Βιγιαρεάλ

Παρέμεινε για 6ο διαδοχικό ματς χωρίς νίκη η Βιγιαρεάλ όπου αυτή την φορά ήρθε ισόπαλη στην έδρα της Βαγιεκάνο με 2-2.  Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους όμως να απαντούν πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης. Μάλιστα στο δεύτερο ημίχρονο η Βαγιεκάνο έκανε και την ανατροπή στην 66ο λεπτό με σκόρερ τον Γκαρσία. Η Βιγιαρεάλ όμως γλύτωσε τα χειρότερα και ισοφάρισε στο 80ο λεπτό με τον Σανσόν σε ένα ματς που οι δύο ομάδες δεν ήταν για κάτι παραπάνω πέρα από τον έναν βαθμό της ισοπαλίας. Στην 17η θέση της βαθμολογίας η Βιγιαρεάλ με ρεκόρ 11-13 και 11 βαθμούς.

Τιμωρημένος παραμένει ο Αλβάρο (στόπερ). Επιστρέφουν σε πλήρη αγωνιστική φράση οι Μπάκα (επιθετικός) καθώς και οι Φουέγο (μέσος), Μπρούνο (μέσος).

Μπέτις

Έκανε την έκπληξη η Μπέτις και νίκησε με 4-3 στην έδρα της Μπαρτσελόνας. Προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά στο πρώτο ημίχρονο ενώ στο δεύτερο άντεξε την πίεση από την παρέα του Μέσι και τελικά μπόρεσε να πανηγυρίσει ένα σπουδαίο διπλό μετά από τρία συνεχόμενα ματς στα οποία δεν είχε πανηγυρίσει την νίκη. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Χοακίν ο οποίος πήρε όμως και σημαντική βοήθεια από τους ταλαντούχους Λο Σελσό και Κανάλες.  Στην 13η θέση της βαθμολογίας πλέον η Μπέτις με ρεκόρ 12-15 και 16 βαθμούς.

Μοναδικός απών της αναμέτρησης ο Σίντεϊ (στόπερ) ο οποίος χτύπησε στο τελευταίο ματς και δεν θα μπορέσει να είναι έτοιμος.