Jupiler League (27/1): Περνάει η Μπρίζ

27/01/2019

Mετά τη γκέλα της Γκενκ, η Μπρίζ έχει την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά για την πρώτη θέση στην έδρα της βατής Οστάνδης.

Οστάνδη - Μπρίζ: Η Οστάνδη αποδείχτηκε «λίγη» στο ματς με την Μουσκρόν εκτός έδρας και παρόλο που άνοιξε το σκορ στο 9' με τον Ντε Σούτερ, δεν άντεξε και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπένσον έφερε το ματς στα ίσα. Την ολική ανατροπή για την Μουσκρόν πέτυχε στο 68' ο Αβονίγι. Μέσα σε όλα αυτά ήρθε η κυπελλική ματσάρα με τη Γάνδη και το τελικό 2-2 που αφήνει πολλές υποσχέσεις για τον επαναληπτικό. Ο Γιάρεμτσουκ έκανε το 1-0 στο 23’ για να ισοφαρίσει στο 25’ ο Ντε Σουτέρ. Στη συνέχεια η κόκκινη κάρτα βγήκε απο το τσεπάκι του διαιτητή τρείς φορές (δύο για τη Γάνδη και μία για την Οστάνδη) και στο 76’ ο Μπρον έκανε το 2-1 για να έρθει στο 79’ το 2-2 από τον Ντε Μποκ.

Μια εντελώς σοκαριστική ήττα υπέστη η Μπριζ, αφού ήθελε πάση θυσεία τη νίκη στην έδρα της κόντρα στη Σαρλερουά για να παραμείνει ζωντανή στη διεκδίκηση του τίτλου, αλλά τελικά τα έκανε... μούσκεμα. Με τέρμα του Άνγκελα από το 17’, οι φιλοξενούμενοι πήραν πολύ μεγάλο τρίποντο και βύθισαν σε μεγάλο εσωτερικό προβληματισμό τους γηπεδούχους, που πλέον είναι στο -10 από την πρωτοπόρο Γκενκ.

Εκτίμηση: Η Μπρίζ δεν γίνεται να πετάξει κι άλλους βαθμούς και η Οστάνδη προσφέρεται για αγωνιστικό restart. Είναι ομάδα περιορισμένων δυνατοτήτων και σίγουρα αν οι φιλοξενούμενοι γκαζώσουν δεν θα ακολουθήσει. Επειδή εντούτοις, είναι και ομάδα σφιχτή και με αμυντικούς προσανατολισμούς, θα συνδιάσω το διπλό με το under 3.5 στο 2.40.

Άντερλεχτ - Έουπεν: Με τον Ρούτεν στον πάγκο της, σίγουρα οι φίλοι της ομάδας περίμεναν να δούν κάτι διαφορετικό αλλά στην πράξη όλα αυτά αποδείχτηκαν... τζίφος. Οι «αντερλεχτουά» ηττήθηκαν στο ντέρμπι από τη Γάνδη με 1-0, έχοντας φυσικά τον Όγκνιεν Βράνιες εκτός αποστολής για πειθαρχικούς λόγους. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Σάρλοθ στο 75’, τη στιγμή που η Άντερλεχτ ένα λεπτό νωρίτερα είχε μείνει με 10 παίκτες. Με αυτό το αποτέλεσμα, παρέμεινε στην 5η θέση με μόλις 34 βαθμούς.

Διέλυσε με 4-1 και εκπληκτικό ποδόσφαιρο τη Λόκερεν, η Έουπεν! Ο Φαλ ήταν αυτός που άνοιξε τον χωρό των γκολ ενώ το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 2-0. Στην επανάληψη οι «ασπρόμαυροι» ήταν καταιγιστικοί και έφτασαν το σκορ στο 4-0 μόλις στην μία ώρα συμπλήρωσης παιχνιδιού. Δείχνει πάντως η Έουπεν να έχει ξεμπερδέψει με την υπόθεση σωτηρία.

Εκτίμηση: Η Άντερλεχτ έχει χάσει πολλούς βαθμούς στο πρωτάθλημα και δεν μπορεί να πετάξει κι άλλους. Όσο καλή κι αν είναι η Έουπεν, υστερεί έναντι του αντιπάλου και συν τοις άλλοις δεν έχει και το ειδικό βάρος της φανέλας. Πλας, η παρουσία του Ρούτεν που επιθυμεί το πρώτο του τρίποντο στον πάγκο των Αντερλεχτουά. Δε θα μείνει πάντως στο ένα γκολ η αναμέτρηση, γι ΄αυτο και θα παμε με τον άσο σε συνδιασμό με το over 1.5 στο 1.73.

Κορτράικ - Γάνδη: Ηττήθηκε με 2-1 απο τη Σταντάρ Λιέγης η Κορτράικ, ωστόσο κατάφερε να δυσκολέψει την αντίπαλο της στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Ο Σεβαλιέ στο 36' έβαλε μπροστά την ομάδα του όμως στην επανάληψη όλα άλλαξαν με τη Σταντάρ να στέκεται κάπως τυχερή και να γυρίζει τούμπα το ματς. Η Κόρτραϊκ είναι ψηλά. Είναι δύο νίκες μακριά απο την εξάδα αλλά πετυχαίνει το στόχο της άνετης σωτηρίας και με το παραπάνω.

Ο Σάρλοθ στο 75’ με ένα εξαιρετικό τέρμα κατάφερε να δώσει στην ομάδα του ένα σπουδαίο τρίποντο απέναντι στην Άντερλεχτ που με νέο προπονητή όλοι περίμεναν να αντιδράσει. Με αυτό το αποτέλεσμα, ανέβηκε στην 5η θέση με 34 βαθμούς, τη στιγμή που πλέον ισοβαθμεί με την Άντερλεχτ. Μεσοβδόμαδα και μετά από ένα συναρπαστικό και επεισοδιακό ματς, Γάνδη και Οστάνδη ήρθαν ισόπαλες 2-2 στην έδρα της πρώτης στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό του βελγικού Κυπέλλου με τους φιλοξενούμενους να αποκτούν ένα μικρό προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό, ενόψει της ρεβάνς στην έδρα τους την ερχόμενη Τετάρτη. Πάντως στο ματς, η Γάνδη έμεινε με 9 παίκτες κάτι που την επηρέασε.

Εκτίμηση: Η Γάνδη έχει πολύ καλή παράδοση στην έδρα αυτή όμως φέτος δεν αποδίδει και τόσο καλά μακριά απο το σπίτι της. Στο 2.25 ομως το διπλό παίζεται ειδικά οταν αναφερόμαστε σε μια ανώτερη ομάδα στο χορταρι.