Αλαβές

Ανταγωνιστική μόνο για ένα ημίχρονο ήταν η Αλαβές η οποία ηττήθηκε με 4-1 από την Ρεάλ Μαδρίτης. Κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στο πρώτο μέρος δημιουργώντας μάλιστα και φάσεις, στο δεύτερο «κατέρρευσε» δεχόμενη τέσσερα τέρματα ενώ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει προσωρινά με τον Χοσελού στο 65ο λεπτό. Ο Ισπανός επιθετικός σε συνέντευξη του φαίνεται να είναι ενοχλημένος με την διοίκηση καθώς, όπως αναφέρει, δεν τον άφησαν να πάρει μεταγραφή στη Σεβίλλη.

Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών ή γενικότερα απουσίες.

Μαγιόρκα

Σε μία αρκετά μοιρασμένη αναμέτρηση, η Μαγιόρκα αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 απέναντι στη Μπέτις, εντός έδρας. Απείλησε στο πρώτο μέρος ανοίγοντας το σκορ με τον Ολιβάν στο 25ο λεπτό, κλείστηκε στο δεύτερο με αποτέλεσμα να δεχθεί την ισοφάριση στο 59ο λεπτό. Ενισχύθηκε η ομάδα του Γκαρσία καθώς αναμένεται τις επόμενες μέρες να ανακοινωθεί ο ανερχόμενος Νίνο (επιθετικός) ως δανεικός από την Βιγιαρεάλ.

Εκτός παραμένουν οι Κόστα (αμυντικός) και Σάντσεζ (μέσος).