Άγιαξ

Αξιοπρεπέστατη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Άγιαξ στην έδρα της Λίβερπουλ όπου αν και άξιζε πολλά περισσότερα εν τέλει ηττήθηκε με 1-0. Έχασε σωρεία ευκαιριών ειδικότερα στο δεύτερο μέρος. Της «κόστισε» το τεράστιο λάθος του Ονάνα, μεγάλη ευκαιρία έχασε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης όταν και η κεφαλιά του Χούντελαρ αποκρούστηκε από τον Κέλεχερ. Βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο -1 από την δεύτερη Αταλάντα ενώ στον θεσμό του πρωταθλήματος φάνηκε ότι είχε το μυαλό της στην Ευρώπη χάνοντας με 2-1, εντός έδρας.

Εκτός οι σημαντικοί Νέρες (μέσος), Μαζραουί (αμυντικός) καθώς και ο μακροχρόνιος Κούντους (μέσος).

Αταλάντα

Μεγάλο στραπάτσο για την Αταλάντα όπου και αναδείχθηκε εντός έδρας ισόπαλη με 1-1 απέναντι στην Μίντιλαντ. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 13ο λεπτό, πίεσε καταφέρνοντας να βρει την ισοφάριση με τον Ρομέρο στο 79ο λεπτό έχοντας χάσει πολλές και σημαντικές ευκαιρίες. Βρίσκεται πλέον στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 9-8 και 8 βαθμούς. Στα του πρωταθλήματος, δεν αγωνίστηκε καθώς το παιχνίδι της αναβλήθηκε λόγω έντονης βροχόπτωσης και επιβαρυμένου αγωνιστικού χώρου.

Θετικοί στον Covid-19 οι σημαντικοί Μίραντσουκ (μέσος) και Γκόσενς (μέσος), θα λείψουν επίσης οι Καλντάρα (αμυντικός), Μοχίκα (αμυντικός) και Πάσαλιτς (μέσος).