Jupiler League (27/10): Δεν «περνάει» η Κλαμπ Μπρίζ

12η στροφή στο Βέλγιο με τέσσερις σπουδαίες αναμετρήσεις να «δεσπόζουν» στο στοιχηματικό μενού.

• Απο τρείς σερί ήττες στην έδρα της προέρχεται η Ζούλτε.
  • 4/5 εκτός έδρας νίκες για την Κόρτραϊκ προσφάτως.
  • Αήττητη στην έδρα της φέτος η Σίντ Τρούιντεν, απο τρείς σερί ήττες η Μπρίζ εκτός έδρας.

Ζούλτε Βάρεγκεμ - Μουσκρόν

Συναρπαστικό παιχνίδι, που είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και κρίθηκε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων έγινε στο Σαρλερουά, με τη Ζούλτε να μην παίρνει ούτε τώρα κάτι θετικό απο το ματς παραμένοντας στην τελευταία θέση. Με πρωταγωνιστή τον Χαρμπαουί (73’ πεν. και 83’), η Ζούλτε γύρισε το 1-0 και μέχρι το 86' ήταν μπροστά στο σκορ. Τελικά δεχόμενη δύο γκολ σε οκτώ λεπτά (87' και 95') έφυγε με άδεια χέρια ξανά. Έτσι η Ζούλτε έφτασε τις πέντε ήττες σε έξι ματς έχοντας κερδίσει ένα μόνο πόντο εκτός έδρας στο πρωτάθλημα συνολικά.

Μετά την δίκαιη ήττα απο τη Σίντ Τρούιντεν με 3-1, σε ένα ματς που τελείωσε με εννιά παίκτες, η Μουσκρόν είχε όλο το χρόνο στη διακοπή να αναδιοργανωθεί με σκοπό να επιστρέψει πιο δυνατή και να διεκδικήσει την σωτηρία. Άφησε πίσω τις δύο σερί ήττες και τρείς σε πέντε ματς προσφάτως και πήρε ένα σπουδαίο πόντο απέναντι στη Σταντάρ Λιέγης (0-0) καταφέρνοντας να χαμηλώσει το τέμπο του παιχνιδιού. Αυτός είναι ο προσανατολισμός της εξάλλου όλη τη χρονιά, προσπαθεί να παίξει ένα πιο αμυντικό στύλ παιχνιδιού που άλλοτε της βγαίνει και άλλοτε όχι.

Εκτίμηση: Ντέρμπι ουραγών με τις δύο ομάδες να έχουν μετά απο 11 αγωνιστικές μόλις πέντε βαθμούς! Η Μουσκρόν δεν είναι τόσο χειρότερη απο την Ζούλτε που δεν κερδίζει ούτε εντός πλέον. Οι φιλοξενούμενοι 3/5 φορές σκοράρουν μακριά απο το σπίτι τους, το ίδιο αναμένεται να πράξουν και τώρα και γιατί οχι να πάρουν και αποτέλεσμα. Το σετ είναι πολύ άδικο προς τα δεξιά, θα πάμε με το ασιατικό (+1,0) της Μουσκρόν στο 1.69 της novibet.

Λόκερεν - Οστάνδη

Το πάλεψε στην Αμβέρσα κόντρα στην τοπική ομάδα και σε μια πολύ δύσκολη έδρα η Λόκερεν, βρήκε λύση στο 74' με τον Ντε Ρίντερ για την ισοφάριση όμως τέσσερα λεπτά αργότερα έμεινε με δέκα παίκτες και εκεί λύγισε απο την πίεση χάνοντας εν τέλει με 2-1.

Έτσι, μετά απο 11 αγωνιστικές μετρά 5 βαθμούς, έχοντας μία μόλις νίκη, δύο ισοπαλίες και οκτώ ήττες και βρίσκεται σε ισοβαθμία με Μουσκρόν και Ζούλτε Βάρεγκεμ στην τελευταία θέση που οδηγεί στον υποβιβασμό! Ο τεχνικός της, Μάες, νιώθει έντονη την πίεση στο πρόσωπο του παίζοντας πλέον το κεφάλι του κάθε αγωνιστική!

Ούτε τώρα κατάφερε να αναρριχηθεί η Οστάνδη που έκλεισε ένα μήνα χωρίς νίκη. Ντροπιαστική ήττα στην έδρα της απο την Γάνδη, γιούχαραν έντονα οι οπαδοί της για μια ομάδα που παρουσίαζε εικόνα αποσύνθεσης και ηττήθηκε με κάτω τα χέρια με 0-4! Έμεινε στάσιμη στους 14 βαθμούς, είναι ωστόσο αήττητη στα 3/4 εκτός έδρας ματς προσφάτως στο πρωτάθλημα.

Εκτίμηση: Η Λόκερεν δεν... βλέπεται τον τελευταίο καιρό στο πρωτάθλημα και κάθε εβδομάδα αποδυκνείει πως πάει απο το κακό στο χειρότερο. Απο ήττα-ντροπή προέρχεται η Οστάνδη στο ματς με την Γάνδη, πρόκειται για ένα απο τα πιο απρόβλεπτα ματς της ημέρας. Πάσο...

Σερκλ Μπρίζ - Κορτράϊκ

Είχει δύο περίπου μήνες να κερδίσει η Σερκλ Μπρίζ τόσο σε πρωτάθλημα όσο και στο κύπελλο και επικράτησε της Σαρλερουά για να σπάσει την... γκαντεμιά, φτάνοντας τους 12 βαθμούς στην Jupiler League, όμως δεν είχε διάρκεια.  Έγινε «τροφή για τα θηρία» στην έδρα της Άντερλεχτ δεχόμενη τέσσερα γκολ νωρίς νωρίς καταφέρνοντας απλά να συμμαζέψει λίγο την κατάσταση με τον Καρντονά που σκόραρε σε τρία λεπτά (56' και 59').

Δεύτερη σερί νίκη και συνολικά τρίτη στους τέσσερις πιο πρόσφατους αγώνες για την Κορτράικ που μοιάζει να έχει... πάρει φόρα και να μην σταματιέται! Αυτή τη φορά θύμα της ήταν η Σίντ Τρούιντεν την οποία και σκόρπισε με 3-1. Οι φιλοξενούμενοι σόκαραν την Κορτράικ σκοράροντας στο 7' αλλά ο Στογιάνοβιτς είχε διπλή απάντηση πρίν το φινάλε του πρώτου μέρους με τον Κανού στο 83' να κλειδώνει το τρίποντο. Πλέον, βρίσκεται στους 14 βαθμούς με 4-2-5 και την 11η θέση κοιτάζοντας το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία.

Εκτίμηση: H Σίρκλ Μπρίζ δεν τα πήγε καλά στην έδρα της Άντερλεχτ και γενικά δείχνει πως δεν πατά καθόλου καλά. Αντίθετα, η Κορτράικ είναι πολύ ανεβασμένη και φέρνει πολύ καλά αποτελέσματα παίζοντας και όμορφο ποδόσφαιρο. Το σετ είναι μοιρασμένο με λίγο φαβοριτσιμό στους φιλοξενούμενους. Θα αγοραστεί το διπλό στο 2.35 της stoiximan πάντως...

Σίντ Τρούιντεν - Μπρίζ

Η Σίντ Τρούιντεν μπήκε δυνατά στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Κορτράικ σκοράροντας μόλις στο 7' του ματς με τον Ντιματά, ωστόσο έμεινε απο δυνάμεις και έμεινε πίσω στο σκορ πρίν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Ανέβασε στροφές στην επανάληψη, έψαξε το γκολ το οποίο δεν ήρθε και οταν βγήκε ολη μπροστά είδε τον Κανού να «τελειώνει» το ματς. Αυτή πάντως ήταν η πρώτη της ήττα μετά απο ένα μήνα και η δεύτερη συνολικά στη Λίγκα (4-5-2) μένοντας ψηλά, στην 7η θέση και το -12 απο την κορυφή.

Κάκιστη ήταν η Κλαμπ Μπρίζ στο ματς με την Βάασλαντ Μπέβερεν όπου και έμεινε στο 1-1. Έτσι η Μπριζ έφτασε τους 26 βαθμούς,στο -3 απο την Γκενκ που κέρδισε την Έουπεν εντός έδρας και ξέφυγε. Η Μπριζ πριν ισοφαριστεί από τον Βέλλιο στο 60ό λεπτό είχε προηγηθεί στο 54' με τον Βανάκεν. Στο Champions League, έψαχνε τη νίκη που θα την κρατούσε στο κόλπο για πρόκριση στους «16» όμως το τελικό 1-1 με την Μονακό θα τις βάλει στη μάχη για ένα εισιτήριο του Europa League. Στο 39' ήρθε η ισοφάριση για την Μπριζ με την κεφαλιά του Γουέσλεϊ, καθώς η ομάδα των Βρυξελλών είχε μείνει πίσω στο σκορ στο 31'. Οι γηπεδούχοι πίεσαν με το ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά ο Μπαντιασίλ, που έκανε το ντεμπούτο του στην εστία, νίκησε τον Μποναβεντούρε. Όλα όμως σχεδόν θα κριθούν στο Μονακό.

Εκτίμηση: H Σίντ Τρούιντεν δεν χάνει εύκολα και το έχει αποδείξει με τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα που έχει φέρει. Είναι σκληρό καρύδι και σφιχτό σύνολο. Θα βρεί μια πολύ δυνατή ομάδα απέναντι της με πολλές αρετές επιθετικά. Το ζήτημα είναι να κρατήσει την Μπρίζ η οποία δεν έχει κερδίσει μέσα στον Οκτώβρη και προέρχεται απο τρείς σερί εκτός έδρας ήττες σε όλες τις διοργανώσεις. Το σετ έχει τεράστιο φαβορί την Μπρίζ που δεν πατάει καθόλου καλά, σε τέτοιο βαθμό που θα πάμε με την κόντρα. Στο 2.05 της stoiximan, το 1Χ.