Jupiler League (5/10): Σε καλύτερη κατάσταση τα «καναρίνια»

05/10/2019

Η Σίντ Τρούιντεν δοκιμάζεται στην έδρα της παραπαίουσας Κορτράικ την ώρα που η Ζούλτε οφείλει να «καθαρίσει» εύκολα την Σερκλ.

• Απο τέσσερα σερί G/G η Ζούλτε.
  • Απο έξι σερί over 2.5 προέρχεται η Μαλίν.

Έουπεν - Μαλίν: Μεγάλη ανατροπη στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης... «ντέρμπι παραμονής» με την Σερκλ Μπρίζ. Βρέθηκε να κουβαλά ένα γκολ στη πλάτη εξαιτίας του τέρματος του Πίτερς απο το 12ο λεπτό με πέναλντι όμως δεν παράτησε το παιχνίδι. Κάθε άλλο, πήρε εξάποντο παραμονής ακόμα κι αν μιλάμε για πολύ νωρίς μέσα στη σεζόν. Ο Μιλίσεβιτς στο 76' και το 88' ήταν ο άνθρωπος κλειδί στη συνάντηση σκοράροντας δίς για την νίκη, πρώτη για φέτος. Εξέτισε ο στόπερ Αμάτ, ογκόλιθος στην άμυνα της ομάδας του Ισπανού κόουτς Σαν Χοσέ ενώ δύσκολα θα προλάβει ο φορ Μπαουτίστα.

Eντός έδρας διασυρμός για την Μαλίν καθώς η Μπρίζ πέρασε σαν... σίφουνας απο την έδρα της με 5-0. Η ομάδα του Φιλί Κλεμάν συνέτριψε 5-0 τους νεοφώτιστους εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 19’ με τον Κρεπέν Ντιατά. Τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμα περισσότερο για τους γηπεδούχους, όταν έμειναν με δέκα παίκτες στο 29’, λόγω αποβολής του Ρομπ Σχόοφς. Στο δεύτερο ημίχρονο η Κλαμπ Μπριζ εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή και έφτασε σε ακόμα τέσσερα τέρματα. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή εντός έδρα ήττα για την Μαλίν. Η μέχρι πρότινος ευχάριστη έκπληξη του βελγικού πρωταθλήματος, έχουσα μόλις μία νίκη στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, φαίνεται πως αρχίζει να... ξεφουσκώνει. Τιμωρημένος ο Σχόοφς (Μ).

Εκτίμηση: Δύσκολο ματς, η Έουπεν πήρε μεγάλη ψυχολογία όμως η Μαλίν είναι πεσμένη λόγω της πεντάρας απο την Μπρίζ. Σαν σύνολο όμως, οι φιλοξενούμενοι είναι σαφέστατα ανώτεροι. 2DNB στο 1.87 η επιλογή μας εδώ.

Ζούλτε Βάρεγκεμ - Σερκλ Μπρίζ: Εκπληκτική Ζούλτε! Συμπλήρωσε οκτώ παιχνίδια δίχως ήττα (τα επτά πρωταθλήματος και ένα κυπέλλου) έχοντας 4-4-0 σε αυτά. Προσφάτως έκανε ένα επικό come back στο ματς με τη Μουσκρον και το γύρισε σε 2-2 απο 2-0. Στο τελευταίο 25λεπτο του παιχνιδιού έκανε... «παπάδες» και με Μπρούνο στο 66' και Ομπερλίν στο 90ο λεπτό πήρε ένα τεράστιο πόντο που έμοιαζε με... θαύμα. Προέρχεται απο τρία σερί G/G. Επιστρέφει ο μπακ Μπούρκι.

Do or die για τη Σερκλ η έξοδος στο Βάρεγκεμ μιας και ο Μερκαντάλ παίζει την καρέκλα του στο παιχνίδι αυτό. Οι οκτώ ήττες στα εννιά τελευταία έχουν φέρει τεράστια δυσαρέσκεια σε οπαδούς και διοίκηση με τον Γάλλο τεχνικό να θεωρείται αυτή τη στιγμή ο νούμερο ένα υπεύθυνος για τον κατήφορο της ομάδας του. Η Σερκλ όταν ισοφαρίστηκε κατέρευσε στο χορτάρι και δέχτηκε και δεύτερο γκολ ενώ τη γλίτωσε σε πολλές περιπτώσεις. G/G και over 2.5 στις τέσσερις εκτός έδρας ήττες της. Τιμωρημένος ο Πάνζο, εκτός ο Σεράνο (Α).

Εκτίμηση: Η Ζούλτε είναι τρομερά ανεβασμένη, έχει οκτώ ματς χωρίς ήττα με τέσσερις νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες την ώρα που η Σερκλ μοιάζει με τον αδύναμο κρίκο της κατηγορίας. Άσος έστω και στο χαμηλό 1.60.

Μπέβερεν - Οστάνδη: Δεν νίκησε μεν, πήρε μεγάλο βαθμό απέναντι στην Άντερλεχτ δε. Οι φιλοξενούμενοι οργανώθηκαν άψογα στην άμυνά τους, ενώ όταν οι γηπεδούχοι έπαιξαν τα ρέστα τους και ανέβηκαν όλοι προς την περιοχή του Γιάκερς θα μπορούσαν να είχαν παγώσει και το «Lotto Park» αν ήταν πιο προσεκτικοί στις αντεπιθέσεις. «Ξεκόλλησε» απο τον πάτο της βαθμολογίας με τον βαθμό που πήρε η Μπέβερεν καθώς έφτασε τους 4 κι άφησε στην ουρά την Σερκλ Μπριζ. Οι χαφ Μπιζιμάνα και Ακεμπόνγκ δεν θα είναι στην αποστολή.

Τεράστια εμφάνιση και... αυταπάρνηση για την Οστάνδη που άφησε και τη ψυχή της στο γήπεδο απέναντι στην Άντβερπ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τη συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνα, με τον… γερόλυκο Εμποκανί να ανοίγει το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, αλλά η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε σε ανάλογο χρονικό σημείο στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Σακαλά στο 60’ διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Ενώ πάντως ξεκίνησε πολύ θετικά στο πρωτάθλημα δείχνει έντονο αμυντικό πρόβλημα και δεν μπορεί να ξεκολλήσει απο τις τελευταίες θέσεις . Πέντε σερί G/G, χωρίς νέες απουσίες.

Εκτίμηση: Ανεβασμένη η Μπέβερεν, πήρε και πόντο ψυχολογίας με την Άντερλεχτ αναζητώντας την πρώτη της νίκη. Χάλια η Οστάνδη, δεν ψήνουν οι γηπεδούχοι για να ασχοληθεί κανείς.

Κορτράικ - Σίντ Τρούιντεν: «Τροφή για τα θηρία» έγινε η Κορτράικ που έχασε με 2-0 απο την Γάνδη εκτός έδρας , πιο εύκολα απο ο,τι δείχνει το τελικό σκορ. Για την ακρίβεια, η Κορτράικ στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά ανταγωνιστική, στην επανάληψη ωστόσο όταν ο αντίπαλος ανέβασε ταχύτητα δεν μπόρεσε να βρεί απαντήσεις μένοντας στις χαμηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Μετρά μάλιστα 0-1-4 στα πέντε τελευταία, έχει δεχτεί γκολ σε όλα τα φετινά και δείχνει έντονη δυσλειτουργία στα μετόπισθεν. Δύσκολα ο χαφ Στογιάνοβιτς.

Χαμός στο ματς με τη Γκενκ. Ήταν εξαρχής ματς το οποίο έκρυβε συγκινήσεις μιας και για τις δύο αυτές ομάδες υπάρχει τεράστιο μίσος λόγω του οτι είναι γειτονικοί σύλλογοι. Η Γκενκ κέρδιζε με 3-0 μέχρι το 60ο λεπτό, όμως τα «καναρίνια» έκαναν ένα ασύλληπτο come back για το 3-3 στο 87'. Οι φιλοξενούμενοι οπαδοί πραγματοποίησαν μεγάλης έκτασης επεισόδια που έκαναν τον διαιτητή να διακόψει το παιχνίδι που είναι πιθανό να κατακυρωθεί υπέρ της Σίντ Τρούιντεν. Τιμωρημένος ο Γιάνσενς , γνωστά τα υπόλοιπα.

Εκτίμηση: Η Κορτράικ παρά το οτι ξεκίνησε εντυπωσιακά τη σεζόν έχει κάνει απιστευτη κοιλιά και δεν δικαιολογεί σε κανένα βαθμό το ξεκίνημα της. Πιο σταθερή η Σίντ Τρούιντεν, εντυπωσιάζει τελευταία. Έχει προοπτικές το Χ2 στο 2.00 της stoiximan.