Jupiler League (28/10): Φρενάρει στην Λιέγη η Γκενκ

Η αυλαία πέφτει στην Jupiler League με τρείς πολύ σπουδαίες αναμετρήσεις. Ξεχωρίζει το ντέρμπι Σταντάρ - Γκενκ αλλά και η έξοδος της Άντερλεχτ στην έδρα της Έουπεν!

• Εννιά σερί νίκες ως γηπεδούχος μετρά η Σταντάρ απέναντι στην Γκενκ!
  • Έχει δεχτεί γκολ και στις πέντε φετινές εξόδους της η Άντερλεχτ.
  • 3-1-1 για την Άντβερπ εκτός έδρας φέτος.

Σταντάρ Λιέγης - Γκενκ

4-1-0 για την Σταντάρ στις πέντε πιο πρόσφατες αναμετρήσεις της σε πρωτάθλημα και Ευρώπη σε μια περίοδο με μεγάλο φορμάρισμα. Στο πρωτάθλημα «έτσουξε» λίγο η γκέλα με τη τελευταία Μουσκρόν (0-0 εκτός έδρας). Δεν ήταν καλή, είχε το μυαλό της στο ματς της Ευρώπης και έχασε έδαφος απο την κορυφή (δεν είναι πάντως ο στόχος της αυτός) καθώς έμεινε στο -10. Στο Europa League, συνέχισε με νίκη κόντρα στην Κράσνονταρ με 2-1, παρόλο που έμεινε πίσω στο σκορ. Η Σταντάρ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, μόλις 68 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, με τον Εμόντ να πιάνει ένα απίθανο μονοκόμματο σουτ στην κίνηση, ισοφαρίζοντας για τους γηπεδούχους.  Τελικά, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού, με τον Λαΐφη να παίρνει υπέροχη κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μαρίν και να χαρίζει τη μεγάλη νίκη στη Σταντάρ!

Η Γκενκ νίκησε 2-0 εντός έδρας την Εουπεν για την 11η αγωνιστική της Jupiler League και βρέθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με +3 από τη δεύτερη Κλαμπ Μπριζ μετά την «γκέλα» της τελευταίας την Παρασκευή κόντρα στην Μπέβερεν και αν συνεχίσει αυτές τις εμφανίσεις είναι σίγουρο πως θα κατακτήσει την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Επιπροσθέτως, νίκησε 4-2 την Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη για την τρίτη αγωνιστική του ένατου ομίλου του Europa League και βρέθηκε στην κορυφή του γκρουπ. Η Γκενκ δεν άφηνε διόδους στην άμυνα στους παίκτες της Μπεσίκτας και έβγαινε σε επικίνδυνες αντεπιθέσεις.

Εκτίμηση: Στην έδρα της η Σταντάρ Λιέγης έχει άλλο αέρα και το απέδειξε στο ματς με την Μπρίζ την οποία και σκόρπισε με σκορ 3-1. Η Γκενκ είναι τρένο σε πρωτάθλημα και Ευρώπη, όμως δεν θα έχει εύκολο βράδυ και πολύ αμφιβάλλω αν θα περάσει απο το Σταντ Μορίς Ντουφράζνε. Ειδικά οταν παίζεται σε τέτοιες τιμές αουτσάιντερ η Σταντάρ, θα πάρουμε την κόντρα στο 1.65 που προσφέρεται το 1Χ στη stoiximan.

Έουπεν - Άντερλεχτ

Έμεινε στη 12η θέση της βαθμολογίας η Έουπεν που μπορεί να το πάλεψε απέναντι στη Γκενκ όμως ο αντίπαλος φέτος είναι αποφασισμένος να παλέψει για το πρωτάθλημα και η διαφορά δυναμικής τεράστια. Έκλεισε χώρους, πίεσε, ήταν πολύ καλή αμυντικά όμως η πίεση ήταν αβάσταχτη. Ο Κειτά βρήκε απάντηση στα δύο γκολ της Γκενκ αλλά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει όσο κι αν πάλεψε. Έτσι έφτασε τις δύο σερί ήττες στο πρωτάθλημα.

Η Άντερλεχτ συνέχισε την ανοδική της πορεία στο πρωτάθλημα Βελγίου επικρατώντας με 4-2 εντός έδρας της Σερκλ Μπριζ. Η ομάδα των Βρυξελλών, «καθάρισε» εύκολα με πρωταγωνιστή τον Ντιματά που πέτυχε χατ - τρικ και συμπλήρωσε αήττητο τεσσάρων αγωνιστικών, πλησιάζοντας στους έξι πόντους την πρωτοπόρο Γκενκ. Στην Ευρώπη, αντιμετώπισε την Φενέρ στην έδρα της αλλά αυτοκτόνησε για το τελικό 2-2. Στο 36’ ο Κουμς πέρασε κάθετα στον Μπακάλι κι εκείνος με διαγώνιο σουτ από δεξιά έκανε το 1-0. Η Άντερλεχτ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 49’, ο Μπακάλι από δεξιά άδειασε τον Ελμάς και με φοβερό αριστερό σουτ έκανε το 2-0. Ωστόσο, ένα πεντάλεπτο μπλακ αουτ στο 54-59' της κόστισε με τους Τούρκους να φέρνουν το ματς στα ίσια.

Εκτίμηση: Η Έουπεν φέτος εντός έδρας έχει τέσσερις ήττες σε πέντε ματς, ενώ η Άντερλεχτ παίζει με το μαχαίρι στα δόντια για να μην βγεί νοκ - άουτ απο την διεκδίκηση της πρώτης θέσης που δείχνει να «σκουραίνει» πολύ. Μπορεί το διπλό η ομάδα των Βρυξελλών, μπορούν όμως και να σκοράρουν οι γηπεδούχοι. Στο 3.00 της stoiximan το combo, G/G και διπλό.

Βάασλαντ Μπέβερεν - Άντβερπ

Με ένα πανέμορφο τέρμα ο Απόστολος Βέλλιος χάρισε στην Μπέβερεν βαθμό «χρυσάφι» στην έδρα της Κλαμπ Μπριζ (1-1)! Ο Έλληνας επιθετικός, ο οποίος αγωνίζεται στη βελγική ομάδα ως δανεικός από τη Νότιγχαμ Φόρεστ, έδωσε ξανά την επιθετική λύση και με ένα άψογο τελείωμα στο 60′ προσέθεσε και την πρωτοπόρο της Jupiler League στα «θύματά» του. Το γκολ σημειώθηκε μόλις πέντε λεπτά μετά το 1-0 των γηπεδούχων, όταν έπειτα από γύρισμα του Αμπομά από τα δεξιά, ο Βέλλιος πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με ένα μονοκόμματο σουτ… αποτελείωσε τον αντίπαλο πορτιέρο. Η Βάασλαντ πήρε ανάσα με μεγάλο πόντο στις Βρυξέλλες που την κρατά στο +5 απο τους τρείς τελευταίους. Είναι αήττητη στα πέντε πιο πρόσφατα ματς της!

Η Άντβερπ επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε ανοδική πορεία και νίκησε 2-1 τη Λόκερεν. Η ομάδα του Μπόλονι άνοιξε το σκορ με τον Αρούν στο 40’ και στο 74΄ο Ντε Ρίντερ ισοφάρισε. Όμως στο 78’ αποβλήθηκε ο Οβερμέιρ της Λόκερεν και πέντε λεπτά μετά, ο Ρεφαέλοβ έκανε το 2-1. Έτσι η ομάδα της Αμβέρσας κάνει μια ξέφρενη πορεία ούσα στην 4η θέση στο -7 απο την πρώτη Γκενκ!

Εκτίμηση: H Bάασλαντ έρχεται απο ένα πολύ θετικό σερί στο οποίο έχει μείνει αήττητη στο πρωτάθλημα, παίρνοντας αέρα πέντε βαθμών διαφορά απο την τελευταία τριάδα στις προσπάθειες της για την σωτηρία. Η Άντβερπ είναι στην 4η θέση σε μια εκπληκτική -ως τώρα- σεζόν αλλά δύσκολα θα την εμπιστευτούμε για ένα τέτοιο διπλό τώρα ειδικά οταν παίζεται σε τέτοιες -πέρα για πέρα άδικες- αποδόσεις.  Πιο λογικό το G/G στο 1.93 της Βetshop.