Jupiler League (27/10): Αντέχει η Σταντάρ

26/10/2019

Με τη ντερμπάρα ανάμεσα στη Μπρίζ και τη Σταντάρ Λιέγης κλείνει η αγωνιστική στη Pro League. Δύο σημεία σε τρείς αναμετρήσεις εντός.

• 5/6 NG στα πιο πρόσφατα ματς της Μπρίζ.
  • 3/4 over 2.5 στα τελευταία εκτός έδρας της Μαλίν.

Mπρίζ - Σταντάρ Λιέγης: Με γκολ του Βενάκεν στο 40', η Μπριζ έφυγε με τη νίκη 0-1 από την έδρα της Μουσκρόν και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας φτιάχνοντας μάλιστα και διάφορα ασφαλείας από τη δεύτερη Σταντάρ Λιέγης. Είναι στο +3 ενώ έχει ματς λιγότερο (10 αναμετρήσεις έναντι 11 που έχει δώσει η Σταντάρ). Για το Champions League, η Παρί έκανε… πάρτι στο Βέλγιο και με τον Μπαπέ να κάνει χατ τρικ σε ένα ημίχρονο και τον Ντι Μαρία να μοιράζει 3 ασίστ διάλυσε με 5-0 τους «μπριζουά».

Η Σταντάρ νίκησε 1-0 την Γκενκ στη Λιέγη για την 11η αγωνιστική της Jupiler League και μείωσε προσωρινά από την κορυφή και την πρωτοπόρο Κλαμπ Μπριζ, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο, εξακολουθώντας να την απειλεί για την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου καθώς παρουσιάζει ένα εξαιρετικό πρόσωπο και μια ομάδα που έχει διάρκεια.
Εκτίμηση: H ήττα με 5-0 απο τη Παρί «τσάκισε» το ηθικό των παικτών της Μπρίζ που το πάλεψαν αλλά υποτάχθηκαν στην ανωτερότητα της αντιπάλου. Το 1.44 του άσου είναι εκτός πραγματικότητας και εδώ η κόντρα αξίζει και με το παραπάνω. Χ2 στο 2.85.
Σίντ Τρούιντεν - Γάνδη: Δεύτερη σερί τεσσάρα για την Σίντ Τρούιντεν και ο προβληματισμός στο στρατόπεδο της δείχνει να μεγαλώνει. Πιο πρόσφατος ο διασυρμός απο την Άντερλεχτ με 4-1, παρουσιάστηκε παθητική και γρήγορα ο αντίπαλος την έριξε στα σχοινιά. Στο 2-0 έδειξε να ξυπνά, έψαξε αντίδραση και μείωσε σε 2-1 και πάνω που πήγε να φέρει τούμπα το ματς δέχτηκε γκολ - μαχαιριά. Eπιστρέφει ο τιμωρημένος χαφ Κολομπάτο, εκτός σταθερά ο Τεσέϊρα (Α).
Στην τρίτη θέση ανέβηκε η Γάνδη, η οποία νίκησε 2-0 εντός έδρας την Μπέβερεν. Aνεβασμένη δείχνει τον τελευταίο καιρό, πήρε αποτέλεσμα που της ανέβασε τη ψυχολογία ενώ και στην Ευρώπη απέδειξε πως δεν είναι αμελητέα ποσότητα, μεσοβδόμαδα αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Βόλσφμπουργκ. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 2-0 χάρη σε γκολ των Βέγκχορστ (3’) και Βίκτορ (24’), ενώ για τους γηπεδούχους μείωσε Γιάρεμτσουκ (41’). Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενοι θα έπαιρναν μια νίκη πρωτιάς, η Γάνδη σόκαρε τον αντίπαλό της και με γκολ του ίδιου παίκτη λίγο πριν από το φινάλε έκανε το 2-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.
Εκτίμηση: Η Γάνδη ανέβασε στροφές τον τελευταίο καιρό όμως δείχνει να είναι μετριότατη εκτός έδρας ενώ έχει κούραση στα πόδια της απο το ματς με τη Βόλσφμπουργκ. Καλύτερη η αποχή.
Βάασλαντ Μπέβερεν - Μαλίν: Τα έκανε όλα σωστά για 45' με τη Γάνδη και την πίεσε απίστευτα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 0-0 που έδινε ελπίδα για την επανάληψη. Ο Μερσιέ δεν είχε ήττα ως τώρα στον πάγκο της Μπέβερεν σε τέσσερα ματς, εντούτοις η Γάνδη φάνηκε να βρίσκεται σε... άλλο επίπεδο και φανέρωσε τα προβλήματα της Μπέβερεν που μπορεί να είναι και... ευχαριστημένη απο το τελικό 2-0 όμως παραμένει στο +4 απο τη Σερκλ. Εκτός ο Ατσεαμπόνγκ.
Αν και η Άντβερπ προηγήθηκε στο 19’ με τον Εμποκανί, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κερδίσουν 3-1 χάρη σε δύο τέρματα πριν το ημίχρονο και άλλο ένα στις καθυστερήσεις του ματς.  Έπαιξε δυναμικά και με απίστευτο πάθος ενώ παρά το γεγονός πως αποτελεί νεοφώτιστη ομάδα έχει όλες τις ικανότητες να φτάσει στην πρώτη εξάδα. Εκτός ο τιμωρημένος Σβίνγκελς (Α) και ο Ενγκβάλ (Ε).
Εκτίμηση: Ο Μερσιέ έχει φέρει αέρα... αλλαγής στην Βάασλαντ ενώ η Μαλίν είναι το κάτι άλλο. Υπο κανονικές προυποθέσεις το διπλό θα είχε μεγαλύτερη αξία, όμως η αλλαγή προπονητή της Μπέβερεν μοιάζει να αυξάνει το ρίσκο. Μόνο αξιόλογο σημείο πάντως εδώ το διπλό στο 2.25.