Κάνουν το πρώτο βήμα οι δικέφαλοι

04/03/2020

Καλημέρα σε όλη την παρέα του bet-planet. Αρκετά ικανοποιητικά τα πήγαμε τόσο σε σημεία στην στήλη όσο και στις αναλύσεις το ΣΚ που μας πέρασε. Σήμερα έχει κάποιες ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις για να ασχοληθούμε, ξεχώρισα δύο σημεία από την αγωνιστική δράση στο κύπελλο Ελλάδος. Πάμε να τα δούμε.

Ξεκίνημα με την πρώτη -χρονικά- αναμέτρηση, το ματς ανάμεσα σε ΑΕΚ και Άρη. Πολλές αλλαγές πραγματοποίησε η ΑΕΚ στο τελευταίο ματς του πρωταθλήματος πριν την έναρξη των πλέι οφ απέναντι στην Πανιώνιο όπου αναδείχθηκε και ισόπαλη με 1-1 δίχως να εντυπωσιάσει με την εμφάνιση της. Καταπληκτικό το γκολ του Κλωναρίδη στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης όπου βρέθηκε στο δεξί «παραθυράκι» του Κότνικ. Από την άλλη πλευρά, για ακόμα μία χρονιά, ο Άρης δεν κατάφερε να νικήσει τον Ατρόμητο στο «Κλεάνθης Βικελίδης» όπου και έχασε με 2-1. Εκτεταμένο ροτέσιον πραγματοποίησε ο Ένινγκ σε μία αδιάφορη αναμέτρηση για τους «κιτρινόμαυρους». Το σκορ άνοιξε με όμορφο σουτ ο Ντιγκινί με την ισοφάριση να έρχεται λίγα λεπτά αργότερα και τον Γκάλο να διαμορφώνει το τελικό σκορ με άριστη εκτέλεση φάουλ. Στο «ΟΑΚΑ» περιμένω από τους γηπεδούχους να έχουν τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση. Μπορεί να μην παίζει το τέλειο ποδόσφαιρο η ΑΕΚ ωστόσο με τον Καρέρα στον πάγκο της ξέρει να κερδίζει αποτελέσματα. Έτσι, βήμα πρόκρισης θέλει να κάνει από τον πρώτο αγώνα όπου και θα αγωνιστεί μπροστά στους φιλάθλους της. Δεν εμπνέει εμπιστοσύνη η αμυντική γραμμή των φιλοξενούμενων, Αραούχο, Λιβάγια και Μάνταλος μπορούν να «εκμεταλλευτούν» τα κενά που θα αφεθούν. Άσος & Οver 1.5 σε απόδοση 2.25.

Το δεύτερο σημείο μας για σήμερα προέρχεται από την «μάχη» των πρωτοπόρων, το Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ. Μετά την επική πρόκριση επί της Άρσεναλ, ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Παναιτωλικού όπου και τον νίκησε, εντός έδρας με 2-0. Έπειτα και από την «γκέλα» του ΠΑΟΚ, οι «ερυθρόλευκοι» πάνε στα πλέι οφ με ένα +7 στις «αποσκευές» τους. Σε ένα θεωρητικά εύκολο παιχνίδι, απέναντι σε έναν αδιάφορο αντίπαλο, η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 στα Πηγάδια. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να άνοιξαν το σκορ, ωστόσο δέχθηκαν την ισοφάριση πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Δεν έγιναν πολλές φάσεις στο δεύτερο μέρος με τον Λημνιό να αστοχεί από προφανή θέση για γκολ. Στην «Τούμπα» περιμένω από τον ΠΑΟΚ να είναι κυρίαρχος. Διαθέτει ποιοτικούς παίκτες που μπορούν να βάλουν δύσκολα στην κουρασμένη και ταλαιπωρημένη ομάδα του Ολυμπιακού. Καλά δείγματα έδειξε ο Λάμπρου, μπορούν να πάρουν πρωτοβουλίες οι ποιοτικοί Μπίσεσβαρ και Σβιντέρσκι. Άσος σε απόδοση 2.50.