. Και στις καθυστερήσεις, όταν όλη η ομάδα της «Μπάρτσα» ήταν στην επίθεση, η Οσασούνα βγήκε στην αντεπίθεση. Με τον Μπάρχα να κάνει τη σέντρα από τ’ αριστερά και τον Τόρες να πλασάρει για το τελικό 1-2!

Τιμωρημένοι οι Πικέ, Ράκιτιτς, Φίρπο, τραυματίας ο Γκρισμάν.