Jupiler Pro League (20/1): Η άνοδος της Κορτράικ και το... σερί

19/01/2021

• Χωρίς νίκη η Σερκλ Μπρίζ  στους 9 τελευταίους αγώνες της.

Κορτράικ - Σεντ Τρούιντεν: Η Κορτράικ τη προηγούμενη αγωνιστική εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων και δεν κατάφερε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της Οστάνδης γνωρίζοντας την ήττα με 2-1.  Στη βαθμολογία βρίσκεται στην 11η θέση με 29 βαθμούς, ωστόσο θέλει μια μεγάλη νίκη ώστε να βρεθεί σε τροχιά επτάδας.

Μεγάλη νίκη με 3-1 επί της Λέουβεν πανηγύρισε η Σεντ Τρούιντεν. Η ομάδα της Λιμβουργίας στα 5 τελευταία παιχνίδια μέτρησε μόλις μία ήττα, αυτή εντός έδρας 2-1 με τη Κλαμπ Μπριζ (συνεπώς εντός προγράμματος ήττα). Στη βαθμολογία βρίσκεται στη 15η θέση με 23 βαθμούς και αναζητά τρίποντο - ανάσα ώστε να ξεφύγει απο τα χαμηλότερα πατώματα της βαθμολογίας.

Εκτίμηση: Σε τούτη τη κατάσταση, η Κορτράικ είναι σε πολύ καλύτερη φάση απο την αντίπαλο της. Η Σίντ Τρούιντεν είναι πεσμένη και αυτό που κυνηγά είναι η σωτηρία της. Θέλει βαθμούς ώστε να απομακρυνθεί, αλλά δύσκολα θα καταφέρει κάτι. Άσος στο 2.10.

Έουπεν - Μπίρσοτ: Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σμάιλ Πρέβλιακ, η Έουπεν πήρε μεγάλη εντός έδρας νίκη επί της Άντερλεχτ με σκορ 2-0, στο ματς που άνοιξε την 20η αγωνιστική στο Βέλγιο. Η ομάδα του Μπενιάτ Σαν είχε παθητικό ρόλο στο πρώτο 45λεπτο, αλλά η αποβολή του Κεμάρ Λόρενς στο 39΄, άλλαξε τις ισορροπίες, καθώς στην επανάληψη. Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και σκόραραν δις μέσα σε ένα δεκάλεπτο (75΄, 85΄) και η Έουπεν έφτασε σε μία μεγάλη νίκη, υποχρεώνοντας την ομάδα του Βενσάν Κομπανί, στην 3η σερί εκτός έδρας ήττα, χωρίς μάλιστα να σκοράρει σε αυτό το διάστημα!

Η Μπίρσοτ δεν κατάφερε να εμφανιστεί ανταγωνιστική, στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Κλαμπ Μπριζ, Έτσι επανήλθε στις ήττες, αφού πρώτα προηγήθηκαν οι δύο ισάριθμες ισοπαλίες στην έδρα της με Γάνδη και Σερκλ Μπρίζ. Στη βαθμολογία βρίσκεται στη 10η θέση με 30 βαθμούς, ψάχνει μια «λευκή» σελίδα ώστε να χτίσει σερί.

Εκτίμηση: Σε εξαιρετική κατάσταση η Έουπεν που εντός έδρας αποτελεί φόβητρο. Έχει πάρει μάλιστα και σπουδάια νίκη πρόσφατα επί της Άντερλεχτ κάτι που της δίνει ψυχολογία. Αξίζει ο άσος σε απόδοση διπλασιασμού.

Μαλίν - Σταντάρ Λιέγης: Σπουδαίο διπλό στην έδρα της Σαρλερουά πήρε η Μαλίν με 1-0, συνεχίζοντας τις εξαιρετικές εμφανίσεις στο πρωτάθλημα φτάνοντας στα τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια δίχως ήττα. Στη βαθμολογία πλέον βρίσκεται στη 14η θέση με 26 βαθμούς και θέλει να ανοίξει την «ψαλίδα» απο τις θέσεις του υποβιβασμού.

Με γκολ του Λεστιέν από το 11', η Σταντάρ Λιέγης πέρασε με 0-1 από την έδρα της Σερκλ Μπριζ και συνεχίζει τη μάχη της για Ευρωπαϊκό εισιτήριο. Κατάφερε και διπλασίαζε τις επιτυχίες της, καθώς πρώτα προηγήθηκε η εντός έδρας νίκη 3-1 με τη Μπέβερεν. Στη βαθμολογία είναι στην 8η θέση με 31 βαθμούς και ψάχνει βαθμούς αναρρίχησης.

Εκτίμηση: Απο μεγάλες νίκες προέρχονται οι δύο ομάδες oι οποίες με φόντο την εξαιρετική τους πορεία στο πρωτάθλημα, «διασταυρώνουν» τα ξίφη τους ώστε να συνεχίσουν με τρίποντο. Δύσκολο το ποντάρισμα στο συγκεκριμένο σταύρωμα.

Άντβερπ - Σερκλ Μπρίζ: Τεράστιο διπλό στην έδρα της Γάνδης με 1-0 πήρε η Άντβερπ και βρέθηκε στην 3η θέση. Η Γάνδη έχασε πέναλτι με τον Κουμς στο 52ο λεπτό, ενώ στο 75’ ο Χόνγκλα άνοιξε το σκορ για την Αντβέρπ. πανήλθε με το καλύτερο δυνατό τρόπο στις επιτυχίες και άφησε πίσω τη βαριά εκτός έδρας ήττα 3-0 από τη Μάλιν ενώ βαθμολογικά με τους 34 βαθμούς που έχει κατακτήσει βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Σε πολύ κακή κατάσταση βρίσκεται η Σερκλ Μπρίζ, έχει πολλές και συνεχόμενες ήττες ενώ το παιχνίδι με τη Σταντάρ Λιέγης έληξε με ήττα 1-0 παραμένοντας για 9ο συνεχόμενο αγώνα μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Ψάχνει τρόπους να βάλει ένα τέλος στο τέλμα, ωστόσο ειναι φανερά ένα αδύναμο -για την κατηγορία- σύνολο.

Εκτίμηση: Τεράστιο διπλό στην έδρα της Γάνδης η Άντβερπ, ψάχνει να συνεχίσει με τρίποντα απέναντι σε έναν ασφαλώς πιο αδύναμο αντίπαλο. Χαμηλά πάντως οι αποδόσεις στο σετ.