Αλαβές

Έξι σερί ήττες και συνολικά 7/8 στα πιο πρόσφατα της παιχνίδια η Αλαβές που δείχνει να μη πατά καθόλου καλά στα πόδια της. Δεν ήταν αδιάφορη πάντως στη Μαδρίτη, έπαιξε στα ίσα τη Ρεάλ και προσπάθησε ουκ ολίγες φορές να δημιουργήσει καταστάσεις χωρίς όμως να δει αποτελέσματα. Οι Βάσκοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση της Μαδρίτης. Είχαν δοκάρι μόλις τέσσερα λεπτά μετά από την έναρξη του ματς όταν ο Έντγκαρ Μέντεθ έκανε τη σέντρα, ο Χοσέλου έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κουρτουά. Στο 10ο λεπτό οι μερένγκες κέρδισαν πέναλτι, ο Μπενζεμά εκτέλεσε, νίκησε τον Ρομπέρτο και άνοιξε το σκορ. Η Αλαβές πίεζε, αλλά οι Λούκας Πέρεθ και Χοσέλου άφηναν όλες τις προσπάθειές τους ημιτελείς. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ασένσιο στο 50ό λεπτό. Στην αρχή υποδείχθηκε οφσάιντ στην πρώτη πάσα από τον Ροντρίγκο στον Μπενζεμά. Μόλις στο +3 απο την επικίνδυνη ζώνη η Αλαβές, κινδυνεύει αν δεν... αλλάξει.

Εκτός ο αμυντικός Ρούμπεν Ντουάρτε.

Bet Info - Αλαβές

Απο τρία σερί NG.

Χετάφε

Ακόμα μια ήττα - πισωγύρισμα για τη Χετάφε που δεν δείχνει να πατά καλά και ηττήθηκε με το βαρύ εντός έδρας 3-1. Η Χετάφε, η οποία ισοφάρισε προσωρινά με τον Ούγο Ντούρο (80'), αλλά δέχθηκε άλλα δύο τέρματα μέχρι το τέλος, παρέμεινε στην έκτη θέση, έχασε και άλλο έδαφος σε σχέση με την Βγιαρεάλ (στο -4) και, αν δεν προσέξει, κινδυνεύει να χάσει και το εισιτήριο για το Europa League, όταν προ καραντίνας διεκδικούσε με αξιώσεις την έξοδο στο Champions League.

Tιμωρημένος ο φορ Άνχελ Ροντρίγκες και οι αμυντικοί Εξτέιτα, Νιόμ και Σουάρες.