Jupiler League (4/5): Για το «μεγάλο κόλπο» η Βέστερλο

03/05/2019

«Φουντώνει» η μάχη στα πλέι οφ του Βελγίου και η αγωνιστική έχει μεγάλες αναμετρήσεις για το γκρουπ του Europa League.

Σαρλερουά - Σίντ Τρούιντεν: Η Σαρλερουά σάρωσε 4-0 την Γκέρμιναλ εντός έδρας για την πέμπτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Jupiler League για την έξοδο στο Europa League, ωστόσο «κόλλησε» στο εκτός έδρας 2-2 με την μαχητική Οστάνδη που έμοιαζε όμως εκτός στόχων. Αυτή η γκέλα κόστισε και έριξε στην δεύτερη θέση τους ασπρόμαυρους που έχουν όμως τη μεγάλη ευκαιρία αν κερδίσουν την ομάδα της Λιμβουργίας να περάσουν μπροστά με ένα πόντο! Nτεσολέιλ και Μπουσί εκτός, γνωστά τα υπόλοιπα.

Γκέλα ολκής για την Σίντ Τρούιντεν που θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί το 2-2 της Σαρλερουά στην έδρα της Οστάνδης και να ξεφύγει με 4 βαθμούς στη μάχη για την πρωτιά του ομίλου του Europa League. Αντί αυτού όμως, η πρωτάρα Μπίρσοτ την έριξε στα σχοινιά με την αντιπαλο της μάλιστα να προηγείται με 0-2 και το γκολ του Σεκινά στο 92' να της δίνει τον πόντο σώζοντας την παρτίδα. Είχε μειώσει ο Σιλά νωρίτερα. Λείπουν οι Μπολί, Τενά, Ακολάτσε, Σεμπάγιος, Ερμπότς, Ντε Πέτερ.

Εκτίμηση: Και οι δύο ομάδες είναι πεσμένες αλλά η Σίντ Τρούιντεν θέλει τη πρωτιά και παίζει την καλύτερη μπάλα στον όμιλο. Άδικο το σετ, πάμε με το Χ2 στο 1.73.

Έουπεν - Οστάνδη: Προσπάθησε να γιορτάσει με τον ιδανικό τρόπο το τελευταίο παιχνίδι του ηγετικού επ.χαφ Γκαρσία, αλλά δεν τα κατάφερε μένοντας στην ισοπαλία (1-1) κόντρα στη Σιντ Τρούιντεν. Σαν να μην έφτανε αυτό, ηττήθηκε απο την φιλότιμη Βέστερλο που όμως δεν έχει παίκτες ανάλογου επιπέδου και παρέμεινε ουραγός με μόλις 4 βαθμούς σε έξι ματς και μόλις τρία γκολ ενεργητικό! Τραυματίας μόνο ο Ντιαλό.

Απο εκεί που η Οστάνδη έμοιαζε καταδικασμένη, βρέθηκε με μία μόλις ήττα στα πέντε τελευταία ματς της και είναι στο -4 απο την κορυφή παίρνοντας μεγάλο αποτέλεσμα απο την Σαρλερουά. Προηγήθηκε με τον Σακαλά, έμεινε πίσω στο σκορ όμως βρηκε αντιδραση με τον Ντε Χέεσε στο 92'! Στα θετικά πως επιτέλους έδειξε αντίδραση και χαρακήρα επιθετικά παρόλο που για κάποιους ήταν ξεγραμμένη. Μπιέλιτσα και Κόντε οι νεότερες απουσίες.

Εκτίμηση: Άκρως επίφοβο ματς για στοιχηματισμό με την παρουσία της Οστάνδης να αποτελεί γρίφο. Η αδιάφορη Έουπεν πάντως δεν βλέπεται καιρό τώρα.

Κορτράικ - Βάασλαντ Μπέβερεν: Τεράστιο διπλό στην έδρα της Μουσκρόν πανηγύρισε η Κορτράικ με 2-3, βρήκε δύο φορές απαντήσεις κόντρα σε μια λυσσασμένη αντίπαλο και το χρυσό γκολ του Αβενάτι στο 75ο λεπτό της έδωσε ένα σπουδαίο τρίποντο. Η αντίπαλος πάντως είχε μείνει με δέκα παίκτες και ολο αυτό συνέβαλλε στο διπλό. Πέρασε μπροστά με 15 βαθμούς σε έξι ματς και στο +2 απο την αξιόμαχη Σίντ Ζιλουάζ. Μπατσουλά, Ντε Σαρ, Ιβάνοφ και Μπουντέ απώντες.

Δεύτερη νίκη που ήρθε εξίσου εντός έδρας για τη Βάασλαντ Μπέβερεν καθώς μετά απο την επικράτηση κόντρα στη Μουσκρόν κέρδισε και την Σίντ Ζιλουάζ σε ένα αποτέλεσμα που προκάλεσε αίσθηση. Η νίκη ήρθε δύσκολα μεν με 3-2 αλλά η Βάασλαντ προηγήθηκε και τις τρείς φορές. Ο Φόρτε σκόραρε δύο γκολ με το δεύτερο να έρχεται τρία λεπτά πρίν το φινάλε κάτι που τον μετέτρεψε σε ήρωα της αναμέτρησης. Η Βάασλαντ είναι πλέον στην τρίτη θέση αλλά πολύ πίσω απο τους δύο που προπορεύονται. Τιμωρημένος ο Βούκοτιτς.

Εκτίμηση: Πολύ ανεβασμένες αμφότερες αλλά η Κορτράικ είναι ένα κλικ πάνω. Ο άσος ωστόσο είναι αποκρουστικός στο 1.36.

Σερκλ Μπρίζ - Σίντ Ζιλουάζ: Κατρακύλα για την Σερκλ που μετά απο την ήττα με 2-1 εντός έδρας απο την Κορτράικ, με την αντίπαλο να της παίρνει την πρωτιά στη βαθμολογία, δέχτηκε έξι γκολ (!) απο την Ζιλουάζ. Δεν είναι σε καλό αγωνιστικό φεγγάρι, κατέρρευσε στην επανάληψη και πλέον δύσκολα θα διεκδικήσει κάτι στις τελευταίες στροφές των πλέι οφ. Ρεζάι, Βλιέτνικ και Μίτροβιτς εκτός, τιμωρημένος ο Μάτα.

Η γκέλα με τη Ζούλτε και η ήττα απο την Μπέβερεν έριξαν απο την κορυφή την Ζιλουάζ που έμεινε στους 13 βαθμούς και στο -2 απο την πρώτη Κορτράικ. Ο Νακάτε ισοφάρισε και ο Σαλεμάνιε έβαλε μπροστά την ομάδα του στην επανάληψη αλλά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το σκορ σε μια ήττα που μπορεί να κοστίσει πολύ στη συνέχεια. Εκτός μόνο ο Βεγκά.

Εκτίμηση: Ασχέτως αποτελέσματως είναι ομάδες που δέχονται γκολ με το... τσουβάλι και ειδικά η γηπεδούχος. Αν παρατηρήσει κανείς τα τελευταία τους ματς θα καταλάβει. Τίμιο το 2.17 του over 3.5.

Μπίρσοτ - Βέστερλο: Η Μπίρσοτ είναι αδιάφορη βαθμολογικά στα πλέι οφ καθώς φάνηκε ξεκάθαρα πως δεν ήταν προετοιμασμένη για το βήμα παραπάνω και το ρόστερ της δεν μπορούσε να ανταποκριθεί. Παρόλα αυτά, μετά και την βαριά ήττα απο τη Σαρλερουά με 4-0, έβγαλε αντίδραση και πήρε μεγάλο πόντο (2-2) απο την Σίντ Τρούιντεν που είναι απο τις κορυφαίες ομάδες της Λίγκας. Τισουνταλί και Πριτσινένκο εβαλαν μπροστά με 0-2 την ομάδα τους με την Μπίρσοτ να λυγίζει και να ισοφαρίζεται στις καθυστερήσεις. Βανκάμπ, Ντουμπισί, Μπρονιό και Ντομ όλοι τραυματίες.

Ο εφιάλτης της Έουπεν έχει γίνει η Βέστερλο που επικράτησε με 1-0 των «ασπρόμαυρων» και πήρε ένα τρίποντο που την έφερε στους εννιά βαθμούς στο γκρουπ του Europa League και πιο συγκεκριμένα στο -3 απο την κορυφή. Θεωρητικά είναι εφικτός στόχος αν και δύσκολα θα καταφέρει ενα τέτοιο άθλο κυρίως λόγω της διαφοράς ποιότητας στο ρόστερ απο τις άλλες ομάδες. Τραυματίας μόνο ο Αλέσιο Αλεσάντρο.

Εκτίμηση: Ντέρμπι ομάδων της 2ης κατηγορίας του Βελγίου με τους φιλοξενούμενους να παλεύουν για μια... θέση στον ήλιο. Αναμένω να μπουν με το μαχαίρι στα δόντια και γιατί οχι να μη βγάλουν το διπλό στο 2.30.  Κυνηγούν την πρωτιά εξάλλου.