ΑΕΚ Λάρνακας

Δεύτερο κακό παιχνίδι στη σειρά για την ΑΕΚ που υπέστη την ήττα (1-0) στην Πάφο από την ομώνυμη ομάδα δεχόμενη το γκολ στο χειρότερο σημείο (τέλος του πρώτου μέρους), ενώ απέτυχε να σκοράρει ακόμα και στα τελευταία 25 λεπτά του αγώνα που είχε αριθμητικό πλεονέκτημα. Η ομάδα της Λάρνακας βρίσκεται σε περίοδο ντεφορμαρίσματος - από ό,τι φαίνεται - γεγονός που της έχει κοστίσει καθώς έχει μείνει πίσω 9 βαθμούς από την κορυφή, μολονότι όμως έχει παίξει δύο παιχνίδια λιγότερο. Μέσα σε αυτήν την κατάσταση ο επερχόμενος αγώνας στη Λεμεσό με τον Απόλλωνα αποκτά ακόμα μεγαλύτερη σημασία, ενώ ο αποψινός κόντρα στη Μπάγερ είναι τυπική διαδικασία δεδομένου του αποκλεισμού από τη συνέχεια του θεσμού. Παρά ταύτα, ο προπονητής Ιραόλα επεσήμανε ότι η αναμέτρηση είναι μία πολύ καλή πρόβα εν όψει Απόλλωνα αφήνοντας να εννοηθεί πως δε θα προβεί σε ριζικές αλλαγές.

Σε φάση επιστροφής ο μέσος Αντωνιάδης.

Μπάγερ Λεβερκούζεν

Δυσκολεύτηκε να βρει δίχτυα (τα κατάφερε στο 75' με τον Αλάριο) και να αμυνθεί απέναντι στην αξιόμαχη Άουγκσμπουργκ (είχε δοκάρι στο φινάλε) αλλά η ουσία είναι πως πήρε τη νίκη (1-0) και μαζί το πολύτιμο τρίποντο που την ανεβάζει στην 11η θέση της Μπουντεσλίγκα. Οι Ασπιρίνες πρέπει να πράξουν βέβαια πολλά ακόμα για να φτάσουν στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη και κυρίως να αποκτήσουν μεγαλύτερη σταθερότητα στα εκτός έδρας παιχνίδια τους που φέτος αποδεικνύονται σε αχίλλειο πτέρνα. Όσο αφορά το Γιουρόπα Λιγκ, όλα έχουν κριθεί καθώς η Μπάγερ έχει ήδη προκριθεί στη φάση των 32 του θεσμού και το αποψινό παιχνίδι στην Κύπρο είναι διαδικαστικού χαρακτήρα, για αυτό και οι περισσότεροι βασικοί ποδοσφαιριστές αναμένεται να προφυλαχτούν και θα επιλεγεί από τον Χέρλιχ μία πειραματική ενδεκάδα.

Μπελαραμπί (Μ), Μπέντερ (Μ) και Πογιάμπαλο (Μ) είναι τραυματίες, σε φάση επιστροφής ο Ρέτσος (Α).

Bet Info - Μπάγερ Λεβερκούζεν

Στα 4 από τα 5 ματς που έδωσε η Μπάγερ στον Όμιλο σημειώθηκαν εκατέρωθεν τέρματα.