Αλαβές

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο κατάφερε να επεκτείνει το νικηφόρο – αήττητο σερί της στην 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος η γηπεδούχος Αλαβές. Οι “μπαμπαθόρος” αντιμετώπισαν εκτός έδρας την Ράγιο Βαγιεκάνο σε μία αναμέτρηση όπου ξεκίνησαν δυναμικά, μόλις στο 8' πήραν πρώτοι προβάδισμα με 0-1, δέχθηκαν την ισοφάριση στο 30', “απάντησαν” τέσσερα λεπτά αργότερα με το 1-2, στο 35' βρέθηκαν με παίκτη παραπάνω και στην επανάληψη σημειώνοντας ακόμη τρία τέρματα “καθάρισαν” την υπόθεση “νίκη” κι έφυγαν από την αντίπαλη έδρα με το τελικό 1-5. Η νίκη αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη για την ομάδα από την Βιτόρια-Γκαστέιθ και αυτή που την κράτησε αήττητη για τέταρτη σερί αγωνιστική, με την ομάδα να ανεβαίνει στους 10 βαθμούς και να βρίσκεται έστω και προσωρινά στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Πέρα από τον κλασικά απώντα Ροντρίγκο Έλι (Α), ο οποίος παραμένει τραυματίας, για την αποψινή αναμέτρηση η γηπεδούχος ομάδα ίσως να μην μπορεί να υπολογίζει και στον Αντριάν Μαρίν (Α), του οποίου η συμμετοχή θα καθοριστεί την τελευταία στιγμή. Από την άλλη απόψε επιστρέφουν και οι Μπόρχα Μπαστόν (Ε) και Τομάς Πίνα (Μ).

Bet Info - Αλαβές

Από το 2004 έως και σήμερα η ομάδα του Αμπελάρντο έχει υποδεχθεί την αποψινή της αντίπαλο δύο φορές για την Λα Λίγκα, μία για το Κόπα ντελ Ρέι και μία για την Σεκούντα Ντιβιζιόν, όπου σε όλες τις αναμετρήσεις έχει σημειώσει τουλάχιστον δύο γκολ.

Χετάφε

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα πραγματοποίησε στην 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος η φιλοξενούμενη Χετάφε. Οι “αθουλόνες” αντιμετώπισαν εντός έδρας την Ατλέτικο Μαδρίτης σε μία αναμέτρηση όπου δεν ξεκίνησαν όπως θα ήθελαν, στο 14' βρέθηκαν πρώτοι πίσω στο σκορ με 0-1, δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ, στο 60' όμως δέχθηκαν το 0-2, έφτα λεπτά αργότερα έμειναν με παίκτη λιγότερο ύστερα από αποβολή του Αλέχο και χωρίς στο υπόλοιπο του ματς να σημειώσουν κάτι αξιόλογο δέχθηκαν την ήττα με το τελικό 0-2. Με την ήττα αυτή η ομάδα από την Μαδρίτη άφησε πίσω τα τρία συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα της και μένοντας στους 7 βαθμούς βρέθηκε στην 11η θέση της βαθμολογίας.

Μόνος απών απόψε για την φιλοξενούμενη ομάδα θα είναι ο Ιβάν Αλέχο (Μ), ο οποίος δέχθηκε την κόκκινη κάρτα στην προηγούμενη αγωνιστική και είναι τιμωρημένος.

Bet Info - Χετάφε

Με Under 2.5 έχουν ολοκληρωθεί και οι 5 μέχρι στιγμής αναμετρήσεις που έχει δώσει για το φετινό πρωτάθλημα η ομάδα του Χοσέ Μπορνταλάς.