Άγιαξ

Το νικηφόρο σερί στο ολλανδικό πρωτάθλημα συνεχίστηκε και στην έδρα της Χέρενφεν, εκεί που ο Άγιαξ κυριάρχησε απόλυτα και σκοράροντας από δύο φορές σε κάθε ημίχρονο φεύγοντας νικητής με σκορ 0-4. Η καταδίωξη της πρωτοπόρου Αιντχόφεν συνεχίζεται λοιπόν, με τον Αίαντα να είναι στη δεύτερη θέση και στο -5, ενώ την ερχόμενη Κυριακή θα υποδεχτεί την τρίτη Φέγενορντ στο ντέρμπυ της αγωνιστικής. Όσο αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ, οι παίκτες του Τεν Χαγκ τα πήγαν απρόσμενα καλά στην Allianz Arena αποσπώντας μία άξια ισοπαλία (1-1) από τη Μπάγερν Μονάχου - μάλιστα θα μπορούσαν ακόμα και να πάρουν τη νίκη στο φινάλε. Το σημερινό παιχνίδι με τη Μπενφίκα είναι κρίσιμο για τη μάχη της πρόκρισης στην επόμενη φάση του θεσμού και οι Ολλανδοί έχουν ως στόχο τη νίκη που θα τους δώσει το σχετικό προβάδισμα.

Πέραν 4 μακροχρόνιων απόντων, θα λείψει ο βασικός μπακ Ταλιαφίκο.

Bet Info - Άγιαξ

Το γκολ που δέχτηκε ο Αίαντας στο Μόναχο ήταν το μοναδικό στις 5 τελευταίες αγωνιστικές του υποχρεώσεις.

Μπενφίκα

Ήταν η νικήτρια του ντέρμπυ με την Πόρτο χάρη σε ένα γκολ του Σεφέροβιτς στο 62ο λεπτό, σε έναν αγώνα χωρίς πολλές συγκινήσεις που δεδομένα θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Όλα πήγαν πρίμα για τους Αετούς που είδαν και τη Μπράγκα να στραβοπατάει, συνεπώς το τέλος της αγωνιστικής τους βρήκε στην κορυφή του πορτογαλικού πρωταθλήματος με θεωρητικά βατή επόμενη αποστολή (εκτός έδρας με τη Μπελενένσες). Το ηθικό συνεπώς είναι ακμαιότατο για το σύλλογο της Λισαβώνας εν όψει του κρίσιμου αποψινού παιχνιδιού με τον Άγιαξ, με τελευταίο ευρωπαικό δείγμα γραφής το δύσκολο 2-3 μέσα στην Αθήνα επί της ΑΕΚ σε ένα ματς που είχε εξέλιξη-θρίλερ αλλά κερδήθηκε με τη γκολάρα του Σεμέδο. Στην τρίτη θέση του Ομίλου οι Αετοί, κλειδιά για την πρόκριση τα δύο ματς με τον Αίαντα, αφού την επόμενη αγωνιστική θα τον υποδεχτούν στη Λισαβώνα.

Τιμωρημένος ο βασικός αμυντικός Ντίαζ, τραυματίας ο Ζαρντέλ (Α).