Κόπα Λιμπερταδόρες 15/5: Μπολιβάρ - Λανούς & Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ - Ατλέτικο Νασιονάλ

Από: Μαρίνος Πάντζης

14/05/2014

Βρισκόμενοι στην τελική φάση των “8” του Κόπα Λιμπερταδόρες, η διοργάνωση κλείνει το συγκεκριμένο στάδιο με τις δύο τελευταίες αναμετρήσεις, και τις ομάδες που θα προκριθούν στα ημιτελικά.

Και οι δύο αναμετρήσεις θα μας απασχολήσουν στοιχηματικά και θα δώσουμε τις αναλύσεις μας.

ΜΠΟΛΙΒΑΡ – ΛΑΝΟΥΣ (01:30)

Έδρα: “ Estadio Hernando Siles “

Προιστορία: Οι δύο ομάδες θα βρεθούν για πρώτη φορά αντιμέτωπες στην έδρα της Μπολιβάρ.

Αγώνας πρώτου γύρου: Λανούς – Μπολιβάρ 1-1

Η πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για την φάση των “8” του Κόπα Λιμπερταδόρες, διεξήχθει στην Αργεντινή, με γηπεδούχο την ομάδα της Λανούς. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν σε μία αναμέτρηση όπου όλα ήταν μοιρασμένα. Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση και πέτυχαν πρώτοι γκόλ στο έβδομο λεπτό. Η συνέχεια του ημιχρόνου δεν προέβλεπε κάτι αξιόλογο για τις δύο ομάδες. Στο δεύτερο ημίχρονο, όλα κυλούσαν υπέρ της Λανούς, μέχρι τις καθυστερήσεις του αγώνα, όπου οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν την ισοφάριση και έφυγαν απο την Αργεντινή με το ισόπαλο 1-1.

Μπολιβάρ:

Αγωνιστική δράση: Ερχόμενη απο ήττα στο πρωτάθλημα της χώρας της, θα αντιμετωπίσει την Λανούς, η ομάδα της Μπολιβάρ. Οι “σελέστες” αντιμετώπισαν, για την 19η αγωνιστική της Λίγκα Ντε Φουτμπόλ, την ομάδα της Ορόρα, σε μία αναμέτρηση όπου αφού δέχθηκαν δύο γκόλ στο πρώτο ημίχρονο, άργησαν να ξυπνήσουν και αφού μείωσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, δέχθηκαν ξανά γκόλ και παράλληλα την εκτός έδρας ήττα με 3-1.

Κατάσταση: Σε κακή αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται η ομάδα του Xabier Azkargorta, η οποία αγνοεί την χαρά της νίκης για τρείς αγωνιστικές σε όποια διοργάνωση συμμετέχει.

Λανούς:

Αγωνιστική δράση: Ήττα και για την φιλοξενούμενη Λανούς, πρόβλεπε η 18η αγωνιστική στην Αργεντίνικη Πριμέρα Ντιβιζιόν. Οι “βυσσινοί” αντιμετώπισαν εκτός έδρας την ομάδα της Μπόκα Τζούνιορς, σε μία αναμέτρηση όπου αν και κατάφεραν άμεσα να απαντήσουν σε γκόλ των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο, δέχθηκαν άμμεσα ακόμη δύο γκόλ. Έτσι δίχως να καταφέρουν κάτι άλλο στην υπόλοιπη αναμέτρηση, ηττήθηκαν με σκόρ 3-1.

Κατάσταση: Σε κακή αγωνιστική κατάσταση παρουσιάζεται και η ομάδα του Guillermo Barros Schelotto, η οποία δεν έχει κατακτήσει νίκη στις τελευταίες τρείς αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της χώρας της.

Εκτίμηση: Όπως είναι φανερό και οι δύο ομάδες κινούνται σε παρόμοια αγωνιστικά πλαίσια, διανύοντας και οι δύο μία περίοδο ντεφορμαρίσματος. Έτσι εφόσον δύσκολα κάποια απο τις δύο θα ξεχωρίσει στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, προτείνεται η ΙΣΟΠΑΛΙΑ στο 3.50 στην sportingbet.

ΝΤΙΦΕΝΣΟΡ ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ – ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΝΑΣΙΟΝΑΛ (04:00)

Έδρα: “ Estadio Luis Franzini “

Προιστορία: Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ και Ατλέτικο Νασιονάλ θα μονομαχήσουν για πρώτη φορά, αγωνιζόμενες στην Ουρουγουάη.

Αγώνας πρώτου γύρου: Ατλέτικο Νασιονάλ – Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ 0-2

Η πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων έλαβε χώρα στην Κολομβία, όπου η ομάδα της Ατλέτικο Νασιονάλ φιλοξένησε την Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ. Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες δεν πέτυχαν κάτι αξιόλογο, αλλά στο δεύτερο οι μηχανές της φιλοξενούμενης Ντιφενσόρ, πήραν μπροστά και με δύο γκόλ μέσα σε πέντε λεπτά προς το τέλος της αναμέτρησης, πήραν την εκτός έδρας νίκη με 0-2.

Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ:

Αγωνιστική δράση: Με ήττα ολοκλήρωσε την τελευταία αγωνιστική, πριν την αναμέτρηση για το Κόπα Λιμπερταδόρες, η γηπεδούχος Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ. Οι “βιολέτες” φιλοξένησαν την Γουόντερερς, για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος, σε μία αναμέτρηση όπου αν και πήραν με το “καλημέρα” προβάδισμα στο σκόρ, δέχθηκαν στο πρώτο ημίχρονο την ισοφάριση και στα τέλη του δευτέρου ακόμη ένα γκόλ, που τους έδωσε παράλληλα και την ήττα με 1-2.

Κατάσταση: Αν και ερχόμενη απο ήττα, η ομάδα του Fernando Curutchet δείχνει να βρίσκεται σε καλή αγωνιστική κατάσταση.

Ατλέτικο Νασιονάλ:

Αγωνιστική δράση: Με ανεβασμένη ψυχολογία, θα ταξιδέψει στην Ουρουγουάη, η ομάδα της Ατλέτικο Νασιονάλ. Οι “πορσελάνες” πέρασαν στον τελικό των πλέι οφ της Λίγκα Ποστομπόν, μετά και την νίκη της απέναντι στην Σάντα Φε. Οι “πράσινοι” φιλοξένησαν την ομάδα της Σάντα Φε για την δεύτερη αναμέτρηση μεταξύ τους, και πετυχαίνωντας εύκολα απο ένα γκόλ σε κάθε ημίχρονο, πήραν την νίκη-πρόκριση με σκόρ 2-0.

Κατάσταση: Σε ανεβασμένη αγωνιστική κατάσταση, μετά και την πρόκριση της στον τελικό, βρίσκεται η ομάδα του Juan Carlos Osorio.

Εκτίμηση: Δυναμικά προβλέπονται να ξεκινήσουν και οι δύο ομάδες στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, εφόσον έχουν και οι δύο ανεβασμένες ψυχολογίες. Έτσι δίνεται το GOAL/GOAL στο 1.90 στην stoiximan.

Επίσης ρίξτε μια ματιά στις εξαιρετικές αποδόσεις της Stoiximan απο τον μαγικό κόσμο του NBA και την αναμέτρηση Λ.Α ΚΛΙΠΕΡΣ – ΟΚΛΑΧΟΜΑ, που προσφέρεται με 0% ΓΚΑΝΙΟΤΑ!!!