Αϊντχόβεν

Συνεχίζει την πολύ καλή πορεία στο πρωτάθλημα η Αϊντχόφεν η οποία νίκησε με 3-0, στην έδρα της Αλκμάαρ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν άκρως αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια, σκόραραν οι Μποκάγκλι, Φερτέσεν και Ντοάν στο 14ο, 69ο και 83ο λεπτό της αναμέτρησης. Δύσκολο έργο η πρόκριση στους «32» του Europa League για την ομάδα του Σμιντ που ωστόσο έχει και το «μαξιλαράκι» της 3η θέσης, που οδηγεί στους «32» του Conference.

Εκτός οι Κρέκελς (αμυντικός) και Σανγκαρέ (μέσος). Αμφίβολοι οι Ντελανγκέ (τερματοφύλακας), Φελίπε (αμυντικός), Λεντέζμα (μέσος), Πρόπερ (μέσος), Σάμπο (αμυντικός) και Σιλτ (αμυντικός).

Ρεάλ Σοσιεδάδ

Τρίτη σερί νίκη κατάφερε να πάρει η Ρεάλ Σοσιεδάδ, με 2-0 στην έδρα της Κάντιθ. Η ομάδα του Αλγκουαθίλ, αν και δυσκολεύτηκε στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, κατάφερε να πετύχει τα δύο τέρματα που της χάρισαν την νίκη με τον Ογιαρθάμπαλ να σκοράρει δις στο 71ο και 84ο λεπτό. Στα του Europa, μοναδικός στόχος για τους Ισπανούς είναι η πρωτιά στον όμιλο.

Εκτός παραμένουν οι Φερνάντεζ (επιθετικός), Ρίκο (μπακ), Μονρεάλ (αμυντικός), Γκουρίντι (μέσος) και Ιγιαραμέντι (μέσος).

(4-2-3-1): Ράιν - Γκοροσάμπελ, Ελουστόντο, Λε Νορμάντ, Μουνιόζ - Γκουεβάρα, Μερίνο - Γιανουζάι, Πόρτου, Ογιαρθάμπαλ - Σόρλοθ