Jupiler League (30/11): Σκοράρει η Μουσκρόν, ακάθεκτη η Σαρλερουά

30/11/2019

Κρίσιμη αγωνιστική στη Jupiler League με τη Μπρίζ να δοκιμάζεται μετά απο κρίσιμο ευρωπαϊκό ματς με την πάντα υπολογίσιμη Μουσκρόν, τη Γκενκ να επιθυμεί να επιστρέψει στις νίκες και τη Σαρλερουά να έχει ένα σημαντικό τεστ.

• Απο τέσσερα σερί GG & οver 2.5 η Μουσκρόν.
  • 4/5 GG στα τελευταία της Βάασλαντ.

Μπρίζ - Μουσκρόν: Mε ένα γκολ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού στην Κωνσταντινούπολη, η Μπρίζ κατάφερε να αποσπάσει ένα πολύ σημαντικό βαθμό (1-1) απο τη Γαλατασαράι και να βρίσκεται πλέον «αγκαλιά» με την τρίτη θέση του ομίλου που οδηγεί στο Europa League. Στους τρεις βαθμούς πλέον οι Βέλγοι, στους δύο οι Τούρκοι που παίζουν με Ρεάλ και Παρί αντίστοιχα για την τελευταία αγωνιστική. Ο Ντιατά ήταν αυτός που με εκπληκτικό γκολ έξω από την περιοχή έκανε το 1-1 ανατρέποντας πλήρως το σκηνικό. Στο πρωτάθλημα, οι «μπριζουά» είναι στους 36 βαθμούς και το +6 απο τη 2η Σταντάρ Λιέγης που ακολουθεί με ένα ματς περισσότερο. Όλοι μέσα για τη Μπρίζ.

Δεύτερη σερί ισοπαλία και τρίτη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια και μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-2) για τη Μουσκρόν που αναδείχθηκε ισόπαλη στο κρίσιμο ματς με τη Γκενκ. Η Μουσκρόν προηγήθηκε με τον Πέριτσα μόλις στο 2ο λεπτό της συνάντησης όμως είδε τον αντίπαλο να γυρίζει το ματς με τον Αντόνοφ να το φέρνει στα ίσια στο 65'. Θα μπορούσε κάλλιστα να πάρει τους τρείς βαθμούς της νίκης, όμως εμφανίστηκε άστοχη στην τελική προσπάθεια. Εκτός ο κίπερ Μπουτέζ, μακροχρόνιες γενικότερα οι απουσίες της.

Εκτίμηση: Η Μπρίζ είναι εξαιρετική φέτος και δεν αφήνει περιθώρια σε κανένα. Είναι όμως και πολύ κουρασμένη απο τη μεσοβδόμαδη υπερπροσπάθεια και η Μουσκρόν βγάζει συνεχώς γκολ. Καλό το 2.25 του GG.

Ζούλτε Βάρεγκεμ - Έουπεν: Έπαιρνε όλες τις δεύτερες μπάλες στο ματς με τη Μαλίν και είχε την πλήρη υπεροχή σε όλες τις γραμμές του γηπέδου η Ζούλτε. Tεράστιο διπλό (0-2) με το οποίο ρέφαρε την εντός έδρας ήττα απο την Άντερλεχτ.  Δεύτερη νίκη της στα τρία τελευταία παιχνίδια που έχει δώσει. Ανέβηκε πλέον στην 7η θέση και είναι οριακά εκτός εξάδας, ωστόσο αν συνεχίσει έτσι σίγουρα μια θέση εκεί της ανήκει. Τραυματίας ο Ντεμίρ (Α) και ο φορ  Μπεραχίνιο.

Ηττήθηκε στην τελευταία φάση του αγώνα απο τη Σταντάρ Λιέγης δεχόμενη γκολ στο 93ο λεπτό της συνάντησης (1-2). Η εμφάνιση της στο δεύτερο ημίχρονο ήταν για νίκη, εντούτοις δεν κράτησε ούτε τον πόντο. Ισοφάρισε στο 57ο λεπτό του αγώνα με ασύλληπτο γκολ του Σούτερντεν, έκανε ένα σωρό τελικές και αφού έχανε τα άχαστα, ο Μπαστιάν τη τιμώρησε στο φινάλε. Δεύτερη σερί ήττα μετά απο αυτή απέναντι στη Σαρλερουά, έμεινε πολύ πίσω, στη 12η θέση και τους μόλις 16 βαθμούς. Μόνο ο χαφ Σουλαϊμάν Μαρέ δεν είναι διαθέσιμος.

Εκτίμηση: Η Ζούλτε είναι ασταμάτητη όμως η Έουπεν παίζει εξαιρετικά την κόντρα και πολύ καλό επιθετικό ποδόσφαιρο. Σπάνια όμως ξεφεύγουν τα ματς της, καλό το 2.08 του 2-3.

Σαρλερουά - Βάασλαντ Μπέβερεν: 5-1-0 μετρά στα έξι τελευταία της παιχνίδια η εξαίρετη Σαρλερουά που δείχνει απο το καλό στο καλύτερο. Σκοράροντας τρείς φορές στην επανάληψη, «καθάρισε» τη Σίντ Τρούιντεν που είχε μειώσει προσωρινά σε 1-2. Το τελικό 3-1 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού με τους φιλοξενούμενους να παίζουν μπαλάρα στο δεύτερο ημίχρονο, ίσως στην καλύτερη φετινή τους εμφάνιση. Είναι στη 4η θέση και το -8 απο την κορυφή, έχει σκοράρει και στα εννιά πιο πρόσφατα ματς που έχει δώσει τουλάχιστον μια φορά. Ο σημαντικός αμυντικός Ντιάν είναι τραυματίας, το ίδιο και ο χαφ Ντιαντί.

Το μεγάλο διπλό επί της Κορτράικ (3-1) δεν μπόρεσε να εξαργυρωθεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο καθώς έμεινε στο 1-1 με τη Σερκλ Μπρίζ, σε ένα ματς που έπαιζε ο προτελευταίος με τον τελευταίο. Η διοίκηση που έχει προχωρήσει σε μια σειρά από ενέργειες για να φέρει κόσμο στις εξέδρες, είδε το γήπεδο να γεμίζει, αλλά στο ματς έξι πόντων με τη Σερκλ, η Βάασλαντ δεν ήταν τόσο πειθαρχημένη ώστε να πανηγυρίσει στο φινάλε. Ο Σουλά άνοιξε το σκορ στο 12ο μόλις λεπτό όμως στο φινάλε η ισοπαλία δεν της κάθισε καλά. Εκτός οι φορ Ντίρκχ και Ασομανί αλλά και οι μέσοι Αγκιεμπόνγκ και Κομπαγιάσι.

Εκτίμηση: Τουλάχιστον ένα σκαλί πάνω η Σαρλερουά με τη Βάασλαντ να παίζει με σκοπό να πάρει διαφορά απο τη Σερκλ στη μάχη της σωτηρίας. Άσος και over 1.5, με το πόδι στο γκάζι οι γηπεδούχοι.

Γκενκ - Σεντ Τρούιντεν: Οι Βέλγοι έγιναν για ακόμα μια φορά «τροφή για τα θηρία» απο τη Σάλτσμπουργκ (1-4). Το ματς στο Βέλγιο κρίθηκε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όπου οι φιλοξενούμενοι έβαλαν μαζεμένα δύο γκολ και... τελείωσαν τους γηπεδούχους. Η Γκενκ προσπάθησε να αντιδράσει στο β' μέρος αλλά δεν το κατάφερε. Αντιθέτως, η Ζάλτσμπουργκ μια χαρά κατάφερε να σκοράρει ξανά, ο Σαματά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει για την ομάδα του στο 85' όμως τα πάντα είχαν κριθεί. Νέα γκέλα στο πρωτάθλημα, 2-2 απο τη Μουσκρόν και η κατρακύλα συνεχίζεται για τους πρωταθλητές. Τραυματίας ο Ούρονεν (Α).

Πισωγύρισμα για Σέντ Τρούιντεν που μετά απο δύο νίκες σερί, ηττήθηκε απο Σερκλ Μπρίζ και Σαρλερουά με αποτέλεσμα να μείνει χαμηλά, στους 18 βαθμούς. Δεν ήταν καθόλου ανταγωνιστική απέναντι στους «ασπρόμαυρους», ενώ διαθέτει παράλληλα τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας, έχοντας στο ενεργητικό της μόλις 14 τέρματα μέχρι στιγμής.  Γνωστά εδώ και καιρό τα προβλήματα της.

Εκτίμηση: Η Γκενκ είναι ανώτερη θεωρητικά όμως φέτος δυσκολεύεται να κερδίσει τον οποιονδήποτε. Είχε και ευρωπαϊκό ματς μεσοβδόμαδα... NO BET.