Αγγλία

Παρότι δεν έπαιξε καλά στους ομίλους, η Αγγλία κατάφερε να προκριθεί στους «16» της διοργάνωσης ως 1η ανάμεσα σε Κροατία, Τσεχία και Σκωτία. Υπάρχει αρκετή γκρίνια στις τάξεις των οπαδών καθώς πιστεύουν ότι ο Σάουγκεϊτ δεν είναι ο άνθρωπος που θα οδηγήσει ψηλά την εθνική τους. Στη τελευταία -χρονικά- αναμέτρηση, τα «τρία λιοντάρια» νίκησαν με 1-0 την Τσεχία χάρις σε γκολ του Στέρλινγκ με κεφαλιά στο 12ο λεπτό.

Ερωτηματικό αποτελεί η ετοιμότητα των Τσίλγουελ (μπακ) και Μάουντ (μέσος) καθώς έχασαν μεγάλο μέρος των προπονήσεων λόγω επαφής με επιβεβαιωμένο κρούσμα Covid-19. Αμφίβολος και ο αναπληρωματικός Χέντερσον (τερματοφύλακας).

(3-4-3): Πίκφορντ - Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ - Τζέιμς, Φίλιπς, Ράις, Τρίπιερ - Φόντεν, Κέιν, Στέρλινγκ.

Γερμανία

Πήρε την πρόκριση στους «16» την τελευταία στιγμή η Γερμανία η οποία τερμάτισε 2η σε έναν όμιλο «φωτιά» με Γαλλία, Πορτογαλία και Ουγγαρία. Στη τελευταία -χρονικά- αναμέτρηση, η ομάδα του Λεβ βρισκόταν πίσω στο σκορ απέναντι στην Ουγγαρία μέχρι το 84ο λεπτό όπου και ο Γκορέτσκα ισοφάρισε σε 2-2 χαρίζοντας παράλληλα την πρόκριση στην εθνική του.

Εκτός ο βασικός Κλόστερμαν (αμυντικός), αμφίβολος ο Χόφμαν (μέσος).

(3-4-3): Νόιερ - Γκίντερ, Χούμελς, Ρούντιγκερ - Κίμιχ, Γκουντογκάν, Κρος, Γκόσενς - Μιούλερ, Γκνάμπρι, Χάβερτζ.