Αγγλία

Είχε εύκολο βράδυ απέναντι στην Ουκρανία η Αγγλία η οποία νίκησε στα προημιτελικά με 4-0, στη Ρώμη. Μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Κέιν κατάφερε να ανοίξει το σκορ μετά από ασίστ του Στέρλινγκ. Στο δεύτερο μέρος, ο Άγγλος φορ κατάφερε να πετύχει και άλλο τέρμα με τους Μαγκουάιρ και Χέντερσον να διαμορφώνουν το τελικό σκορ, εκμεταλλευόμενοι τα αμυντικά κενά των τυπικά γηπεδούχων.

Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών για την ομάδα του Σάουθγκεϊτ.

(4-2-3-1): Πίκφορντ - Σο, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Γουόκερ - Ράις, Φίλιπς - Σάντσο, Μάουντ, Στέρλινγκ - Κέιν.

Δανία

Ήταν καταπληκτική στο πρώτο μέρος η Δανία η οποία και κατάφερε να πάρει νίκη-πρόκριση με 2-1 κόντρα στη Τσεχία. Άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με κεφαλιά του Ντιλέινι ενώ ο Ντόλμπεργκ έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στο 42ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος έκανε κυρίως διαχείριση του σκορ παίζοντας κυρίως άμυνα, δίνοντας χώρο στον αντίπαλο όπου και κατάφερε να μειώσει με τον Σικ στο 49ο λεπτό καθορίζοντας παράλληλα και το τελικό σκορ.

Συνεχίζει εκτός ο Έρικσεν (μέσος).

(3-4-3): Σμάιχελ - Κγιάερ, Κρίστενσεν, Βέντεγκαρντ - Μάελε, Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι, Βας - Πούλσεν , Ντόλμπεργκ, Μπρέθγουειτ.