Jupiler League (31/10): Μπορεί να κερδίσει η Έουπεν

Η 13η αγωνιστική στο Βέλγιο που είναι εμβόλιμη συνεχίζεται με τρείς ακόμα αναμετρήσεις και την Γκενκ να ταξιδεύει στην Αμβέρσα σε μια πολύ δύσκολη έξοδο.

•  4-2-0 για την Γκενκ εκτός έδρας που επενδύει πολύ στην εικόνα της μακριά απο την έδρα της στην πορεία για τον τίτλο.
  • Απο έξι σερί over 2.5 η Έουπεν.

Άντβερπ - Γκενκ

H πορεία της Άντβερπ (7-4-1) φέτος είναι κάτι παραπάνω από εξωπραγματική ως τώρα στο πρωτάθλημα αφού έχει καταφέρει να βρεθεί στο -5 σε μια χρονιά που δείχνει να έχει αρκετό ανταγωνισμό. Δεν είναι μόνο το ότι αρνείται πεισματικά να χάσει, αλλά και το γεγονός πως κερδίζει με τον πιο πειστικό τρόπο! Έχει τρείς σερί νίκες και 5 ματς στα οποία έμεινε αήττητη (4-1-0 μαζί με ματς κυπέλλου). Προσφάτως, «πέρασε» και από την έδρα της Βάασλαντ Μπέβερεν με γκολ του Χαρούν στο 58’ με σκορ 0-1 και συνεχίζει ούσα στην 3η θέση!

Η Γκενκ έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Σταντάρ Λιέγης και δεν μπόρεσε να ξεφύγει κι άλλο από την Μπριζ στην κορυφή του βελγικού πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 84' με τον Σαματά, όμως ο Λουινταμά στο 90' διαμόρφωσε το τελικό 1-1, με την Γκενκ πάντως να παραμένει αήττητη μετά από 12 αγώνες με 9 νίκες και 3 ισοπαλίες. Ωστόσο θα μπορούσε να φύγει πέντε πόντους μπροστά, μετά την ισοπαλία της Μπριζ το Σάββατο με την Σιντ Τρούιντεν.

Εκτίμηση: Η Γκενκ είναι το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Πραγματοποιεί πορεία πρωταθλητισμού φέτος και δεν θέλει να έχει κι άλλες γκέλες εκπληρώνοντας τον στόχο της πρώτης θέσης ενόψει πλέι οφ. Η έδρα της Άντβερπ όμως είναι πολύ δύσκολη και οι φιλοξενούμενοι θα έχουν πολύ δύσκολο βράδυ αλλά δεν χωράει νέα γκέλα. Διπλό στο 2.05 της stoiximan.

Κορτράικ  – Βάασλαντ Μπέβερεν

Έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει περισσότερο τις προνομιούχες θέσεις η Κορτράικ με το 1-1 στην έδρα της Σερκλ Μπρίζ. Ο Στογιάνοβιτς σκόραρε στο πρώτο μέρος αλλά η Κορτράικ δεν άντεξε στην πίεση και ισοφαρίστηκε στην επανάληψη. Το πρόβλημα της είναι πως δεν κερδίζει στην έδρα της, μόλις ένα τρίποντο έχει πανηγυρίσει έχοντας και τρείς ήττες σε πέντε ματς!

Η Βάασλαντ δεν μπόρεσε να εξαργυρώσει τον πόντο που πήρε από την Κλαμπ Μπρίζ και έχασε με κάτω τα χέρια εντός έδρας από την Άντβερπ με 1-0. Η απόδοση της ήταν τραγική και δεν μπόρεσε να αυξήσει τη διαφορά της από τις θέσεις της επικίνδυνης ζώνης η οποία μάλιστα μειώθηκε στους 4 πόντους. Το θέμα είναι πως μετά από τρείς σερί ήττες εκτός έδρας έχει μείνει αήττητη στα δύο πιο πρόσφατα ματς της.

Εκτίμηση: Η Κορτράικ υποδέχεται την Βάασλαντ σε ένα ματς που αναμένεται αρκετά σκληρό απο κάθε αποψη. Το μομέντουμ δείχνει Κορτράικ αλλά σε αποδόσεις του 1.50 με τι να ασχοληθεί κανείς;

Έουπεν – Σερκλ Μπρίζ

Η Έουπεν κατάφερε να πάρει μια τεράστια νίκη κερδίζοντας την Άντερλεχτ με 2-1. Μάλιστα, άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό με τον Λουίς Γκαρσία ενώ στο 31’ ο Τογιοκάβα έκανε το 2-0. Η Άντερλεχτ πίεσε στην επανάληψη και μείωσε στο 78ο λεπτό με τον Σαντινί αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει άλλο γκολ. Έτσι έφτασε τις 4 νίκες στο πρωτάθλημα και πήρε κεφάλι στη βαθμολογία από τη Βάασλαντ έχοντας αβαντάζ για τη σωτηρία.

Από τα μέσα Αυγούστου και μετά, η Σέρκλ Μπρίζ έχει να παρουσιάσει μόλις μια νίκη στο πρωτάθλημα, αυτή κόντρα στην Σαρλερουά ωστόσο οι 13 πόντοι που έχει συλλέξει ως τώρα την έχουν διατηρήσει σχετικά πιο ψηλά από τις ομάδες που παλεύουν για να σωθούν. Στο πρόσφατο ματς με την Κορτράικ έδειξε χαρακτήρα και ισοφάρισε με τον Μερσιέρ στο 58ο λεπτό της συνάντησης. Μόλις τρείς βαθμούς συγκομοιδή εκτός έδρας σε έξι ματς, χωρίς νίκη (0-3-3), δεν έχει κακή ομάδα αλλά ταβάνι.

Εκτίμηση: Η Έουπεν είναι σε καλύτερη κατάσταση πλέον και όλα δείχνουν πως μπορεί να πάρει κεφάλι για την συνέχεια αφήνοντας πίσω της ομάδες που έχουν κοινό στόχο: τη σωτηρία. Το ματς με τη Σέρκλ Μπρίζ που είναι αρνητική εκτός, είναι εξάποντο. Η Έουπεν έχει τον πρώτο λόγο και θα τη στηρίξουμε στο 2.05 της stoiximan.