Jupiler League (26/12): Συνεχίζει με νίκες η Γκενκ

26/12/2018

Μεγάλα ματς περιλαμβάνει η 21η αγωνιστική της Jupiler League, με την αναμετρηση της πρώτης Γκενκ με την δυνατή Γάνδη να «κλέβει» την παράσταση.

Γκενκ - Γάνδη: Το +7 από τη δεύτερη θέση και την Κλαμπ Μπριζ, διατήρησε η Γκενκ που πέρασε με 2-0 από την έδρα της Έουπεν, και θα κάνει Χριστούγεννα στην κορυφή του βελγικού πρωταθλήματος. Ο Σαματά σκόραρε δις, στο 13' και στο 20', ανεβάζοντας την ομάδα του στους 45 πόντους, με την Μπριζ να ακολουθεί στους 38.

Δίχως να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, η Γάνδη συνέτριψε με 4-1 τη Σερκλ Μπριζ. Όπως δείχνει το τελικό σκορ, οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτα κυρίαρχοι και με τη νίκη αυτή έφτασαν τους 31 βαθμούς και «έπιασαν» στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας τις Άντερλεχτ και Σεντ Τρούιντεν. Η Γάνδη άνοιξε το σκορ στο 17’ με τον Ντεγιάγκερε, ενώ στο 34’ ο Ρόστεντ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο δεύτερο ημίχρονο, τη σκυτάλη πήρε στο 51’ ο Ντέιβιντ, ενώ στο 64’ ο πρώην μέσος του Ολυμπιακού, Οτζίτζα-Οφόε, πέτυχε το 4-0. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ της τιμής στο 85’ με τον Γκάκπε, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Εκτίμηση: H Γκενκ είναι απλά η καλύτερη ομάδα του Βελγίου και δύσκολα δε θα κλείσει το έτος με μια νίκη που θα την φέρει αγκαλιά με την πρωτιά. Το combo του άσου με το over 1.5 στο 1.85 είναι στο παιχνίδι μας.

Σερκλ Μπριζ – Έουπεν: Στο ματς με τη Γάνδη, η Σερκλ Μπρίζ πήρε κάτω απο την βάση και έχασε με το βαρύ 4-1 που ήταν και κολακευτικό για την τραγική εμφάνιση της στον αγωνιστικό χώρο.  Η αντίπαλος άνοιξε το σκορ στο 17’ με τον Ντεγιάγκερε, ενώ στο 34’ ο Ρόστεντ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στην επανάληψη,  ο Ντέιβιντ τα τριπλασίασε, ενώ στο 64’ ο Οτζίτζα-Οφόε, πέτυχε το 4-0. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ της τιμής στο 85’ με τον Γκάκπε, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Ήττα που δεν κόστισε ήταν για την Έουπεν αυτή απο την Γκενκ. Αρχικά, ήταν εντός προγράμματος διότι η Γκενκ είναι η καλύτερη ομάδα της Jupiler League, καθώς επίσης ήρθε και με ένα σκορ το οποίο αφηνει περιθώρια.  Απο το 20' το τελικό σκορ είχε διαμορφωθεί και έτσι οι προσπάθειες των παικτών του Μακελελέ δεν καρποφώρησαν. Αυτή ήταν η τρίτη ήττα σε διάστημα πέντε αγωνιστικών για την Έουπεν.

Εκτίμηση: Δύσκολο ματς ανάμεσα σε ομάδες που έχουν την ίδια περίπου δυναμικότητα. Είναι αμφότερες καλές στο σπίτι τους αλλά bet δεν προκύπτει εδώ πριν τη σέντρα.

Οστάνδη – Σεντ Τρούιντεν:  Η Σταντάρ νίκησε πιο εύκολα απο ο,τι δείχνει το τελικό 3-1 την Οστάνδη στη Λιέγη και πλησίασε την πρώτη τριάδα της βαθμολογίας. Τζενεπό (2’), Μάριν (12’) και Βανχάουσντεν (23’) οι σκόρερ. Το γκολ της... τιμής για την Οστάνδη σημείωσε στις καθυστερήσεις ο Μπονέν. Οι γηπεδουχοι μπήκαν πολύ φουριώζοι και δεν άφησαν περιθώρια στην Οστάνδη που σημείωσε την δεύτερη συνεχομενη ήττα της.

Η Κόρτραϊκ έπαιξε σκληροτράχηλα άμυνα και αυτό μπλόκαρε την Σίντ Τρούιντεν που τον τελευταίο καιρό μοιάζει εξαιρετικά αδύναμη. Έχει μόλις δύο βαθμούς στα τρια πιο πρόσφατα παιχνίδια της, 0-2-1. Δε σκοραρε στα τελευταία δύο και έχει τρία σερί under. Παραμένει πάντως εντός της πρώτης εξάδας.

Εκτίμηση: Η Σιντ Τρούιντεν έχει καλύτερο σύνολο απο την φιλότιμη Οστάνδη όμως δεν πείθει τελευταια. Δύσκολα θα ξεφύγει το ματς στα γκολ, μοιαζει safe επιλογή το 2-3 γκολ στο 2.05.

Κορτράικ – Ζούλτε Βάρεγκεμ: Με μεγάλο όπλο της την άμυνα, η Κόρτραϊκ κατάφερε να αποσπάσει μια πολύ σημαντική ισοπαλία στην έδρα της πολύ ισχυρής φέτος Σίντ Τρούιντεν,  που την έφερε ακόμα πιο κοντά στην εξάδα. Με τον Βαντερχάχε όμως προπονητή ακόμα δεν έχει γνωρίσει την ήττα. Δεύτερο συνεχόμενο ματς που μένει στο 0-0.

Επιστροφή στις νίκες για τη Ζούλτε που επικράτησε της Σαρλερουά με 3-1. Ο Αρμπαουΐ  σκόραρε δίς (αμφότερα στο πρώτο μέρος) και πλέον η Ζούλτε απο το απόλυτο φαβορί για τον υποβιβασμό μοιάζει να έχει ξυπνήσει έχοντας ξεφύγει με τέσσερις βαθμούς απο την τελευταία θέση.

Εκτίμηση: Η Κορτράικ είναι αήττητη με τον Βαντερχάχε αλλά δεν πείθει και τόσο τον τελευταίο καιρό. Βασίζεται όμως στην εξαιρετική αμυντική της λειτουργεία και παίρνει βαθμούς. Απο την άλλη, η ομάδα του Βάρεγκεμ είναι αρκετά ανεβασμένη και οι αποδόσεις την αδικούν. Χ2 στο 1.75 της stoiximan.

Αντβέρπ – Μουσκρόν: «Κοιλιά» έχει πραγματοποιήσει η Αντβέρπ που τον τελευταίο καιρό δείχνει να μη πατάει και τόσο καλά. Η Μπριζ νίκησε εύκολα την Αντβέρπ του Λάζλο Μπόλονι με 5-1 αφήνοντας την ομάδας της Αμβέρσας στην τρίτη θέση, τρεις βαθμούς πίσω! Ο αντίπαλος μπήκε δυνατά και κατάφερε να σκοράρει στο 21ο λεπτό με τον Ντένις και από εκεί και πέρα όλα έγιναν πιο εύκολα! Πριν λήξει το ημίχρονο έγινε το 2-0 από τον Σράιβερς. Ακολούθησαν άλλα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Η Αντβέρπ βρήκε την ευκαιρία να μειώσει με τον Βαν Ντάμε σε 4-1 αλλά αυτό εκνεύρισε τους γηπεδούχους που βγήκαν ξανά στην επίθεση. Κέρδισαν πέναλτι και ο Βανάκεν έγραψε το τελικό 5-1!

Μια τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε η Μουσκρόν απέναντι στην Άντερλεχτ βυθίζοντας τον αντίπαλο. Δύο γκολ σημείωσε ο Λεγιέ (7’, 80’) και ένα ο Μπάκιτς (15’) για τους νικητές, ενώ για την Άντερλεχτ είχε μειώσει προσωρινά ο Ντιματά (77’). Μετά απο τρείς άκαρπες αγωνιστικές, η Μουσκρόν επέστρεψε στις νίκες αφήνοντας τελευταία την Λόκερεν.

Εκτίμηση: Δεν είναι κακό σύνολο η Μουσκρόν, αλλά οι γηπεδούχοι αναμένεται να ξεσπάσουν. Διαθέτουν πολύ ποιοτικό σύνολο και μέχρι τώρα έδειχναν ικανοί να κυνηγήσουν μέχρι και την πρωτιά. Καλός ο άσος σε συνδιασμό με το over 1.5 στο 1.97.

Σαρλερουά – Σταντάρ Λιέγης: Η Σαρλερουά ήταν  μετριότατη και ηττήθηκε δίκαια απο την Ζούλτε Βάρεγκεμ με 3-1. Το σοκαριστικό όμως είναι πως η Ζούλτε είναι σύνολο πολύ χαμηλότερου επιπέδου απο τις «Ζέβρες». Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0, χάρη σε δύο τέρματα των Χαρμπαουί (15’, 36’ Χαρμπαουί), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 42’ με τον Μπεναβέντε. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 49’ ο Ντεμίρ. 3-1-0 στα τελευταία για τους «ασπρόμαυρους».

Το διπλό… δώρο των Σίντ Τρούιντεν και Άντερλεχτ εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο η Σταντάρ Λιέγης, που νίκησε 3-1 την Οστάνδη και από την όγδοη σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση. Τζενεπό (2’), Μάριν (12’) και Βανχάουσντεν (23’) οι σκόρερ. Το γκολ της... τιμής για την Οστάνδη σημείωσε στις καθυστερήσεις ο Μπονέν.

Εκτίμηση: Ματς που δύσκολα μένουν στο μηδέν αφού οι γηπεδούχοι τελευταία εχουν χάσει την αγωνιστική τους φιλοσοφία παίζοντας πιο επιθετικό ποδόσφαιρο. Η Σταντάρ σκοράρει ακατάπαυστα και το over 2.5 στο 1.90 μοιάζει καλοπληρωμένο.