ΑΕ Λεμεσού

Κατάφερε αυτό που ήθελε η ΑΕΛ Λεμεσού στην Θεσσαλονίκη. Πολύ σημαντική «λευκή» ισοπαλία για την ομάδα του Κερκέζ, οι παίκτες του κατάφεραν να κρατήσουν την αναμέτρηση σε χαμηλό τέμπο και αυτό ήταν κάτι που εν τέλει τους ευνόησε. Οι Κύπριοι βγήκαν ελάχιστες φορές στην επίθεση ωστόσο ήταν άψογη στο αμυντικό τους κομμάτι και σε συνδυασμό με την εκπληκτική εμφάνιση του κίπερ Ντίας μεταφέρουν την σειρά στην Λάρνακα εκεί όπου πλέον έχουν το πάνω χέρι. Μεγαλύτερη στιγμή για την ομάδα του Σέρβου κόουτς το δοκάρι του Γκαζαριάν στα τελευταία λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Αμφίβολος για την αναμέτρηση ο σημαντικός Ντόσα Τζούνιορ (στόπερ), έγινε αναγκαστική αλλαγή στην Θεσσαλονίκη. Πάντως όλα δείχνουν ότι θα βρίσκεται κανονικά στην αρχική ενδεκάδα.

(3-5-2): Ντίας – Γκοντάλ, Ντόσα, Τειχέιρα – Γουίλερ, Αντάμοβιτς, Γκαντζανάγκα, Ντραφκόβσκι, Τειχέιρα – Χουράδο, Γκαζαριάν.

Άρης

Σε ένα κατάμεστο «Κλεάνθης Βικελίδης», ο Άρης ήταν ανώτερος σε όλα απέναντι στην ΑΕΛ Λεμεσού ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει αυτό που τόσο πολύ ήθελε, το γκολ. Έτσι η ομάδα του Σάββα Παντελίδη έμεινε στο 0-0 σε έναν αγώνα που είχε δύο δοκάρια, ένα αμφισβητούμενο πέναλτι και πολλές χαμένες ευκαιρίες από τους Τόνσο και Ιντέγε. Άριστα στην άμυνα για τους «κιτρινόμαυρους», έλειψε το εύκολο γκολ για ακόμα μία φορά. Οι καθυστερήσεις των Κυπρίων δεν έδωσαν ρυθμό στην αναμέτρηση, ο Άρης ταξιδεύει πλέον με την «πλάτη στον τοίχο» στην Κύπρο.

Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Γιουνές (φορ) και Γκάμα (επιθετικός). Εκτός και ο αναπληρωματικός Τζανακάκης (μπακ), επιστρέφει στο αρχικό σχήμα ο Λάρσον (επιθετικός).

(4-2-3-1): Κουέστα – Κόρχουτ, Ρόουζ, Βέλεθ, Σούντγκρεν – Ματίγια, Μπάσα – Λάρσον, Τόνσο, Ντιγκινί – Ιντέγε.