27/09/2019

Δύσκολη έξοδος για Μπρίζ και Γκενκ με τη δεύτερη να παρουσιάζεται αναιμική. Θα της βάλουν δύσκολα τα «καναρίνια» στο γειτονικό ντέρμπι.

• Απο τρία σερί G/G η Ζούλτε Βάρεγκεμ
  • 4/4 over 2.5 για τη Γκενκ στα τελευταία

Μαλίν - Μπρίζ: Μεγάλο διπλό για τη Μαλίν στην έδρα της Κορτράικ με 2-3. Έφταναν τρία γκολ σε εννιά μόλις λεπτά στην επανάληψη (53' - 62') για τη μεγάλη επικράτηση. Νίκη μετά απο δύο ήττες και μια ισοπαλία στο πρωτάθλημα. Στο -4 απο την κορυφή με 4-2-2 φέτος, μοιάζει αρκετά σταθερή και ικανοποιητικά καλή για νεοφώτιστη.

Ενώ έχανε με 0-1 από την Αντερλεχτ, η Κλαμπ Μπριζ νίκησε 2-1 εντός έδρας την «αιώνια» αντίπαλό της, Άντερλεχτ. Οι πρωτευουσιάνοι προηγήθηκαν στο 5’ με τον Σαντλί, ισοφάρισε στο επόμενο λεπτό ο Φαν Κρόμπουζ με αυτογκόλ για τους «μπριζουά», οι οποίοι πίεσαν στο δεύτερο ημίχρονο και δικαιώθηκαν με τον Ντιατά στο 69’. Έτσι, βρέθηκε μια ανάσα και συγκεκριμένα στο -1 από την κορυφή και τη Σταντάρ , έχοντας ένα ματς λιγότερο και παραμένοντας αήττητη τις επτά πρώτες αγωνιστικές. Μοιάζει δύσκολο να χαθεί αυτό το πρωτάθλημα για τους «μπριζουά» που φέτος είναι άλλο επίπεδο.

Εκτίμηση: Η Μπρίζ δεν πρόκειται να περάσει εύκολα και το 1.47 του διπλού δεν ψήνει... Προτιμότερο το G/G και οver 2.5 στο 2.05, θα βρεί δίχτυα η Μαλίν.

Σίντ Τρούιντεν - Γκενκ: Την ανοδική της πορεία συνεχίζει η Σιντ Τρούιντεν που πέρασε με 3-0 από την έδρα της Σαρλερουά στην όγδοη αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Μπρις παρέμεινε χωρίς ήττα για τέταρτο σερί ματς και πήρε το δεύτερο διαδοχικό «διπλό». Στο 34’ ο Σουζούκι έκανε το 1-0, με μια ... μικρή δόση τύχης , ενώ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μποτάκα έγινε το 2-0 στο 68’. Το αποτέλεσμα διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του ματς ο Μπόλι με πλασέ, μετά από εκπληκτική ασίστ του Ακολάτσε. Eκτός ο Τεξέιρα και ο Στέπε (Τ).Αμφίβολος ο Ντε Μπρούιν.

Σημαντική νίκη για την Γκενκ, που κέρδισε με 2-1 την Οστάνδη και πήρε τεράστια βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα. Η Γκενκ προηγήθηκε με το αυτογκόλ του Βάργκας στο 16’ αλλά ο Σιλά έκανε το 1-1 στο 32’. Όμως στο 44’ ο Ονουάτσου διαμόρφωσε το 2-1 και στο 90' ο Μπεργκ έκανε το τελικό 3-1. Η Γκενκ έκανε και περίπατο μεσοβδόμαδα στην έδρα της Ρόνσε με 3-0. Δυο σερί νίκες που έχουν σκοπό να επουλώσουν τις πληγές που άνοιξε η εξάρα απο την Σάλτσμπουργκ. Δύσκολα ο Μπονγκοντά (Μ).

Εκτίμηση: Γειτονικό ντερμπάκι με την Γκενκ να βγάζει απίστευτο κομπλεξισμό τελευταία. Δεν γίνεται να μιλήσουμε για διπλό σε αυτές τις αποδόσεις, οι φιλοξενούμενοι δεν θυμίζουν την προ μηνών Γκενκ σε καμία περίπτωση. 1Χ στο 2.15.

Γάνδη - Κορτράικ: Εκπληκτικό αήττητο σερί 7-2-0 έχει χτίσει η Γάνδη σε όλες τι διοργανώσεις προσφάτως (πρωτάθλημα, κύπελλο, Europa League) παίζοντας αρκετά θελκτικό ποδόσφαιρο.  Σε μια σπουδαία αναμέτρηση απέναντι στη Ζούλτε, ο Γιάρεμτσουκ έσωσε την ομάδα του σκοράροντας δύο φορές με το σύνολο του Βάρεγκεμ να προηγείται δύο φορές στο παιχνίδι. Είχε προηγηθεί η νίκη στο Europa League όπου η Γάνδη λύγισε δύσκολα της αντίσταση της Σεντ Ετιέν (3-2) με τον Γιάρεμτσουκ να κλέβει ξανά τα φώτα της δημοσιότητας. Με μια αγωνιστική τιμωρήθηκε τελικά ο Βάντις Οτζίτζα Οφόε, για την αποβολή του στην πρόσφατη αναμέτρηση της Γάνδης με τη Ζούλτε Βάρεγκεμ για το βελγικό πρωτάθλημα. Τιμωρημένος ο χαφ Οφόε.

Ηττήθηκε απο την Μουσκρόν μακριά απο την έδρα της η Κορτράικ που ξεκίνησε μεν δυναμικά, έβγαλε ωστόσο πολλές αδυναμίες στη συνέχεια στο πρωτάθλημα. Εν συνεχεία, φιλοξένησε την νεοφώτιστη Μαλίν και προηγήθηκε με τον Στογιάνοβιτς. Ένα τραγικό μπλακ άουτ στην επανάληψη της κόστισε δεχόμενη τρία τέρματα. Το μόνο που κατάφερε στη συνέχεια ήταν απλώς να μειώσει μένοντας στην 12η θέση με οκτώ βαθμούς. Εξέτισε ο Ρουζό, λείπει ο χαφ Λεπουά.

Εκτίμηση: Κάθε φορά τα ίδια! Η απόδοση της Γάνδης εντός, στο 1.33 δεν πείθει κανένα. Η Κορτράικ δεν πείθει επίσης κανένα, οπότε ας το αφήσουμε.

Μουσκρόν - Ζούλτε Βάρεγκεμ: Μολις μια ήττα στη σεζόν για την εξαίρετη Μουσκρόν που δείχνει άκρως σκληροτράχηλη και πειστική, η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος. Μια ομάδα που κάποιοι θεωρούσαν ένα απο τα φαβορί για να... πέσει όμως κατάφερε να κλείσει τα στόματα όλων. 3-2-0 στα τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο, άντεξε στην έδρα της Βάασλαντ Μπέβερεν (1-1) ενώ επικράτησε της Ντέσελ στο κύπελλο με 1-0 εκτός έδρας. Εκτός ο Μπάκιτς και ο Οσαμπουτέ (Ε).

Στο 2-2 κόλλησαν Ζούλτε Βάρεγκεμ και Γάνδη σε ένα φοβερό ματς. Η Ζούλτε άνοιξε το σκορ με το Σεκ στο 12ο λεπτό ενώ ο Γιάρεμτσουκ ισοφάρισε με πέναλτι στο 35’. Η Ζούλτε πήρε και πάλι το προβάδισμα στο 69’ με τον Λαρέν αλλά στο 76’. Ο Γιάρεμτσουκ έκανε το 2-2 στο 76ο λεπτό και στο 83’ αποβλήθηκε ο Οφόε. Δεν υπάρχουν καινούριες απουσίες.

Εκτίμηση:  Ανεβασμένη η Μουσκρόν, όμως η Ζούλτε ξαφνικά αναγεννήθηκε. Δεν μπορεί να βγεί κάτι εδώ, τριπλή!

Σερκλ Μπρίζ - Έουπεν: Είχε τρείς σερί ήττες στο πρωτάθλημα και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, γνώρισε ακόμα μία στο κύπελλο απο την... άσημη Ρομπεκουάζ των χαμηλότερων κατηγοριών. Τραγική εμφάνιση, τουλάχιστον στο πρωτάθλημα είχε την δικαιολογία πως αγωνίστηκε κόντρα σε Μπρίζ, Άντβερπ και Γάνδη στα τελευταία. Μακροχρόνιοι οι απόντες, επιστροφή ο Ομολό.

Ούτε... στιγμή δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική η Έουπεν στην Λιέγη απέναντι στη Σταντάρ. Ο Λαΐφης άνοιξε το σκορ, ο Μπόλγεβιτς έβαλε άλλα δύο και η Έουπεν έφυγε με άδεια χέρια για ακόμα ένα παιχνίδι στην Pro League. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν μάλιστα με δέκα παίκτες για το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τον Αματ να αντικρίζει δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 81’, για σκληρό μαρκάρισμα. Είναι πλέον ουραγός με 0-3-5 και 4-19 γκολ σε οκτώ παιχνίδια! Τιμωρημένος ο βασικότατος στόπερ Αμάτ, εκτός οι φορ Μιαμάρ και Τσιαμπικέτι.

Εκτίμηση: Τρελό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο κακές ομάδες. Ο τυφλός και ο μονόφθαλμος μάχονται. Η έδρα της Σερκλ δεν λέει κάτι, Χ2 στο 1.73.