Jupiler League (7/3): «Καθαρίζουν» Άντερλεχτ και Μαλίν

07/03/2020

Στη προτελευταία «στροφή» της Jupiler League η αγωνία για τις θέσεις του υποβιβασμού αλλά και των πλέι οφ που κρίνονται, κορυφώνεται.

• H Μουσκρόν έχει έξι χρόνια να κερδίσει εντός έδρας τη Μπέβερεν.
  • Η Έουπεν έχασε στους 5/6 τελευταίους αγώνες εκτός έδρας.

Άντερλεχτ - Ζούλτε Βάρεγκεμ: Σαρωτική η Αντερλεχτ, νίκησε 3-0 στην έδρα της ουραγού Μπέβερεν και βρέθηκε στο -3 από την προνομιούχο εξάδα και τη Μαλίν έχοντας 40 έναντι 43 βαθμών των νεοφώτιστων. Εκτός ο Λούκασεν (Α).

Έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την εξάδα η Ζούλτε, παραχωρώντας 2-2 στην Κορτράικ στο Βάρεγκεμ. Ο Μπρούνο στο 30' και ο Ντε Φο στο 43' έδωσαν μεγάλο προβάδισμα στο σύνολο του Βάρεγκεμ που όμως τα έκανε μούσκεμα στην επανάληψη και δέχτηκε δύο γκολ με το δεύτερο να έρχεται στο 95'! Τραυματίας ο Μποσούτ (Τ).

Εκτίμηση: Η Άντερλεχτ θέλει πολύ τη νίκη που θα της δώσει το αβαντάζ για τα πλέι οφ με τη Ζούλτε να μην έχει ουσιαστικά κίνητρο. Στο 2.10 ο άσος με το over 2.5.

Κορτράικ - Άντβερπ: Η ήττα με 1-0 απο τη Γκενκ εντός έδρας, ήταν ένα αποτέλεσμα - πισωγύρισμα για τη Κορτράικ που έμοιαζε ανεβασμένη το τελευταίο διάστημα έχοντας πραγματοποιήσει ένα ντεμαράζ νικών. Προσφάτως αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 στην έδρα της Ζούλτε δείχνοντας τα... δόντια της ενόψει των πλέι οφ. Εκτός ο Χάινς Ίκε (Α).

Η Αντβέρπ νίκησε άνετα 3-1 την Οστάνδη στην Αμβέρσα για την 28η αγωνιστική της Jupiler League και ανέβηκε στη 4η θέση της βαθμολογίας καθώς μετά τη νίκη της Σαρλερουά υποχώρησε. Ο Μποκανί σκόραρε δύο φορές σε πέντε λεπτά στο πρώτο μέρος, ενώ στην επανάληψη έκανε το χατ τρίκ ολοκληρώνοντας με γκολ στο 87'. Τραυματίας ο φορ Γκάνο.

Εκτίμηση: Σε πολύ καλή απόδοση το διπλό, όμως με την Κορτράικ σε τόσο καλή κατάσταση είναι να απορεί κανείς με όποιον μπλέξει. Πάσο.

Γάνδη - Σαρλερουά: Με 5-1-0 στο 2020, είχει παγιωθεί στην 2η θέση που προερχόταν απο μια πειστική εμφάνιση απέναντι στη Σίντ Τρούιντεν. Ως εδώ όλα καλά, μέχρι τη στιγμή που οι «γανδουά» αντιμετώπισαν τη... Σερκλ Μπρίζ που μέχρι πρότινος ήταν ουραγός όμως πραγματοποιεί πρωταθληματική πορεία στο τελευταίο διάστημα. Απίστευτη ήττα για τη Γάνδη που παρέμεινε μεν δεύτερη (με τη διαφορά της απο τη τρίτη Σαρλερουά να μειώνεται στους 4 βαθμούς) όμως απέχει ακόμα 12 βαθμούς απο τη πρώτη Μπρίζ. Εκτός ο φορ Γιάρεμτσουκ.

Ο Ντεσολέιλ στο 32' και ο Νίκολσον στο 56' «πυροβόλησαν» τη Σταντάρ Λιέγης σε μια σπουδαία εμφάνιση απο τους «ασπρόμαυρους» που έδειξαν τα δόντια τους και «καβάλησαν» τη Γάνδη που με τη νίκη της είχε προσωρινά προσπεράσει. Η Σαρλερουά, μετά τα αρνητικά αποτελέσματα με Άντβερπ και Μπρίζ, σήκωσε κεφάλι φτάνοντας τις τρείς νίκες στα πέντε πιο πρόσφατα παιχνίδια της στο πρωτάθλημα. Έχει 51 βαθμούς, στη τρίτη θέση πίσω απο τη 2η Γάνδη. Εκτός οι επιθετικοί Μπρούνο και Ντελφί.

Εκτίμηση: Ματς ανάμεσα στους δύο διεκδικητές της δεύτερης θέσης της βαθμολογίας. Αμφότερες θα παίξουν τα ρέστα τους, καλό το over 2.5 στο 1.80.

Μαλίν - Έουπεν: Σε μια δύσκολη έδρα όπως είναι αυτή της Σίντ Τρούιντεν, η Μαλίν έκανε πάρτι περνώντας με 3-0. Έδειξε πως είναι σε εξαιρετική κατάσταση, πήρε τη τρίτη σερί της νίκη μετά απο αυτές με Βάασλαντ και Άντερλεχτ. Στη βαθμολογία βρίσκεται στην 6η θέση με 41 βαθμούς, στο +2 απο τη Γκενκ που ακολουθεί. Εκτός ο φορ Έγκβαλ και ο Λεμουάν (Α).

Μετά απο τέσσερις σερί «άκαρπες» αναμετρήσεις, η Έουπεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες κερδίζοντας τη Μουσκρόν με 2-1. Αφού στο 41΄έμεινε πίσω στο σκορ, το έφερε στα ίσια τέσσερα λεπτά αργότερα και κλείδωσε τη νίκη με ένα υπέροχο τέρμα του Μουσονά στην επανάληψη. Έχει 29 βαθμούς ωστόσο θέλει να δείξει πως ξεπέρασε την αγωνιστική κρίση των προηγούμενων αγώνων για τα καλά. Δεν υπάρχουν απουσίες για την Έουπεν.

Εκτίμηση: Η Μαλίν παίζει ένα παιχνίδι απέναντι σε μια αδιάφορη Έουπεν που μπορεί να θέλει να πάρει τα πάνω της αλλά δεν παύει να έχει ξεμείνει απο στόχους. Μονόπλευρο το ενδιαφέρον για τους γηπεδούχους που επιθυμούν να κλειδώσουν την παρουσία τους στην εξάδα. Στο 1.50 ο άσος.

Μουσκρόν - Βάασλαντ Μπέβερεν: Μόνο λόγους ανάκτησης της χαμένης ψυχολογίας της ψάχνει η Μουσκρόν που το τελευταίο διάστημα έμοιαζε χαμένη στο διάστημα, ωστόσο με 33 βαθμούς έχει σωθεί εξασφαλίζοντας μια σημαντική διαφορά απο τις τελευταίες θέσεις. Έτσι, μετά απο την ήττα σοκ απο τη Σερκλ Μπρίζ, έχασε με 2-1 απο την Έουπεν την προηγούμενη αγωνιστική δείχνοντας πεσμένη. Σταθερά εκτός ο Αλαγκί (Ε).

Με τη Σερκλ να πηγαίνει απο νίκη σε νίκη, η Βάασλαντ δείχνει να βυθίζεται το τελευταίο διάστημα. Πέντε σερί παιχνίδια χωρίς νίκη, έχοντας 20 βαθμούς ούσα ουραγός. Προέρχεται απο μια εύκολη ήττα με 3-0 απο την Άντερλεχτ εντός έδρας και είναι στο -2 απο την Οστάνδη και απόψε παίζει ένα τελικό για τη σωτηρία της. Αν δε κερδίσει απλά... χάνεται. Εκτός οι φορ Ντουολουλού και Βίγκελ.

Εκτίμηση: Η Μουσκρόν είναι πλέον αδιάφορη καθώς μετά απο δύο σερί ήττες είναι οριστικά εκτός μάχης πλέι οφ Ι. Η Βάασλαντ παίζει την ύπαρξη της στη κατηγορία και λόγω κινήτρου το Χ2 στο 1.70 είναι η επιλογή μας.

Μπρίζ - Σερκλ Μπρίζ: Δεν σταματάει πουθενά η Κλαμπ Μπριζ που πέρασε από την έδρα της Γκενκ με 2-1, αυξάνοντας τη διαφορά τους στους 12 βαθμούς. Ο Κετελαερέ στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Μπριζ, με τον Ίτο να ισοφαρίζει έξι λεπτά αργότερα για τους γηπεδούχους. Ωστόσο, ο Ριτς στο 89ο λεπτό σκόραρε και έγιρε την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων. Εκτός ο χαφ Φόρμερ.

Μεγάλη νίκη-ανάσα της Σερκλ Μπριζ με 1-0 κόντρα στην Γάνδη, έχοντας βασικό της γρανάζι τον Χατζηϊσαΐα σε αυτή τη μεγάλη επικράτηση που τη διατηρεί πάνω απο τις Οστάνδη και Βάασλαντ έχοντας 23 βαθμούς με τη Βάασλαντ να είναι στους 20 και ουραγός. Με τέσσερις σερί νίκες κατάφερε να βρεθεί έχοντας το πάνω χέρι απο εκεί που έμοιαζε καταδικασμένη. Εκτός ο χαφ Ντερό.

Εκτίμηση: Η Μπρίζ έχει «κλειδώσει» τη πρώτη θέση της βαθμολογίας και μπαίνει στα πλέι οφ τίτλου ως το ακράδαντο φαβορί για να «καπαρώσει» την πρώτη θέση. Η Σερκλ έχει ένα σημαντικό τεστ αλλά εντός προγράμματος μοιάζει το ματς της τελευταίας αγωνιστικής απέναντι στην Οστάνδη. Θα το δούμε στο live.

Οστάνδη - Γκενκ: Η ισοπαλία με τη Ζούλτε ήταν ένα θετικό αποτέλεσμα, όμως η Οστάνδη μοιάζει να έχει μπλέξει για τα καλά δύο στροφές πρίν το φινάλε. Παίζει κόντρα σε μια Γκενκ που δίνει τελικό ενόψει εξάδας, επιθυμώντας να βάλει απο κάτω της την Μαλίν ενώ στη τελευταία αγωνιστική αντιμετωπίζει τη Σερκλ Μπρίζ σε ένα ντέρμπι παραμονής. Ηττήθηκε με 3-1 προσφάτως απο την Άντβερπ και μοιάζει να έχει παραδοθεί στη κάκιστη αγωνιστική της κατάσταση. Τραυματίας ο φορ Ακπάλα.

Πήρε τεράστιο διπλό στην έδρα της Κορτράικ με 1-0, δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια όμως στις καλές εμφανίσεις γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 εντός έδρας απο τη Μπρίζ. Στη βαθμολογία βρίσκεται στην 7η θέση με 41 βαθμούς,  στο -2 απο τη Μαλίν έχοντας μπροστά της δύο τελικούς για το πρωτάθλημα. Εκτός ο χαφ Χέινεν.

Εκτίμηση: Ένα ματς ανάμεσα σε δύο ομάδες που θέλουν τους βαθμούς όσο τίποτα για διαφορετικούς λόγους. Οι γηπεδούχοι για να διατηρηθούν στη κατηγορία και οι φιλοξενούμενοι για να μείνουν στο κόλπο της εξάδας. Θα αγοράσουμε το διπλό στο 2.02, πιστεύοντας στις δυνατότητες της Γκενκ που έχει εμφανώς ανώτερο ρόστερ.

Σταντάρ Λιέγης - Σίντ Τρούιντεν: Μετά απο ένα μίνι - αήττητο τριών αγωνιστικών, ταξίδεψε στην έδρα της Σαρλερουά απο την οποία ωστόσο ηττήθηκε αρκετά εύκολα, ίσως και ευκολότερα απο όσο δείχνει το τελικό 2-0.  Στη βαθμολογία βρίσκεται στη 5η θέση με 48 βαθμούς, στο -3 από τη 3η Σαρλερούα. Επιθυμεί να κερδίσει την όχι και τόσο φορμαρισμένη ομάδα της Λιμβουργίας, ώστε να μη μείνει αρκετά πίσω απο την πρώτη τριάδα. Εκτός ο Μποκαντί (Α).

Με κάτω τα χέρια ήττα απο τη Μαλίν στην έδρα της με 3-0. Δεν μπήκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης για τα καλά στο κόλπο μένοντας για τρίτο ματς χωρίς τρίποντο, με 32 βαθμούς στη 12η θέση όντας όμως σωμένη. Δεν δείχνει να είναι σε καλή κατάσταση όμως και για ακόμα μια χρονιά μοιάζει να μην ενδιαφέρεται για τη διαδικασία των πλέι οφ. Εκτός ο χαφ Ντε Μπρούιν και ο Ντε Πέτερ (Α).

Εκτίμηση: Η Σταντάρ έχει θεωρητικά το πάνω χέρι απέναντι στα «καναρίνια» όμως οι αποδόσεις του άσου δεν πείθουν. Προχωράμε...