ΑΕΚ

Πραγματοποιώντας πολύ καλό δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ κατάφερε να νικήσει με 4-1 την Λάρισα στην Ριζούπολη. Σκόραρε ο Μαχαίρας, η ισοφάριση ήρθε στο 68ο λεπτό ωστόσο ο Ανσαριφάρντ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του τέσσερα λεπτά μετά. Αργότερα ο Σιμόες πέτυχε εκπληκτικό γκολ με πανέμορφο σουτ ενώ των πίνακα των σκόρερς συμπλήρωσε στην επιστροφή του στο πρωτάθλημα ο Γαλανόπουλος. Η ομάδα του Καρέρα, έκανε «σεφτέ» στην Ουκρανία για το Europa League νικώντας με 4-1 την Ζόρια με τους Τάνκοβιτς, Μάνταλο και Λιβάγια να σκοράρουν.

Εκτός ο αρχηγός Πέτρος Μάνταλος (μέσος) καθώς συμπλήρωσε κάρτες καθώς και οι σημαντικοί Γκαρσία (μέσος) και Σιμάνσκι (μέσος). Θα προλάβει τελικά ο Ανσαριφάρντ (επιθετικός), οριστικά εκτός ο σημαντικός Λόπεζ (μπακ)

Καρέρα (προπονητής ΑΕΚ): «Θεωρώ ότι η ΑΕΚ πάντα κάνει αυτό που μπορεί ανεξάρτητα από τον αντίπαλο. Ανάλογα με τον αντίπαλο βέβαια δημιουργούνται διαφορετικές καταστάσεις. Στόχος μας είναι πάντα να κερδίζουμε. Το σημαντικό είναι ότι πρέπει να γνωρίζουμε ότι αντιμετωπίζουμε μια ομάδα με ποιότητα. Αν νομίζουμε ότι είναι εύκολος αγώνας μπορεί να έχουμε προβλήματα. Πρέπει να σκεφτούμε ότι θα μπούμε στον αγωνιστικό χώρο και θα κερδίσουμε».

Ζόρια

Έμεινε για ακόμα ένα συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα η Ζόρια που συμπλήρωσε τέσσερα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις όπου «αγνοεί» τους τρεις βαθμούς. Στο τελευταίο ματς για το Ουκρανικό πρωτάθλημα, εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων και έτσι έμεινε στο 0-0 ενάντια στην Βόρσκλα Πολτάβα. Στα του Europa League, η ομάδα του Σκρίπνικ δέχθηκε «βαριά» εντός έδρας ήττα από την ΑΕΚ με 4-1 δίχως να δείξει καμία συνοχή στο παιχνίδι της και πλέον βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα δίχως να καταφέρει να πάρει κάποιον βαθμό, έχοντας δεχθεί μέχρι στιγμής εννιά γκολ.

Αποστολή είκοσι ποδοσφαιριστών έβγαλαν οι φιλοξενούμενοι με τους σημαντικούς Γκρέκιν (αμυντικός) και Καζάκοβ (μέσος) να απουσιάζουν για ακόμα ένα παιχνίδι.