Jupiler League (4/11): Κοντράροντας τα φαβορί

03/11/2018

Με τέσσερα μεγάλα ματς κλείνει η αγωνιστική στο Βέλγιο που ήταν διπλή, με την Σταντάρ να φιλοξενεί μια σπουδαία ομάδα φέτος, την Άντβερπ και την Άντερλεχτ να φιλοξενείται απο τη Βάασλαντ.

• Μόλις μια ήττα σε έξι εντός έδρας ματς για τη Βάασλαντ.
  • Απο 6/7 over 2.5 η Έουπεν.
  • 10/13 οver 3.5 μετρά η Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Σταντάρ Λιέγης - Άντβερπ

Μετά απο τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες σε πρωτάθλημα και Europa League, η Σταντάρ υπέστη μια ήττα - σοκ απο την ουραγό Ζούλτε Βάρεγκεμ και μάλιστα με το πειστικό 3-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Χαρμπαουί, ο οποίος σκόραρε δις (31’, 66’), ενώ μία φορά βρήκε δίχτυα ο Σιλά (69’), ο οποίος πάντως στο 80’ αποβλήθηκε. Η ομάδα της Λιέγης πάντως είχε προηγηθεί στο σκορ στο 23ο λεπτό.

Απο την άλλη μεριά και η Άντβερπ είδε να μπαίνει μπροστά στο σκορ και μάλιστα με 2-0 απέναντι σε έναν πανίσχυρο αντίπαλο, τη Γκενκ, όμως να μη χαμογελά στο τέλος. Οι Μπολινγκί και Ζακλροέντ άνοιξαν το σκορ στο πρώτο μέρος, εντούτοις η αντεπίθεση μακράς διάρκειας των φιλοξενούμενων δεν άφησε περιθώρια. Η Άντβερπ έμεινε στην τρίτη θέση και το -8 απο την Γκενκ.

Εκτίμηση: Η Σταντάρ υπέστη ήττα σοκ αλλά η πορεία της τον τελευταίο καιρό δεν ήταν τόσο... καθοδική αφού είχε μερικά θετικά αποτελέσματα. Αναμένεται να βγάλει αντίδραση, αλλά η Άντβερπ είναι καλή ομάδα και εξαιρετικά συμπαγής. Στο νήμα θα κριθεί το ματς, γιατί οχι στο Χ2 στο 1.80 της stoiximan;

Βάασλαντ Μπέβερεν - Άντερλεχτ

Tέταρτο σερί ματς χωρίς νίκη για την Βάασλαντ Μπέβερεν καθώς αναδείχτηκε ισόπαλη με 2-2 κόντρα στην Κορτράικ. Με γκολ του Μπόλιεβιτς και του Φόρτρε, στο δεύτερο ημίχρονο, μετέτρεψε το 2-0 του πρώτου μέρους σε 2-2 παίρνοντας ένα σπουδαίο πόντο. Η αλήθεια είναι πως ήταν αξιοπρεπέστατη και δημιούργησε πολλές φάσεις, ενώ θα μπορούσε να φτάσει ακόμα και στο διπλό!

Η Άντερλεχτ έμεινε στο 1-1 με τη Λόκερεν και έχασε έτσι την ευκαιρία να «σκαρφαλώσει» στην 3η θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 53΄ με τον Ντεσάχτ, αλλά στο 59΄ ο Ντιματά «έσωσε την παρτίδα» για τους γηπεδούχους. Τραγική συγκομοιδή για τους «Αντερλεχτουά» τον τελευταίο καιρό εκτός έδρας, έχουν τέσσερις ήττες σε πέντε ματς! Mε αυτά τα στατιστικά δύσκολα θα παλέψουν για την πρωτιά, ενώ η Έουπεν κέρδισε την ομάδα των Βρυξελλών με 2-1 προσφάτως.

Εκτίμηση: Η Βάασλαντ δεν είναι και ομάδα για... πέταμα, ενώ η Άντερλεχτ δεν σταματά να απογοητεύει φέτος. Το μομέντουμ λέει πως πάλι θα πετάξει βαθμούς η φιλοξενούμενη αν συνεχίζει να παίζει έτσι, ενώ οι γηπεδούχοι στην έδρα τους έχουν 5/6 ισοπαλίες! Κρύβει πολύ 1Χ το ματς. Στο 2.22 της Betshop.

Λόκερεν - Έουπεν
Ο Ντεσάχτ στο 53ο λεπτό της συνάντησης με την Άντερλεχτ έβαλε μπροστά την ομάδα του και σε συνδιασμό με την σφιχτή άμυνα της ομάδας της Λόκερεν στην αντίπαλη πίεση, το τελικό 1-1 δεν μπορεί παρά να αφήνει ευχαριστημένη την ομάδα του Τρόντ Σόλιντ (πλέον). Στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, η Λόκερεν βρίσκεται ουραγός πλέον καθώς στην ουρά όλες οι ομάδες πήραν βαθμούς στην 13η αγωνιστική. Η διαφορές πάντως είναι μικρές με αποτέλεσμα να είναι στο -6 μόλις, απο την 12η θέση.
Ο Λουίς Γκαρσία Φερνάντες στο 92' και το αυτογκόλ της Σερκλ Μπρίζ δύο λεπτά αργότερα έδωσαν τη νίκη στην Έουπεν που φαινόταν πως θα βολευτεί με την ισοπαλία. Μπορεί ο αντίπαλος να είχε... «στήσει» πούλμαν μπροστά απο την εστία, όμως η Έουπεν βρήκε στο φινάλε τη λύση για τα δίχτυα. Έτσι μετά τη μεγάλη επιτυχία με την Άντερλεχτ πήρε ακόμα ένα τρίποντο που την βγάζει απο το δύσκολο μονοπάτι και την καθιστά ακλόνητο -πλέον- φαβορί για παραμονή.
Εκτίμηση: Η Λόκερεν πήρε πόντο απο την Άντερλεχτ, η Έουπεν πήρε ακόμα μια νίκη και το σετ είναι άκρως μοιρασμένο. Η αλλαγή στον πάγκο της με τον Τρόντ Σόλιντ να αναλαμβάνει έδωσε έξτρα ώθηση. Σκοράρουν και οι δύο στο 1.63 της Betshop.

Σίντ Τρούιντεν - Ζούλτε Βάρεγκεμ
Ικανοποίηση επικράτησε στις τάξεις της Σιντ Τρούιντεν, έπειτα από την εντός έδρας ισοπαλία με αντίπαλο την Κλαμπ Μπριζ, καθώς διατήρησε το αήττητο στο γήπεδό της, με το πέρας έξι αναμετρήσεων. Δεν ισχύει όμως το ίδιο για την αποστολή της στην έδρα της Σαρλερουά απο την οποία ηττήθηκε με 1-0, πιο εύκολα απο ο,τι δείχνει το τελικό σκορ καθώς δεν απείλησε ιδιαίτερα. Ο Μπεναβέντε έδωσε στον αντίπαλο τη νίκη στο 66' με την ομάδα της Λιμβουργίας να μην απειλεί ιδιαιτέρως τα αντίπαλα καρέ ώστε να ισοφαρίσει.
Ο Χαρμπαουί με δύο γκολάρες και ο Σιλά που σκόραρε λίγο αργότερα, μετέτρεψαν το 0-1 της Σταντάρ σε 3-1. Μάλιστα ο τελευταίος αποβλήθηκε λίγο μετά το γκολ που πέτυχε. Η νίκη αυτή είχε μεγάλη σημασία για τη Ζούλτε γιατί έβαλε τέλος στο σερί οκτώ ηττών και μιας ισοπαλίας στα τελευταία εννιά ματς, έδειξε ωστόσο πως υπάρχει ζωή στον πλανήτη... Βάρεγκεμ μιας και βγήκε αντίδραση.
Εκτίμηση: Oμάδες με τεράστια ψύχωση με το γκολ, αντιμέτωπες σε μια αναμέτρηση που έχει ξεκάθαρο φαβορί. Εντούτοις με όσα είδαμε πρίν λίγες μέρες δεν θα μπούμε στο «τρυπάκι» αυτό. Το over 3.5 μου μοιάζει ιδανική επιλογή περιμένω πάνω απο ένα γκολ και απο τις δύο. Στο 2.50 της novibet το over 3.5