Jupiler League (26/1): Λίγα γκολ στο Σαρλερουά

26/01/2019

H Σαρλερουά στη μετά Μπεναβέντε εποχή δοκιμάζει τις δυνάμεις της, ενώ η Γκενκ αναμένεται να έχει εύκολο έργο.

Σαρλερουά - Βάασλαντ Μπέβερεν: Μια μεγάλη νίκη πέτυχε η  Σαρλερουά με 1-0 απέναντι σε μια Μπρίζ που καιγόταν παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο. Η Σαρλερουά πάγωσε το «Γιαν Μπρεϊντελστάντιον» στο 17ο λεπτό καθώς άνοιξε το σκορ με τον Άνγκελα. Από εκεί και πέρα η Μπριζ πάλεψε όσο μπορούσε αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στην Πίραμιντς με μεταγραφή ο φορ Μπεναβέντε.

«Έκοψε» το δρόμο στη Σερκλ Μπριζ για την πρώτη εξάδα η Μπέβερεν, παραχωρώντας της 1-1. H Bάασλαντ προηγήθηκε στο 51' με το αυτογκολ του Ομολό ενώ περίπου 20 λεπτά αργότερα, ούσα ανήμπορη να αντέξει στην πίεση, ισοφαρίστηκε. Έμεινε έτσι στην 13η θέση, αλλά αήττητη ξανά με τη διαφορά της απο την τελευταία θέση να αυξάνεται στο +7.

Εκτίμηση: Μεγάλο το κενό που αφήνει ο Μπεναβέντε μετά τη μεταγραφή του στην Αίγυπτο, θα οξύνει περισσότερο το πρόβλημα στο γκολ. Ούτε η Βάασλαντ θα ανοιξει το ρυθμό, καλοπληρωμένο το under 2.5 στο 2.05.

Λόκερεν - Ζούλτε Βάρεγκεμ: Τρίτη σερί ήττα και 4η συνολικά στα πέντε τελευταία της παιχνίδια η Λόκερεν. Με αυτά και με αυτά και με 3 νίκες σε 22 ματς, η Λοκερεν είναι ουραγός και έχει χάσει πολύ έδαφος στη μάχη της σωτηρίας με τον Σόλιντ να δίνει τη θέση του στον  Ντε Μπουκ που αδυνατεί πλέον να βγάλει λαγούς απο το καπέλο του.

Η Αντβέρπ πέρασε με 2-1 από την έδρα της Ζούλτε Βάρεγκεμ. Μάλιστα, άνοιξε το σκορ στο 41ο λεπτό με τον Μποκανί ενώ ο Ρεφαέλοβ έκανε το 0-2 στο 49’. Το μόνο που κατάφερε η Ζούλτε ήταν να μειώσει στο 90+2' με τον Μπονγκοντά. Έτσι η Ζούλτε παρέμεινε στους 20 βαθμούς στο +6 απο την τελευταία θέση, όμως αν δεν αλλάξει, θα έχει πρόβλημα.

Εκτίμηση: Ματς πολλών γκολ αφού οι γηπεδούχοι θα ανοιξουν το ματς, κάτι που είναι βούτυρο στο ψωμί των παικτών της Ζούλτε που σκοράρει κατά ριπάς. Κρατάμε το over 2.5 στο 1.73.

Σερκλ Μπρίζ - Σίντ Τρούιντεν: Κάκιστο αποτέλεσμα για την Σέρκλ Μπρίζ το 1-1 με την Βάασλαντ Μπέβερεν καθώς την άφησε πίσω στο δρόμο για το πρώτο γκρουπ της εξάδας. Έμεινε πίσω μάλιστα στο σκορ και πίεσε καταφέρνοντας να ισοφαρίσει, ωστόσο δεν μπόρεσε να κλειδώσει το τρίποντο. Μόλις μια νίκη για την ομάδα του Μπρίζ στα έξι τελευταία της ματς.

Το πάλεψε πολύ η Σίντ Τρούιντεν αλλά τελικά δεν κατάφερε να γλιτώσει απο την πρώτη της φετινή ήττα εντός έδρας. Τα «Καναρίνια» προσπάθησαν αλλά η ποιοτητα του αντιπάλου έκρινε το ματς και οσες φορές κι αν προηγήθηκαν δεν άντεξαν. Έχασε την εξάδα προς το παρόν, αν ανεβάσει ρυθμούς έχει την ποιοτητα να γυρίσει την κατάσταση.

Εκτίμηση: Δεδομένα καλύτερη ομάδα η Σίντ Τρούιντεν όμως η Σερκλ Μπρίζ παλεύει ολα τα ματς τελευταία και οι γηπεδούχοι έχουν κάνει κοιλιά. Πασο.

Γκενκ - Μουσκρόν: Τρένο στο πρωτάθλημα η Γκενκ, που δείχνει να μην έχει σταματημό καθώς έχει ήδη πάρει αέρα 10 βαθμών διαφοράς απο τον δεύτερο ενω πλέον εχει σταθεροποιήσει την απόδοση της. Προσφάτως, επικράτησε με 3-2 εκτός έδρας της Σίντ Τρούιντεν και πότε με τον Σαμάτα, πότε με τον Τροσάρντ βρήκε λύσεις παρόλο που βρέθηκε δίς πίσω στο σκορ. Το γκολ της νίκης πέτυχε στο 81' ο Ν'Ντονγακλα.

Η Μουσκρόν βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ από την Οστάνδη ωστόσο εξίσου νωρίς βρήκε την ισοφάριση. Τελικά στο 68' οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ολική ανατροπή παίρνοντας το τρίποντο.Η Οστάνδη άνοιξε το σκορ στο 9' με τον Ντε Σούτερ ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπένσον έφερε το ματς στα ίσα. Την ολική ανατροπή για την Μουσκρόν πέτυχε στο 68' ο Αβονίγι.

Εκτίμηση: Η Γκενκ είναι το απόλυτο φαβορί στο ματς όμως οι αποδόσεις στο 1.18 είναι για γέλια. Το αφήνουμε για το live.