ΑΕ Λεμεσού

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΛ κόντρα στην Ομόνοια, σε παιχνίδι που οι κίτρινοι από ημίχρονο σε ημίχρονο διαφοροποίησαν την απόδοση τους άρδην. Βρέθηκε πίσω στο σκορ η ομάδα του Κέρκεζ νωρίς και μετά την ανάπαυλα με δύο τέρματα ανέτρεψε τη κατάσταση, καταφέρνοντας έτσι να σκαρφαλώσουν στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Η καλή εικόνα παικτών που δεν έχουν πάρει αρκετό χρόνο συμμετοχής στον μεσοβδόμαδο αγώνα του κυπέλλου έχει βάλει σε δίλημμα τον τεχνικό των γηπεδούχων που με γεμάτη φαρέτρα θα προσπαθήσει να πάρει ακόμα μία νίκη.

Ερμής

Για πρώτη φορά ο Ερμής είχε καταφέρει να πάρει δύο θετικά αποτελέσματα στη σειρά, και κόντρα στην Ανόρθωση επέστρεψε στις ήττες. Εξαρχής το παιχνίδι φαινόταν δύσκολο, με τα αντικειμενικά προβλήματα στον αντίπαλο να μην έρχονται ποτέ. Το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε με γκολ του Ερμή στο τέλος του παιχνιδιού. Βρίσκεται στη προτελευταία θέση, πράγμα που τον αναγκάζει να ψάξει το θετικό αποτέλεσμα οπουδήποτε με τις αντικειμενικές δυσκολίες και σήμερα να είναι αρκετές.