Αϊντχόβεν

Ανταγωνιστική μόνο για ένα ημίχρονο ήταν η Αϊντχόφεν, στην έδρα της Μπενφίκα όπου και δέχθηκε ήττα με 2-0. Όλα πήγαν στραβά στο πρώτο μέρος δεχόμενη δύο γκολ, ισορρόπησε το παιχνίδι στο δεύτερο με τον Γκακπό να μειώνει στο 51ο λεπτό δίνοντας αυξημένες ελπίδες στου Ολλανδούς. Στην Eredevisie, η ομάδα του Σμιντ νίκησε με 4-1 την Καμπούρ κάνοντας το 2/2 στο πρωτάθλημα.

Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμού ή γενικότερα απουσίες με αρκετούς βασικούς να ξεκουράζονται στο παιχνίδι του Σαββάτου.

Μπενφίκα

Βήμα πρόκρισης για να ξαναβρεθεί στους ομίλους του Champions League έκανε την περασμένη εβδομάδα η Μπενφίκα με τους Σίλβα και Βάιγκλ να σκοράρουν από το πρώτο μέρος. Στο πρωτάθλημα, δυσκολεύτηκε ωστόσο βρήκε την λύση η «αρμάδα» του Ζεσούς στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά της αναμέτρησης, νικώντας με 2-0 στην έδρα της Ζιλ Βιθέντε.

Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Φέρο (επιθετικός), Σεφέροβιτς (επιθετικός) και Βερτόνχεν (αμυντικός) ενώ συνεχίζει να μην υπολογίζεται ο Σάμαρης (μέσος).