Jupiler League (6/10): Stop στην Αμβέρσα για τη Σταντάρ

05/10/2019

Με το ντέρμπι της Άντβερπ με τη Σταντάρ αλλά και τις Μπρίζ - Γκενκ να υποδέχονται τις Γάνδη και Μουσκρόν αντίστοιχα, κλείνει μια σπουδαία αγωνιστική στο Βέλγιο.

• Aπο τέσσερα σερί over 2.5 η Μπρίζ.
  • Απο τρία σερί G/G και over 2.5 η Γκενκ στο πρωτάθλημα.

Μπρίζ - Γάνδη: Διαλύοντας 5-0 εκτός έδρας την Μαλίν, η Κλαμπ Μπριζ με σταθερά βήματα παραμένει στην πρώτη θέση της βαιμολογίας και μάλιστα με παιχνίδι λιγότερο απο τη Σταντάρ Λιέγης εκμεταλλευόμενη το στραβοπάτημα της τελευταίας. Η ομάδα του Φιλί Κλεμάν, έπαιξε μπαλάρα και σκόρπισε τον αντίπαλο με τέρματα των Ντιατά, Ντιάν (63' και 70'), Σχράιβερς (77’) και Χανς Βανάκεν (82’).  Στο Champions League, η Μπρίζ έχει ξεκινήσει καλά. Σε ένα τέτοιο όμιλο με Παρί, Ρεάλ και Γαλατά το να είναι αήττητη στις πρώτες δύο στροφές δεν το λες και λίγο. Παρόλα αυτα, οι «μπριζουά» θα μπορούσαν να είχαν απο 2-4 βαθμούς περισσότερους μέχρι τώρα. Τόσο με τη Γαλατασαράϊ, όσο και με τη Ρεάλ, η Μπρίζ ήταν ανώτερη. Στο πιο πρόσφατο ματς, αυτό της Μαδρίτης, η Μπρίζ βρέθηκε με 2-0 μπροστά στο 39'! Στο 9' ο Ντένις έβαλε ένα περίεργο γκολ με απίθανο-άθελά του- τελείωμα. Πήρε την παράλληλη, βρέθηκε απέναντι στον Κουρτουά και χωρίς να καταλάβει και ίδιος πώς, έκανε το 0-1, το οποίο πιστοποιήθηκε στο VAR ότι δεν ήταν οφσάιντ. Και εκεί που αναμενόταν ανατροπή, έγινε το απίθανο 0-2 ξανά με τον Ντένις στην πλάτη της άμυνας (39'). Η Ρεάλ δεν ήταν καλή, αλλά βρήκε την ισοπαλία με δύο κεφαλιές. Η πρώτη του Σέρχιο Ράμος (55') σήμανε αντεπίθεση.  Στο 84' αποβλήθηκε ο Φόρμερ και στο επόμενο λεπτό ο Καζεμίρο έσωσε κάπως τα πράγματα. Το πρόσημο ως τώρα στη χρονιά είναι κάτι παραπάνω απο θετικό πάντως σε Ευρώπη και Βέλγιο. Οι αμυντικοί Μίτροβιτς και Μπαλάντα εκτός.

Απο την άλλη μεριά, στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Jupiler League βρέθηκε το Σάββατο η Γάνδη, νικώντας εντός έδρας 2-0 την Κορτράικ για την ένατη αγωνιστική. Το σκορ άνοιξε ο Νγκαντέ στο 58ο λεπτό και στο 86’ ο Ντέιβιντ έκανε το 2-0 με τη Γάνδη να είναι μετριότατη στο παιχνίδι. Με λίγες ευκαιρίες ωστόσο κατάφερε να πάρει το τρίποντο δείγμα της μεγάλης διαφοράς της σε ποιότητα απο τις ομάδες απο τη μέση και κάτω στον πίνακα. Ήταν η 10η σερί εντός έδρας νίκη της, βρίσκεται στην 3η θέση πλέον. Όλοι μέσα, κανένα πρόβλημα τραυματισμού.

Εκτίμηση: Η Μπρίζ είναι μεν κουρασμένη απο ένα τρομερά κοπιαστικό ματς στη Μαδρίτη και η Γάνδη είναι μία απο τις πιο δυναμικές ομάδες της Λίγκας. Όχι και στο 1.60 ο άσος. Πάσο...

Άντβερπ - Σταντάρ Λιέγης: Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση Οστάνδη-Αντβέρπ, με το οποίο έπεσε η αυλαία της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Βελγίου. O Eμποκανί έδωσε απο την άσπρη βούλα τη λύση για την ομάδα της Άντβερπ, μόλις στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι όμως δεν τα παράτησαν ποτέ, η Άντβερπ δεν ανέβασε στροφές και η απάντηση ήρθε στο 60’ όταν ο Σακαλά διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Εκτός οι αμυντικοί Σεκ και Ντε Λατ και ο χαφ Ντε Σάρ.

Στις καθυστερήσεις, διακόπηκε το Σταντάρ Λιέγης-Σαρλερουά για επεισόδια των οπαδών της δεύτερης και ενώ το ματς ήταν στο 1-1, ωστόσο οι γηπεδούχοι θα πρέπει να αισθάνονται και τυχεροί για τον βαθμό της ισοπαλίας μιας και... σκοραρε στο 90' για την ισοφάριση και απέφυγε την ήττα - πισωγύρισμα. Η ομάδα της Λιέγης είχε ισοφαρίσει σε 1-1 στο 91ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μποκού. Στο Λονδίνο μεσοβδόμαδα για το το Europa League, αντιμετώπισε τεράστιο πρόβλημα στο ματς με την Άρσεναλ των πολλών αλλαγών καθως δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι χάνοντας με κάτω τα χέρια και με σκορ 4-0.  Τον δρόμο για την εύκολη επικράτηση άνοιξε ο Μαρτινέλι στο 13′, με τον νεαρό επιθετικό να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ τρία λεπτά αργότερα. Ο Γουίλοκ στο 22ο λεπτό έγραψε το 3-0, με τον Θεμπάγιος να ολοκληρώνει τον θρίαμβο των «κανονιέρηδων» στο 57'. Εκτός ο μέσος Μποκαντί.

Εκτίμηση: Στην Αμβέρσα δύσκολα περνά κανείς. Ειδικά η Σταντάρ που μετά το εξαιρετικό της ξεκίνημα παραπαίει τελευταία, πολύ δύσκολα θα περάσει απο εδώ. Ο άσος στο 2.20 είναι δυνατός.

Γκενκ - Μουσκρόν: Σε τρομερά κακή κατάσταση παρουσιάστηκε η Γκενκ στο ντέρμπι μίσους με την Σίντ Τρούιντεν στη Λιμβουργία. Παρά το γεγονός πως κατάφερε να προηγηθεί με 3-0, στο τελευταίο εικοσιπεντάλεπτο δέχτηκε τρία γκολ με αποτέλεσμα να φύγει με άδεια χέρια απο τον αγωνιστικό χώρο! Στο Βέλγιο, υποδέχτηκε τη Νάπολι για τη 2η αγωνιστική του Champions League μετά το βαρύ 6-2 απο τη Σάλτσμπουργκ στη πρεμιερα. Οι Ιταλοί είχαν μεν τρία δοκάρια, όμως στο φινάλε η Γκενκ θα μπορούσε κάλλιστα να πάρει μέχρι και το τρίποντο, το τελικό σφύριγμα βρήκε εντούτοις τις δύο ομάδες κολλημένες στο 0-0. Δύσκολα ο χαφ Ν'Ντονγκαλά.

Έχασαν αμφότερες Μουσκρόνν και Ζούλτε Βάρεγκεμ με το 2-2 στην έδρα της πρώτης, αφού οι γηπεδούχοι απώλεσαν την ευκαιρία να βρεθούν στη δεύτερη θέση. Η Μουσκρόν που πάει... τρένο στο πρωτάθλημα, προηγήθηκε με 2-0 με δύο γκολ του Γκαρθία, στο 3' και το 50'. Στο τελευταίο μισάωρο ωστόσο του ματς, «έσβησε» με αποτέλεσμα ο αντίπαλος να βρεί τον τρόπο να απειλήσει και να φτάσει στη μεγάλη ισοφάριση.  Εκτός ο χαφ Μπάκιτς και ο φορ Μπέρισα.Δύσκολα ο Πιέτρζακ (Α).

Εκτίμηση: Ακόμα κι αν βάλει πέντε γκολ στη Μουσκρόν η Γκενκ, ο άσος στο 1.53 προκαλεί γέλιο και μόνο γέλιο. Όποιος έχει παρακολουθήσει τους «μπλε» απο το ξεκίνημα της σεζόν μπορεί να καταλάβει τους λόγους που είναι σε τόσο κακό φεγγάρι. Κακός μεταγραφικός σχεδιασμός και πολλές πωλήσεις παικτών δίχως την αντικατάσταση τους έχουν φέρει εδώ τη Γκενκ. Είναι προτιμότερο το G/G στο 1.67, δεν κρατά εύκολα απαραβίαστη την εστία της εξάλλου και η Μουσκρόν είναι επικίνδυνη.