Jupiler League (29/9): Για το τρίποντο η Άντβερπ

28/09/2019

Με τις Άντερλεχτ και Σταντάρ να αγωνίζονται εντός κλείνει η αγωνιστική στη Jupiler League. Η Άντβερπ δοκιμάζεται κόντρα στη δυσκολοκατάβλητη Οστάνδη.

• Απο τρία σερί G/G η Άντερλεχτ
  • Τέσσερις σερί νίκες για Σταντάρ Λιέγης

Άντερλεχτ -  Βάασλαντ Μπέβερεν: Τραγική στο ντέρμπι με τη Μπρίζ που μόνο ντέρμπι δεν ήταν όσο κι αν το σκορ μπορεί να ... ξεγελάσει. Οι πρωτευουσιάνοι προηγήθηκαν στο 5’ με τον Σαντλί, ισοφάρισε στο επόμενο λεπτό ο Φαν Κρόμπουζ με αυτογκόλ για τους «μπριζουά», οι οποίοι πίεσαν στο δεύτερο ημίχρονο και δικαιώθηκαν με τον Ντιατά στο 69’. Από την πλευρά τους, οι «αντερλεχτουά» παρέμειναν στη 13η θέση του πίνακα και εξακολουθούν να βρίσκονται μακριά από την πρώτη εξάδα. Eκτός ο παίκτης - προπονητής Κομπανι και ο Ζουλί (Μ).

Ο πόντος απέναντι στην πολύ δυνατή Μουσκρόν φέτος, μοιάζει αρκετά ικανοποιητικός, αν αναλογιστεί κανείς πως είχει προηγηθεί η εκτός έδρας ισοπαλία με το ίδιο σκορ (1-1) απέναντι στα «καναρίνια» της Σιντ Τρούιντεν στη Λιμβουργία, μια επίσης δύσκολη έδρα. Παρωδία στο κύπελλο, μέσα σε 45' το 3-1 επί της Βέστερλο μετετράπη σε 3-4 και έτσι η πρόκριση έκανε... φτερά. Εκτός τελικά ο Μπιζμανά (Μ).

Εκτίμηση: To 1.40 του άσου της Άντερλεχτ ειναι για... γέλια. Όποιος έχει παρακολουθήσει φέτος τους «αντερλεχτουά», γνωρίζει πως μπορούν να χάσουν απο τον οποιονδήποτε. Δεν ακουμπάμε.

Σταντάρ Λιέγης - Σαρλερουά: Χωρίς να κοπιάσει ιδιαίτερα, η Σταντάρ κέρδισε με 3-0 την Έουπεν, στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής του βέλγικου πρωταθλήματος και ανέβηκε εκ νέου στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με το… καλημέρα της αναμέτρησης, με τον «δικό μας» Κώστα Λαΐφη να κάνει το 1-0 μόλις στο 6ο λεπτό, με ωραία προσπάθεια, για να έρθουν στη συνέχεια δύο τέρματα από τον Μπόλγεβιτς και να «κλειδώσουν» το δεύτερο διαδοχικό τους «τρίποντο», με τη συμπλήρωση μας ώρας παιχνιδιού. Την Πέμπτη κέρδισε τη Λόμελ για το κύπελλο με γκολ στις καθυστερήσεις (2-1). Εκτός ο Ντουσέν (Α),

Τραγική εμφάνιση και δίκαιη ήττα απο την Σίντ Τρούιντεν για τη Σαρλερουά. Ανώμαλη προσγείωση, δεν άξιζε κάτι απο το παιχνίδι όμως οχι και να... χάσει με 3-0 με βάση την εικόνα. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε στο 35' ο Σουζούκι και το 0-2 διαμόρφωσε στο 68' ο Μποτακά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το τελικό 0-3 πέτυχε στις καθυστερήσεις ο Μπολί. Έκαμψε το εμπόδιο της Μπόουμ με 3-2 και πέρασε στη φάση των 16 του κυπέλλου. Όλοι μέσα.

Εκτίμηση: Δεν χάνει εντός η Σταντάρ, η Σαρλερουά έχει δείξει πως είναι σκληροτράχηλο σύνολο όμως έβγαλε αδυναμίες στο ματς με την Σίντ Τρούιντεν. Ξεκάθαρο προβάδισμα ο άσος στο 1.65.

Οστάνδη - Άντβερπ: Έπαιξε τη Γκενκ στα ίσια και αντί να φτάσει στο 2-2 με βάση τις ευκαιρίες που έφτιαξε, εν τέλει δέχτηκε και τρίτο τέρμα με αποτέλεσμα η σεμνή τελετή να λήξει. Έχασε τρομακτικά μεγάλες ευκαιρίες στο 2-1 που θα της εξασφάλιζαν τον πόντο τουλάχιστον.  Εκτός έδρας και για το θεσμό του κυπέλλου, απέκλεισε την Μάντελ που αγωνιζεται σε ερασιτεχνική κατηγορία, κερδίζοντας με 2-0. Μακροχρόνιοι οι απόντες της, δεν προλαβαίνει ο Μαρκέ (Μ).

Η ομάδα του Κέβιν Μιραλάς, Άντβερπ, επικράτησε 3-1 στην έδρα της, απέναντι στη Σερλκ Μπριζ και έφτασε στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα.Ο Λάμκελ στο 20’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ ο Μποκανί και ξανά ο Λάμκελ στο 56΄και στο 69’ αντίστοιχα βρήκαν δίχτυα για την ομάδα τους. Είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 35’ η Μπριζ, χάρη σε αυτογκόλ του Αρσλανάτζικ. Εκτός οι Σεκ (Α) και Ντε Σαρ (Μ).

Εκτίμηση: Ενώ έδειξε πως θα τα πάει περίφημα φέτος, η Οστάνδη πραγματοποίησε «κοιλιά» με αποτέλεσμα να χάσει σημαντικό έδαφος. Η Άντβερπ είναι μια απο τις πιο ποιοτικές και σοβαρές ομάδες στη Pro League, διπλό στο 1.83.