Αλαβές

Tρίτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα και τέταρτη στα πιο πρόσφατα πέντε παιχνίδια της, ξεκάθαρα ντεφορμέ. Ξεκίνησε όπως το άφησε και πρίν τη διακοπή η Αλαβές. Εντός προγράμματος η ήττα απο την Ατλέτικο με 2-1 αν και το πάλεψε. Στο 59’, ο Σαούλ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ και στο 73’, ο Ντιέγκο Κόστα, εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Γιορέντε. Η Αλαβές, πάντως, δεν το παράτησε, μειώνοντας με τον Χοσέλου στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά δεν προλάβαινε να κάνει κάτι περισσότερο.

Άπαντες παρώντες στην αποστολή.

Bet Info - Αλαβές

4/5 NG προσφάτως.

Γρανάδα

Κατάφερε με ακόμη μια άχαρη εμφάνιση και τέταρτο παιχνίδι δίχως νίκη να κάνει άπιαστο όνειρο το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Χάρη στα γκολ του άλλοτε παίκτη του Αστέρα Τρίπολης, Πάμπλο Ντε Μπλάσις στο 16’ και του Κίκε στο 69’, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα δύο φορές, με τη Γρανάδα να ισοφαρίζει προσωρινά με τον Σολδάδο, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 46’ και σκόραρε στο 48’. Ωστόσο, το δεύτερο εξ αυτών ήταν και καθοριστικό, γράφοντας τον επίλογο της αναμέτρησης και άφησες τη Γρανάδα ουσιαστικά εκτός Ευρώπης στο -4 απο την επτάδα.

Εκτός ο αμυντικός Μπαραόνα που είναι τιμωρημένος. Τραυματίας ο κίπερ Ρούι Σίλβα, ο χαφ Γκοναλόνς και ο Μοντέρο.