Jupiler League (27/12): Σκοράρουν και οι δύο στο Ντάκναμστάντιον

27/12/2018

Η αγωνιστική κλείνει με δύο μεγάλες ποδοσφαιρικές δυνάμεις της χώρας (Μπρίζ και Άντερλεχτ) να αγωνίζονται απέναντι σε ομάδες των χαμηλότερων βαθμολογικών στρωμάτων, ωστόσο να είναι σε κακή μοίρα αγωνιστικά.

Λόκερεν - Μπρίζ: Η Λόκερεν πάνω που πήγε να σηκώσει κεφάλι μετά τη νίκη επί της Σίντ Τρούιντεν , έκανε ξανά ενα βήμα προς τα πισω μένοντας στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Ο Τρόντ Σόλιντ ανέλαβε να δώσει λύσεις, χωρίς να αποτελεί βεβαια... μάγο, εντούτοις το 2-1 απο τη Μπέβερεν είναι πισωγύρισμα.

Η επιστροφή στις νίκες για την Μπριζ ήρθε και μάλιστα στο κατάλληλο σημείο. Η ομάδα του Ιβάν Λέκο κέρδισε με 5-1 την Αντβέρπ με την οποία πριν από το ματς ισοβαθμούσαν στη 2η θέση.Η Μπριζ προηγήθηκε με τον Ντένις στο 21ο λεπτό και στο 39’ ο Σκράιβερς έκανε το 2-0 ενώ στο 54 ο Ριτς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Ντένις με το 2ο προσωπικό του τέρμα στο ματς έκανε το 4-0 στο 65’ και στο 84’ ο Βαν Ντάμε μείωσε σε 4-1. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε στο 88' ο Βάνακεν με πέναλτι.

Εκτίμηση: Το ματς έχει ξεκάθαρο φαβορί και αυτό είναι η Μπρίζ. Η Λόκερεν είναι ουραγός και μοιάζει ανίκανη να κλέψει βαθμούς στα μικρά ματς, δύσκολο να το πετύχει τώρα. Επειδή ομως το Βέλγιο είναι η κατηγορία των εκπλήξεων και επειδή το διπλό στο 1.40 είναι αποκρουστικό, θα πάμε με το αμφίτερμα στο 1.75 καθώς οι γηπεδούχοι μπορούν να βρούν δίχτυα. Ειδικά σε αυτή την άμυνα.

Άντερλεχτ – Βάασλαντ Μπέβερεν: Χωρίς τέλος ο κατήφορος της Άντερλεχτ στο βελγικό πρωτάθλημα. Η ομάδα των Βρυξελλών γνώρισε μια ακόμη ήττα (τέταρτη στα πέντε τελευταία παιχνίδια), αυτή τη φορά με σκορ 3-1 στην έδρα της Μουσκρόν. Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν την αντίπαλό τους και προηγήθηκαν μόλις στο 7’ με τον Λεγιέ. Σαν να μην έφτανε αυτό, οχτώ λεπτά αργότερα, ο Μπάκιτς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 77’ με τον Ντιμάτα και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι, αλλά αυτό κράτησε μόλις τρία λεπτά. Στο 80’, ο Λεγιέ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, «έγραψε» το τελικό 3-1.

Tρίτο σερί τρίποντο για τη Βάασλαντ Μπέβερεν που επικράτησε και της Λόκερεν με 2-1.  Το ματς ήταν ντέρμπι, τόσο αγωνιστικά (αφού αμφότερες είναι στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας) όσο και εξωαγωνιστικά (λόγω τοπικών κριτηρίων) και εξελίχθηκε σε μάχη. Ο Αμπομά στο 26' και ο Φόρτε στο 52' έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 2-0 ενώ ο Τερκί απλά μείωσε για την ομάδα του Τρόντ Σόλιντ λίγο αργότερα. Θετική η επιστροφή του Κεϊτά, ενώ ο Τσούστοβιτς  τρίβει τα χέρια του βλέποντας την ομάδα του να είναι στο +6 απο την τελευταία θέση πάνω που υπόθεση σωτηρίας άρχιζε να μοιάζει μη αναστρέψιμη.

Εκτίμηση: Η Άντερλεχτ είναι ακόμα στην γύρα για... προπονητή και θα κατέβει ξανά με υπηρεσιακό. Η ψυχολογία είναι στο ναδίρ μετά απο αρκετά στραπάτσα τελευταία και είναι πιθανό να αφήσει ξανά βαθμούς. Η Βάασλαντ είναι ανεβασμένη αλλά εκτός έδρας ερωτηματικό. Πάσο.