Άιντραχτ Φρ.

Οι Αετοί γνώρισαν την ήττα (2-1) στο εκτός έδρας γειτονικό ντέρμπυ με τη Μάιντζ, μολονότι άνοιξαν εκείνοι το σκορ με τον Χιντερέγκερ στο 31', ωστόσο η αποβολή του Κορ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου άλλαξε άρδην την εικόνα του παιχνιδιού αφού οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν πλήρως κι έφτασαν με σχετική ευκολία στην ανατροπή. Τέταρτη ήττα στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές για την Άιντραχτ, μοιάζει πλέον μακρινή η επιβλητική νίκη επί της Μπάγερν και η ομάδα έχει υποχωρήσει στα μέσα του βαθμολογικού πίνακα. Την ερχόμενη Πέμπτη θα κριθεί η πρόκριση στους 32 του Γιουρόπα Λιγκ (εντός έδρας με την αδιάφορη Γκιμαράες), πολύ καλύτερος ο απολογισμός στη Φρανκφούρτη (4-2-1 με 5/7 over).

Tιμωρημένοι οι Άμπραχαμ (Α) και Κορ (Μ), τραυματίες οι Τραπ (Τ) και Ντοστ (Ε).

Bet Info - Άιντραχτ Φρ.

Η εστία της παραβιάστηκε στις 8 από τις 9 πιο πρόσφατες υποχρεώσεις της στη Φρανκφούρτη.

Χέρτα

Άσχημο το ξεκίνημα της κατά τη φιλοξενία της Μπορούσια Ντόρτμουντ στο Βερολίνο καθώς στο 25' βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2, πήγε όμως στα αποδυτήρια με ανεβασμένη ψυχολογία μετά τη μείωση του σκορ με τον Νταρίντα και την αποβολή αντίπαλου ποδοσφαιριστή. Οι μπλε άσκησαν πίεση στην επανάληψη χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν ξανά με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα (1-2), την πέμπτη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα και πλέον αγχώνονται για τα καλά όντας στη 16η θέση (μπαράζ παραμονής) της Μπουντεσλίγκα. Με το αριστερό το ντεμπούτο του προπονητή Κλίνσμαν, αναιμική η εικόνα μακριά από την πρωτεύουσα (1-2-4 με 5/7 over).

Tιμωρημένος είναι ο βασικός τερματοφύλακας Γερστάιν.