23/08/2019

Με τρείς σημαντικές αναμετρήσεις συνεχίζεται η Pro League την ώρα που η εκτός έδρας αναμέτρηση της Μπρίζ με την Σαρλερουά αναβλήθηκε.

• 3/4 NG στα φετινά της Σίντ Τρούιντεν
  • G/G και over 3.5 στα τρία τελευταία της Σερκλ Μπρίζ

Σίντ Τρούιντεν - Ζούλτε Βάρεγκεμ: Ενισχύθηκε αρκετά μεταγραφικά η Σίντ Τρούιντεν αποκτώντας μέσα στο τελευταίο χρονικό διάστημα  με τη μορφή δανεισμού τον επιθετικό φορ Κολίντιο (Ιντερ) και τον μέσο Εντο (Στουτγκάρδη). Είχε πολλές ανορθογραφίες στο ρόστερ ελπίζει να βρεί ρυθμό γιατί σταθερότητα πάντως δεν διαθέτει. Μετά την τεράστια νίκη απέναντι στην πολύ ισχυρή Σταντάρ Λιέγης, προσγειώθηκε ανώμαλα στην έδρα της Άντβερπ (2-0). Τιμωρημένος  ο Μπολί, τραυματίες οι Στέπε (Τ), Ντε Πέτερ (Μ).

Με συνοπτικές διαδικασίες, η Ζούλτε «καθάρισε» στην έδρα της με  3-1 τη Σαρλερουά στο ματς που ολοκλήρωσε την τέταρτη αγωνιστική της Jupiler League και την προσπέρασε κατά ένα πόντο στη βαθμολογία. Η Ζούλτε προηγήθηκε στο ημίχρονο με το πέναλτι του Πάουβ στο 31’. Στο 48’, ο Μπεραχίνο έκανε το 2-0, στο 65’ ο Μονόκα έδωσε ελπίδες στους φιλοξενούμενους, όμως ο Ομπερλέν στο 91’ έδωσε οριστικά τέλος στην ιστορία. Μόνο ο Κάμερον Χάμφρις (Α) θα απουσιάσει.

Εκτίμηση: Αν η Ζούλτε συνεχίζει να κάνει εμφανίσεις σαν αυτή στην έδρα της Γκενκ έχει τύχη και μπορεί να φύγει ακόμα και με το διπλό. Μπορεί να σταθει όρθια απέναντι στην αναιμική Σίντ Τρούιντεν. 2DNB στο 2.00.

Σερκλ Μπρίζ - Βάασλαντ Μπέβερεν: Απο τριάρα σε τριάρα πηγαίνει τον τελευταίο καιρό η Σερκλ Μπρίζ καθώς έχει χάσει με το ίδιο σκορ (3-1) και στα τρία τελευταία παιχνίδια της μετρώντας τέσσερις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια στην τραγική της εκκίνηση φετος. Προηγηθηκε με τον Νταμπιλά στο 24' ενώ στην συνέχεια πίεσε και για δεύτερο γκολ. Στην επανάληψη όμως, ξέχασε να... κατέβει με αποτέλεσμα να δεχθεί τρία τέρματα παραμένοντας ουραγός. Θα λείψει ο φ0ρ Ντε Μπέλντερ.

Στην ίδια ακριβώς μοίρα είναι και η Βάασλαντ Μπέβερεν με τους «κίτρινους - μπλε» να έχουν τρείς ήττες και μια ισοπαλία στα τέσσερα πρώτα ματς της Pro League. Προσφάτως έγινε σάκος του μπόξ στο ματς με την Γκενκ, δέχτηκε τέσσερα γκολ στην έδρα της σε μια καταιγιστική εμφάνιση για τους πρωταθλητές. 12 γκολ παθητικό ο απολογισμός στα τέσσερα πρώτα ματς της, αναμφίβολα η πιο φτωχή άμυνα στη λίγκα. Εκτός οι Φόρτε, Πιράρ και Λούλιτς.

Εκτίμηση: Πάρε τον έναν και... χτύπα τον άλλο είναι αμφότερες φέτος. Τι να σχολιάσει κανείς για δύο ομάδες που στις πρώτες αγωνιστικές είναι η χαρά κάθε αντιπάλου. Πάσο εδω.

Οστάνδη - Μαλίν: Λίγα λεπτά  στις αρχές της επανάληψης ήταν αρκετά για να καταβάλλει ο αντίπαλος την αντίσταση της Οστάνδης (2-0 εκτός). Δεν το μηδεν στην άμυνα ξανά και δείχνει πως η προσπάθεια που γίνεται είναι αρκετά σοβαρή μεν αλλά η ομάδα έχει αρκετές ελλείψεις. Αν εξαιρέσει κανείς τα πρώτα δύο παιχνίδια η Οστάνδη είναι εντελώς... άλλη ομάδα! Δεν βγάζει αυτή την ενέργεια επιθετικά ενώ δεν μπορεί να σκοράρει.

Η Μαλίν απο την άλλη μεριά, τριπλασίασε τις νίκες της στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε της Σερκλ Μπρίζ με 3-1. Μια Σερκλ Μπρίζ που είναι ανάξια σχολιασμού φέτος όμως για 45' έβαλε δύσκολα στους Μαλινουά που έχουν και μια ισοπαλία (λευκή με την Άντερλεχτ). Στην επανάληψη με τρία γκολ των Τογκί, Στόρμ, Ντε Καμάργκο γύρισε το ματς αποδυκνείοντας πως ο στόχος δεν θα είναι απλά να σωθεί φέτος.

Εκτίμηση: H Μαλίν σίγουρα είναι σε πολύ καλύτερη αγωνιστική κατάσταση σε σχέση με την Οστάνδη, όμως οι γηπεδούχοι δεν θα είναι για.. πάντα τόσο κακοί. Σύν τοις άλλοις, είναι στοίχημα η συμπεριφορά των νεοφώτιστων εκτός έδρας. Πιο safe επιλογή το G/G και over 2.5 στο 1.90.