Άγιαξ

Στο 72' βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στους λιλουά, όμως χάρη σε ένα εξαιρετικό δεκάλεπτο πριν το τέλος του ματς, κατάφερε να φέρει το ματς τούμπα, και να επικρατήσει τελικά με 2-1. Στην Ερεντιβίζιε η ομάδα του Τεν Χάγκ πρόσθεσε μία ακόμη θετική εμφάνιση στο ενεργητικό της, επικρατώντας άνετα με 4-2 εντός έδρας της Σπάρτα Ρόττερνταμ την Κυριακή. Αυτή ήταν η 7η σερί νίκη για τον Αίαντα, ο οποίος συμπλήρωσε 11 αγωνιστικές αήττητος, ενώ παραμένει στο +6 από την 2η PSV, έχοντας κιόλας ένα ματς λιγότερο.

Εκτός οι Αλέ (Ε), Ονανά (Τ), Μαζράουι (Α) ενώ φρέσκια απώλεια είναι ο Ταλιαφίκο (Α).

Bet Info - Άγιαξ

Στο Over 2.5 οι 13 από τις 16 εντός έδρας αναμετρήσεις της σε όλες τις διοργανώσεις.

Λιλ

Κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 72' κόντρα στον Άγιαξ, όμως 10 λεπτά πριν τις καθυστερήσεις έδειξε να βραχυκυκλώνει, και το πλήρωσε ακριβά γνωρίζοντας τελικά την εντός έδρας ήττα με 2-1. Στο Σαμπιονά η ομάδα του Γκαλτιέ επέστρεψε με εκκωφαντικό τρόπο στις καλές εμφανίσεις, καθώς την Κυριακή συνέτριψε με 4-1 εκτός έδρας την Λοριάν. Χάρη στο τρίποντο αυτό οι λιλουά συμπλήρωσαν 8 ματς αήττητη, παραμένοντας σταθερά στην κορυφή της βαθμολογίας, στο +4 από την 3η πλέον Παρί Σεν Ζερμέν και στο +3 από την 2η Λυών!

Στην αποστολή της οι Σεκά (Μ), Αντρέ (Μ) που έλειψαν στο ματς της Γαλλίας λόγω τιμωρίας, σταθερά στα πιτς ο Γιλμάζ (Ε).