ΑΕΚ

Γύρισε από ένα εφιαλτικό πρώτο 15λεπτο και λίγο έλειψε να πανηγυρίσει απέναντι στην Μπενφίκα, όταν το 0-2 έγινε 2-2 και εκεί που ο Κλωναρίδης έχασε μεγάλη φάση για την ανατροπή, ήρθε ένα ανέλπιστο γκολ κόντρα στην ροή του αγώνα από τους Πορτογάλους και η ήττα με 3-2. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη δεν έχει χρόνο όμως να κοιτάξει πίσω, αφού ακολουθεί το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, θέλοντας να δώσει συνέχεια στην άνετη νίκη επί του ΟΦΗ με 3-0 την περασμένη αγωνιστική. Ουσιαστικά αυτό που κάνει την ζημιά στην Ένωση είναι το 2-0 από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα πριν δύο εβδομάδες, φέρνοντας την κάτω από την κορυφή.

Απουσίες της τελευταίας στιγμής και μάλιστα σημαντικές, αφού δεν υπολογίζονται ο αρχηγός Μάνταλος, ο στόπερ Οικονόμου και έρχονται να προστεθούν σε αυτές του μέσου Άλεφ, του ακραίου μπακ Λόπεζ και του φορ Πόνσε.

Πιθανή ενδεκάδα ΑΕΚ (4-2-3-1): Μπάρκας - Χουλτ, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης - Γαλανόπουλος, Σιμόες - Γκάλο, Μπακασέτας, Κλωναρίδης - Λιβάγια

Bet Info - ΑΕΚ

Μόνο No Goal έχει εμφανίσει στις πέντε πρώτες αγωνιστικές η ΑΕΚ.

Ο προπονητής της ΑΕΚ Μαρίνος Ουζουνίδης δήλωσε: «Είναι σημαντικό το παιχνίδι, είναι αρχή στο πρωτάθλημα, είναι καλό να μη μείνεις μακριά από την κορυφή γιατί μετά το άγχος και η πίεση είναι σε σένα. Και για τις δυο ομάδες είναι πολύ σημαντικό το παιχνίδι. Εμείς παίζουμε στο σπίτι μας θα έχουμε τη βοήθεια του κόσμου μαζί μας. Είμαστε καλά, νομίζω είμαστε έτοιμοι για αυτό το ματς».

Ολυμπιακός

Παρά τις αλλαγές ολόκληρης της ενδεκάδας από τον Πέδρο Μάρτινς, ο Ολυμπιακός στάθηκε πολύ καλά απέναντι στην Μίλαν για 70 λεπτά, όντας μπροστά στο σκορ, αλλά με το που δέχθηκε την ισοφάριση, οι ποδοσφαιριστές κατέρρευσαν και μέσα σε λίγα λεπτά ήρθαν άλλα δύο γκολ για την ήττα με 3-1. Δεύτερη σερί ήττα για τους «ερυθρόλευκους», αφού λίγες ημέρες νωρίτερα σπατάλησαν πολλές ευκαιρίες απέναντι στον ΠΑΟΚ και η μπάλα τους τιμώρησε για το 0-1. Έτσι δεν έχουν άλλα περιθώρια σε ένα ακόμη δύσκολο παιχνίδι σε διάστημα μιας εβδομάδας, αφού σειρά παίρνει σήμερα το ντέρμπι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Όλοι όσοι ξεκουράστηκαν στο ματς με την Μίλαν επιστρέφουν στον Ολυμπιακό, ενώ αποκόμισε τραυματισμό ο έμπειρος ακραίος μπακ Τοροσίδης και μένει εκτός.

Πιθανή ενδεκάδα Ολυμπιακού (4-2-3-1): Γιαννιώτης - Τσιμίκας, Μεριά, Βούκοβιτς, Ελαμπντελαουί - Καμαρά, Μπουχαλάκης - Ποντένσε, Φορτούνης, Χριστοδουλόπουλος - Γκερέρο

Bet Info - Ολυμπιακός

Από 4/5 Under 2.5 προέρχεται ο Ολυμπιακός σε Ελλάδα και Ευρώπη.

«Είμαστε Ολυμπιακός, όπως το έχουμε ξαναπεί και το ξέρετε. Μία μεγάλη ομάδα. Παίζουμε πολύ καλά αλλά δεν κερδίσαμε τα δύο τελευταία ματς. Πρέπει να αξιοποιούμε τις ευκαιρίες μας και πρέπει να νικάμε, ξεκινώντας από την Κυριακή για να μπούμε ξανά και σε πιο καλό δρόμο και από αγωνιστικής πλευράς και από μεριάς ψυχολογίας», είπαμε μεταξύ άλλων ο προπονητής του Ολυμπιακού, Πέδρο Μάρτινς.