Αλαβές

Tέταρτη συνεχόμενη ήττα για την Αλαβές (αυτή τη φορά απο τη Μπέτις) στο πρωτάθλημα που φαίνεται να παραπαίει. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τα δύο πρώτα τους τέρματα στο πρώτο μέρος. Στο 12ο λεπτό ο Χοσέλου εκτέλεσε ένα φάουλ και με εντυπωσιακό τρόπο έγραψε το 0-1 για την ομάδα του. Η Αλαβές στο 24ο λεπτό σημείωσε το 0-2 με κεφαλιά του Μέντες, έπειτα από σέντρα του Ντουάρτε από τα αριστερά. Η Μπέτις, ωστόσο, δεν το έβαλε κάτω και πέτυχε μία μεγάλη ανατροπή. Στο 61ο λεπτό ο Ιγκλέσιας μείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. H ομάδα της Ανδαλουσίας έφτασε στην ισοφάριση με τον Χοακίν στο 81', ο οποίος πήρε την κεφαλιά στην εκτέλεση κόρνερ του Κανάλες. Το 3-2 έγινε πραγματικότητα στο 88ο λεπτό με κεφαλιά του Μπόρχα Ιγκλέσιας μέσα από την περιοχή, έπειτα από ωραία σέντρα του Έμερσον.

Σταθερά εκτός ο στόπερ Έλι.

Bet Info - Αλαβές

3/4 οver 2.5 πρόσφατα, αμφότερα είναι και over 3.5.

Κάδιθ

Νίκη – οξυγόνο πανηγύρισε η Κάντιθ την προηγούμενη αγωνιστική επικρατώντας με 1-0 εντός έδρας της Εϊμπάρ. Με την τελευταία νίκη της Κάντιθ στη La Liga να χρονολογείται στις 10 Ιανουαρίου, το παιχνίδι ήταν must win για «τρίποντο» στην σαββατιάτικη αναμέτρηση με την Εϊμπάρ. Εντέλει, χαμογέλασε, που επικράτησε 1-0 των Βάσκων στο «Ραμόν ντα Καράνθα» και επέστρεψε στις επιτυχίες, χάρη σε μία κοντινή κεφαλιά του Νεγρέδο στο 40ο λεπτό του αγώνα.

Αγωνιστικά, σταθερά εκτός ο μπακ-χαφ Ακαπό.