Jupiler League (3/11): Το ματς της χρονιάς στο Βέλγιο

Η 14η αγωνιστική της Jupiler League περιλαμβάνει το μεγάλο ντέρμπι κορυφής με τη Γκενκ και την Μπρίζ να κοντράρονται στη Λούμινους Αρένα.

• 5/6 g/g και over 2.5 στα πιο πρόσφατα ματς της η Γάνδη.
  • Απο πέντε σερί G/G προέρχεται η Κορτράικ στα τελευταία ματς πρωταθλήματος.

Γκενκ - Μπρίζ

Η Γκενκ νίκησε 4-2 στην Αμβέρσα την Αντβέρπ, ενώ έχανε 0-2, στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Jupiler League και ξαναβρέθηκε στο +3 στην κορυφή από την Μπριζ στην προσπάθεια για την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου. Η Αντβέρπ άνοιξε το σκορ με τον Μπολινζί στο 23ο λεπτό και στο 45+1’ ο Γιούκλεροντ έκανε το 2-0. Η Γκενκ μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και στο 56’ ο Μαλινόβσκι έκανε το 2-1 με πέναλτι, ενώ με πέναλτι ο Μαλινόβσκι έκανε και το 2-2 στο 60’. Και στο 76’ ο Σαμάτα έκανε το 2-3 ενώ στο 90’ ο ίδιος παίκτης έγραψε και το 2-4.

Το δρόμο των επιτυχιών βρήκε ξανά η Κλαμπ Μπριζ μετά από ένα μήνα, καθώς επιβλήθηκε 4-0 της Οστάνδης για την 13η αγωνιστική του Βελγικού πρωταθλήματος. Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών, που έκαναν εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, ήταν ο Σράιβερς, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ (16’, 70’), ενώ από μία φορά βρήκαν δίχτυα Φάνακεν (21’) και Γουέσλι (45+1’).  Έτσι η Μπρίζ μετά και το πέρασμα της αγωνιστικής έμεινε στο -3 απο την Γκενκ.

Εκτίμηση: Aνώτερη ομάδα απο την Μπρίζ φέτος που δείχνει να μη πατά καλά παρά το 4-0 επί της Οστάνδης. Η Γκενκ είναι πιο ολοκληρωμένη σε όλους τους τομείς και με το υπερόπλο Σαμάτα σε μεγάλα κέφια ετοιμάζεται να «κλειδώσει» την πρωτιά. Δεν το έχει με τα ντέρμπι φέτος η Μπρίζ, ειδικά μακριά απο την έδρα της. Ο άσος στο 1.97 της stoiximan, παίζεται.

Σερκλ Μπρίζ - Μουσκρόν

Έχασε την ευκαιρία να «σκαρφαλώσει» βαθμολογικά η Σερκλ Μπρίζ, που ηττήθηκε με 2-0 απο την Έουπεν και έμεινε κάτω απο τη μέση της βαθμολογίας. Η Σερκλ Μπρίζ κρατούσε τον πόντο της ισοπαλίας μέχρι το 92ο λεπτό αλλά μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα δέχτηκε δύο γκολ! Αήττητη στα δύο τελευταία εντός έδρας ματς της η ομάδα των Βρυξελλών που τον τελευταίο καιρό έχει κάνει κοιλιά και μετά τη νίκη επί της Σαρλερουά έχει δύο ήττες και μια ισοπαλία.

Όσοι βρέθηκαν στο Στάντε Λε Κανονιέ είδαν  τη Μουσκρόν να παίρνει νίκη-χρυσάφι με 3-1 επί της Γάνδης. Ήταν μόλις το δεύτερο «τρίποντο» των γηπεδούχων από την έναρξη της περιόδου, ωστόσο, χάρη σε αυτό πήραν βαθιά ανάσα στη μάχη που δίνουν για να απομακρυνθούν από τις τελευταίες θέσεις. Αμαλά, Φαν Ντούρμεν και Πιερό ήταν οι σκόρερ για την ομάδα στην οποία αγωνίζεται και ο Γκαλίτσιος. Πλέον η Μουσκρόν είναι στο +2 απο την τελευταία θέση, βγάζοντας - επιτέλους- αντίδραση.

Εκτίμηση: Η Σερκλ Μπρίζ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανέβει βαθμολογικά ωστόσο εντός έδρας δείχνει ένα καλύτερο πρόσωπο τον τελευταίο καιρό. Η Μουσκρόν έδειξε καλά στοιχεία και πήρε μια νίκη που σόκαρε τους πάντες με 3-1 επί της Γάνδης. Έχει ανεβάσει στροφές, δείχνει καλά στοιχεία όμως έχει ακόμα πολλά να αποδείξει. Θα απέχουμε..

Γάνδη - Κορτράικ

Ήττα σοκ για την Γάνδη απο την Μουσκρόν εκτός έδρας με την ουραγό της βαθμολογίας να την διασύρει με 3-1! Μάλιστα ο αντίπαλος είχε πετύχει 6 γκολ ολα κι όλα σε 12 αγωνιστικές σκοράροντας τρείς φορές κόντρα στη Γάνδη η οποία πάντως παρέμεινε στην πρώτη εξάδα, ούσα πέμπτη αλλά με σαφέστατο στοχο να παραμείνει εκεί και οχι κάτι υψηλότερο. Η Γάνδη έχασε μετά απο δύο νικηφόρες αγωνιστικές.

Εξαιρετική η πορεία της Κορτράικ τον τελευταίο καιρό καθώς έχει μόλις μια ήττα στα επτά πιο πρόσφατα της παιχνίδια και είναι αήττητη στα τέσσερα τελευταία του πρωταθλήματος με δύο νίκες και δύο ισοπαλίες. Προηγήθηκε με 2-0 επί της Βάασλαντ όμως ξαφνικά έμεινε απο δυνάμεις και δέχτηκε δύο αναπάντεχα γκολ που την περιόρισαν στον πόντο. Ακόμα κι αν κερδίζει πάντως βαθμούς δέχεται γκολ με μεγάλη συχνότητα.

Eκτίμηση: Η ομάδα του over 2.5 είναι η Γάνδη που έχει 12/13 over στο πρωτάθλημα, ενώ οι φιλοξενούμενοι σκοράρουν με μεγάλη συχνότητα. Είναι τέσσερα ματς αήττητοι, όλα G/G . Αναμένουμε ένα πολύ ανοιχτό παιχνίδι και αμφότερες δεν θα το φοβηθούν. G/G και over 2.5 στο 1.97 της stoiximan.