Κύπελλο Αγγλίας (24/01): Το προβάδισμα η Γιουνάιτεντ

23/01/2021

Αγωνιστική δράση για το κύπελλο Αγγλίας, ακολουθεί ανάλυση των σημαντικότερων αγώνων της ημέρας.

Τσέλσι - Λούτον: Σε κρίση βρίσκεται η Τσέλσι μετά και την νέα ήττα στο πρωτάθλημα, αυτή την φορά στην έδρα της Λέστερ. Άμα δεν αλλάξει άμεσα η εικόνα της ομάδας φαίνεται ότι οι «μπλε» θα προχωρήσουν σε αντικατάσταση του Λάμπαρντ. Στα του κυπέλλου, νίκησε την Μόουρκαμπ στον προηγούμενο γύρο με 4-0 και έτσι η Τσέλσι πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση. Αμφίβολοι οι Καντέ (μέσος) και Ζιρού (επιθετικός).

Ήττα με 1-0 δέχθηκε για τον θεσμό του πρωταθλήματος πριν τέσσερις μέρες η Λούτον, στην έδρα τη ποιοτικής Μπρέντφορντ. Η ομάδα του Τζόουνς κατάφερε στην προηγούμενη φάση του κυπέλλου να πάρει νίκη ενάντια στην αδύναμη Ρέντινγκ με 1-0 και έτσι πλέον βρίσκεται στους «32» της διοργάνωσης. Θα απουσιάσουν οι βασικοί Λόκερ (μέσος) και Ο'Κέιν (αμυντικός).

Εκτίμηση: Αρκετές αλλαγές αναμένεται να κάνει στην αρχική ενδεκάδα ο Λάμπαρντ που δεν δείχνει να «εμπνέει» εμπιστοσύνη στους παίκτες του. Θα ψάξουν μία εμφατική νίκη οι γηπεδούχοι απέναντι σε έναν υποδεέστερο αντίπαλο. Άσος & Over 2.5 σε απόδοση 1.60.

Φούλαμ - Μπέρνλι: Δεύτερη συνεχόμενη ήττα δέχθηκε στο πρωτάθλημα η Φούλαμ, αυτή την φορά με 2-1 εντός έδρας κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Πάρκερ παρουσίασε για μία ακόμα αγωνιστική ανταγωνιστική εικόνα σε σχέση με τις πρώτες αγωνιστικές της Premier League. Στα του κυπέλλου, βρίσκεται στους «32» αφού προηγουμένως είχε αποκλείσει την ΚΠΡ με 2-0. Εκτός οι Κονγκολό (αμυντικός) και Ρόμπινσον (αμυντικός) αμφότεροι βασικές επιλογές.

Τεράστια νίκη με 1-0 στην έδρα της Λίβερπουλ κατάφερε να πάρει η Μπέρνλι χάρις σε γκολ του Μπαρνς στο 83ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η ομάδα του Ντάις έπαιξε σωστή άμυνα και κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης όταν και ο Άγγλος επιθετικός έδειξε ψυχραιμία. Για τον θεσμό του FA Cup, πήρε δύσκολη πρόκριση με νίκη 2-1 στην έδρα της MK Ντονς. Εκτός ο βασικός Τέιλορ (αμυντικός).

Εκτίμηση: Πρωταρχικός στόχος και για τις δύο ομάδες παραμένει η παραμονή στην κατηγορία. Σε καλύτερη βαθμολογική θέση βρίσκονται οι φιλοξενούμενοι, αμφότερες οι ομάδες αναμένεται να παίξουν με αρκετούς αναπληρωματικούς. Δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές στα δύο ρόστερ, θα επιλέξουμε το Χ στην κανονική διάρκεια σε απόδοση 3.20.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ: Παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η οποία νίκησε αυτή την φορά με 2-1 στην έδρα της Φούλαμ χάρις στα γκολ των Καβάνι και Πογκμπά στο 21ο και 65ο λεπτό αντίστοιχα. Στα του κυπέλλου, επικράτησε δύσκολα με 1-0 επί της Γουότφορντ. Δεν προέκυψε κάποιο καινούργιο πρόβλημα τραυματισμού.

Από το κακό στο χειρότερο η Λίβερπουλ η οποία δέχθηκε ήττα σοκ εντός έδρας από τη Μπέρνλι με 1-0. Έσπασε το αήττητο της έδρας που κρατούσε για περίπου τρία χρόνια η ομάδα του Κλοπ, δέχθηκε το γκολ έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαρνς στο 83ο λεπτό. Στα του FA Cup, πήρε πρόκριση με 4-1 απέναντι στα «τσικό» της Άστον Βίλα. Συνεχίζουν εκτός όλοι οι μακροχρόνιοι.

Εκτίμηση: Ντέρμπι με τον νικητή να παίρνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου. Σε άψογη αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται η Μάντσεστερ Γιουναίτεντ που απολαμβάνει την «μοναξιά» της κορυφής ενώ από την άλλη πλευρά η Λίβερπουλ παρουσιάζει μεγάλο πρόβλημα στο σκοράρισμα καθώς δεν έχει βάλει γκολ στα τελευταία τέσσερα ματς του πρωταθλήματος. Το μομέντουμ σαφώς και ευνοεί τους γηπεδούχους και εμείς θα στηρίξουμε το ποιοτικό τους σύνολο. Πρόκριση Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε απόδοση 1.90.

(Οι προτάσεις μου):

14:00 Τσέλσι - Λούτον: Άσος & Over 2.5 (1.60) / Stoiximan
16:30 Φούλαμ - Μπέρνλι: X (3.20) / Stoiximan
19:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ: Πρόκριση Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (1.90) / Stoiximan