Jupiler League (9/2): Η ανωτερότητα της Άντβερπ

09/02/2019

Τέσσερις σπουδαίες αναμετρήσεις περιλαμβάνει για απόψε, Σάββατο η Jupiler League.

Σαρλερουά - Οστάνδη: Έπειτα απο μια τραγική εμφάνιση, η Σαρλερουά ηττήθηκε με 3-0 απο την Μουσκρόν εκτός έδρας και είναι πλέον εκτός εξάδας και στο -4 απο τη Γάνδη. Ο Βοϊβόντα λίγο πρίν το φινάλε του πρώτου μέρους έστειλε τη Σαρλερουά ούσα πίσω στο σκορ στα αποδυτηρια, ενώ στην επανάληψη δεν άλλαξε τίποτα δραματικά με το σκορ να μεταβάλλεται στο 3-0!

Με 2-0 η Οστάνδη είδε την Άντβερπ να περνά από την έδρα της  και πλέον βρίσκεται στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με τα περιθώρια να μοιάζουν αρκετά στενά και τις νίκες να θεωρούνται αυτοσκοπός. Το το σκορ για την Αντβέρπ άνοιξε στο 4’ ο Ροντρίγκες και στο 90+4' ο Χαΐρεμανς έκανε το 2-0.

Εκτίμηση: Δεν είναι σε καλό φεγγάρι η Σαρλερουά και το απέδειξε με τη Μουσκρόν. Η Οστάνδη εξαφανίζεται μακριά απο την έδρα της αλλά ακόμα κι ετσι ποντάρισμα δεν προκύπτει. Ούτε καν στα γκολ. Τριπλή.

Σέντ Τρούιντεν - Βάασλαντ Μπέβερεν: Η Σέντ Τρούιτεν, συνέθλιψε την Έουπεν με 4-1 για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος Βελγίου και σκαρφάλωσε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Κλοντ Μακελελέ, ήταν ωστόσο αυτή που μπήκε δυνατά και άνοιξε το σκορ. Ο Τογιογκάβα με κεφαλιά νίκησε τον Στέπε. Παρά το γεγονός πως η αντίπαλος ισοφάρισε, ο Μπολί σκόραρε δίς και καθάρισε για την ομάδα του με τον Ντε Σαρντ να ανεβάζει κι άλλο το δείκτη του σκορ.

To πάλεψε πολύ με τη Γκενκ ομως η ήττα με 2-1 εντός έδρας ήρθε μοιραία αλλά άξιζε το χειροκρότημα. ο Μπόλιεβιτς άνοιξε το σκορ αλλά στην επανάληψη η Γκενκ με στρωτό ποδόσφαιρο το γύρισε. Δεν έχει παρει πολλούς βαθμούς τον τελευταίο καιρό, τέταρτο ματς χωρίς τρίποντο αλλά η διαφορά απο την ουραγό Λόκερεν είναι στο ασφαλές +8.

Εκτίμηση: Μετρα τέσσερα σερί ματς με αμφίπλευρο σκοράρισμα η Σίντ Τρούιντεν ενώ η Βάασλαντ δεν πάει πισω. Στο 1.60 ο άσος απλά δεν παίζεται αλλά στο 1.75 της stoiximan το goal/goal με βάση τη στατιστική ειναι ελκυστικό.

Λόκερεν - Άντβερπ: Οι παίκτες του Ντε Μπούκ με το γκολ του Σαροκά για το 1-1 στην επανάληψη και με πολύ σφιχτή αμυντική λειτουργία έφτασαν πολύ κοντά στο να πάρουν ένα πόντο απο το ματς που θα ήταν πολύ σημαντικός στην υπόθεση σωτηρίας. Η άμυνα ομως τους πρόδωσε και πάλι με το 2-1 να γίνεται για την αντιπαλο, Κορτράικ, στις καθυστερήσεις. Είναι τελευταία και πλέον τα πράγματα δείχνουν πως ολοενα και χειροτερεύουν με τη διαφορά να αυξάνεται συνεχώς ούσα στο -8 απο την Μπέβερεν που βρίσκεται απο πάνω.

Στη 2η θέση βρέθηκε η Αντβέρπ που επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Οστάνδης, με τον Ροντρίγκες και τον Χάιρεμανς να σκοράρουν στην εκκίνηση και το τέλος του παιχνιδιού αντίστοιχα. Η ομάδα της Αμβέρσας ήταν ανώτερη σε όλο το ματς ενώ πλέον είναι στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Εκτίμηση: Υπάρχει ένα ξεκάθαρο φαβορί εδώ και δεν είναι αλλο απο την Άντβερπ. Πολύ καλή και συγκροτημένη ομάδα απέναντι σε ένα σύνολο που δεν θα μπορούσε να σταθεί αξιοπρεπώς ούτε στην δεύτερη τη τάξει κατηγορία. Διπλό στο 1.75 χωρις δευτερη σκέψη.

Έουπεν - Κορτράικ: Δεν ήταν καλή η Έουπεν και γνώρισε τη συντριβή με το δίκαιο 4-1 απο τη Σίντ Τρούιντεν. Ο Τογιοκάουα έκανε το 0-1 πολύ νωρίς στη συνάντηση ομως αυτό που ακολούθησε ήταν ο απόλυτος παραλογισμός. Ένα απίστευτο μπλακ άουτ και ανατροπή πρίν τη λήξη του ημιχρόνου. Το ίδιο και στην επανάληψη. Το 2-1 έμενε μέχρι το 80 ενώ σε δέκα λεπτά μετετράπη σε 4-1 και διασυρμό για το σύνολο του Μακελελέ που είδε την ομάδα του να χάνει ξανά.

Πολύ κακή ήταν απέναντι στη Λόκερεν η Κορτράικ, ωστόσο στην κακή της ημέρα έπεσε απέναντι σε έναν αντίπαλο πολύ χαμηλού επιπέδου που δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα λάθη της. Ακόμα και αν το γκολ της νίκης σημειώθηκε για τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις, ο Βαντερχάχε θα πρέπει να ψάξει τι φταίει. Η Κορτράικ άνοιξε το σκορ με τον Αβενάτι, ισοφαρίστηκε νωρίς αλλά με τον Στογιάνοβιτς  λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις και έμεινε στο μέσο της βαθμολογίας.

Εκτίμηση: Η Έουπεν σίγουρα θα είναι πιο «ζωηρή». Είναι απο τη φύση της πιο επιθετικό σύνολο και θα επιτεθεί για τη νίκη απο το ξεκίνημα. Απο την άλλη μεριά, η Κορτράικ δύσκολα θα ανοίξει το ρυθμό αλλά το ματς έστω και οριακά μπορεί να επιβεβαιώσει το over 2.5 στο 1.80.