Άγιαξ

Απογοητευτικός παρουσιάστηκε ο Άγιαξ στην Ισπανία χάνοντας με 2-0 στον πρώτο αγώνα της σειράς απέναντι στην Χετάφε. Κλείστηκε εξαιρετικά από τους γηπεδούχους δίχως να καταφέρει ποτέ να γίνει απειλητικός με την ομάδα του Τεν Χάγκ να δέχεται από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ήττα και στο πρωτάθλημα για τους Ολλανδούς, με 1-0 στην έδρα της Χέρακλες, εκεί που φάνηκε ξεκάθαρα ότι οι φιλοξενούμενοι έχουν το μυαλό τους στον επαναληπτικό της Ευρώπης.

Εκτός παραμένει ο βασικός Ταλιαφίκο (αμυντικός) καθώς και οι σημαντικοί Πρόμες (επιθετικός) και Βέλτμαν (αμυντικός). Αμφίβολος ο ημιβασικός Νέρες (επιθετικός).

(4-2-3-1): Ονάνα - Μαζράουι, Μπλιντ, Σούρς, Ντεστ - Μαρτίενζ, Φαν Ντε Μπεκ - Μπάμπελ, Ζίγιεχ, Τάντιτς - Τραορέ.

Χετάφε

Μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης επί του Άγιαξ απέκτησε η Χετάφε η οποία συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις, παίρνοντας την νίκη χωρίς να δεχθεί γκολ. Για ακόμα μία φορά έπαιξε το παιχνίδι που μας έχει συνηθίσει φέτος. Έκλεισε σωστά όλους τους χώρους αμυντικά ενώ «ξεχύθηκε» σωστά στην αντεπίθεση καταφέρνοντας να σκοράρει δις με τους Ντέιβερσον και Κένεντι στο 38ο και 93ο λεπτό αντίστοιχα. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Μπορντάλας δέχθηκε ταπεινωτική εντός έδρας ήττα από την Σεβίλλη με 3-0 δίχως ποτέ να καταφέρει να γίνει ανταγωνιστική στην αναμέτρηση.

Εκτός συνεχίζει να βρίσκεται ο αναπληρωματικός Μανοίλοβιτς (τερματοφύλακας), δεν προέκυψε κάποιο άλλο πρόβλημα τραυματισμού.

(4-4-2): Σορία - Ολιβέρα, Ντακονάμ, Ετχέιτα, Σουάρεζ - Κουκουρέλα, Μαξίμοβιτς, Αραμπάρι, Νιόμ - Μάτα, Ντέιβερσον.