Jupiler League (24/2): Επιστρέφει στις νίκες η Γκενκ

23/02/2019

Με τις τρείς κορυφαίες ομάδες του Βελγίου να δοκιμάζονται σε δύσκολα ματς, το μόνο σίγουρο είναι πως η 27η αγωνιστική κλείνει με τον καλύτερο τρόπο και ένα ντέρμπι ανάμεσα σε Άντερλεχτ και Μπρίζ.

Άντερλεχτ - Μπρίζ: Με 1-0 πέρασε από την Αμβέρσα κόντρα στην Αντβέρπ η Άντερλεχτ, κρατώντας τη θέση της στην προνομιούχο εξάδα, που οδηγεί στα πλέι οφ.Η ομάδα των Βρυξελλών σκόραρε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπολασιέ και έβαλε τέλος στην κατηφόρα των τελευταίων αγωνιστικών.

Η Μπρίζ έπιασε απο το λαιμό την Γκενκ στην πρόσφατη αναμέτρηση μεταξύ τους και κατάφερε να μειώσει τη μεταξύ τους διαφορά σε μια νίκη περισσότερο βάλσαμο στο ψυχολογικό τομέα. Η ομάδα του Μπριζ πέτυχε δύο γρήγορα γκολ στο πρώτο ημίχρονο με Μάτα (21’) και Σράιβερς (37’) και έβαλε από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη. Η Γκενκ στο 77’ μείωσε με τον Σαμάτα, όμως ένα λεπτό αργότερα ο Φόρμερ έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες είχαν οι φιλοξενούμενοι και διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Η διαφορά της πλέον με τη Γκενκ είναι στους οκτώ πόντους, ενώ οι «μπριζουά» μεσοβδόμαδα γνώρισαν τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό μετά το βαρύ 4-0 στον επαναληπτικό απο την Σάλτσμπουργκ.

Εκτίμηση: H Mπρίζ είναι σε κάκιστη ψυχολογική κατάσταση και η Άντερλεχτ ανεβασμένη μετά το διπλό στην έδρα της Άντβερπ. Δεν είναι ματς για σημεία, πρόκειται για ντέρμπι που θα έχει επίσης γκολ. Στο 1.65 το αμφίτερμα.

Γκενκ - Άντβερπ: Κάτω του μετρίου ήταν η εμφάνιση της Γκενκ στο ντέρμπι με την Μπρίζ δείχνοντας πως παρά το οτι είναι ένα κλίκ πάνω απο τις υπόλοιπες ομάδες έχει και εκείνη τα θέματα της. Η ήττα με 3-1 σίγουρα έφερε τριγμούς. Παρά την ήττα, η Γκενκ παρέμεινε στην κορυφή του βελγικού πρωταθλήματος, σε απόσταση 8 βαθμών από τη δεύτερη Κλαμπ Μπριζ. Στην Ευρώπη πάντως και πιο συγκεκριμένα στο Europa League κανείς δεν θα μπορούσε να φανταστεί την εξέλιξη των διπλών αναμετρήσεων με τη Σλάβια Πράγας. Μετά το εκτός έδρας 0-0 όλα έδειχναν ιδανικά. Ο Τροσάρ άνοιξε στο 10ο λεπτό το σκορ, όμως απο εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι σε περίπου 45 λεπτά σκόραραν 4 φορές για το τελικό 1-4 με την Γκενκ να μένει εκτός!

Δεύτερη σερί ήττα για την Άντβερπ, αυτή τη φορά όχι σοκαριστική όπως στο ματς με τη Λόκερεν όμως σίγουρα μια εντός έδρας ήττα απέναντι σε μια πεσμένη ομαδα όπως η Άντερλεχτ σίγουρα πονά. Το ακόμα χειρότερο της ήττας για την ομάδα της Αμβέρσας είναι πως το γκολ σημειώθηκε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων κάτι που δεν άρεσε. Παρόλα αυτά η 4η θέση δεν χάθηκε και με μια αλλαγή στην ψυχολογία και τις εμφανίσεις της μπορεί να κοιτάξει ακόμα πιο ψηλά.

Εκτίμηση: Αυτή τη φορά η Γκενκ οφείλει να δείξει το καλό της πρόσωπο και να ξεχάσει την κάκιστη πορεία της σε πρωτάθλημα και Europa League που της κόστισε μια ήττα σε ντέρμπι αλλά και τον ευρωπαϊκο αποκλεισμό. Στο 1.67 ο άσος θα αγοραστεί.

Σιντ Τρούιντεν - Σαρλερουά: Eξαιρετική είναι η πορεία της Σίντ Τρούιντεν τον τελευταίο καιρό. Οι τρείς νικες και μια ισοπαλία το τελευταίο διάστημα την έχουν φέρει στην 5η θέση της βαθμολογίας, μόλις στο -6 απο την Μπρίζ. Πρόσφατα αναδείχθηκε ισόπαλη εκτός έδρας με τη Ζούλτε με τον Μπολί στο 82' να ισοφαρίζει για την ομάδα του εκμεταλλευόμενος μια ωραία ασίστ του Γκαρσία.

Απίστευτο διπλό στο 94’ πήρε η Σαρλερουρά που επικράτησε με 2-1 της Κορτράικ και μπήκε ξανά στο παιχνίδι για την εξάδα, αφού επέστρεψε στις νίκες μετά από τρία ματς. Τι κι αν έχασε πέναλντι και έμεινε έπειτα πίσω στο σκορ; Η απάντηση από τη Σαρλερουά ήρθε στο 66ο λεπτό με τον Μοριόκο να ευστοχεί σε πέναλτι για το 1-1, ενώ η «σφαλιάρα» για τους γηπεδούχους ολοκληρώθηκε στο 94’ όταν ο Περμπέ που πέρασε αλλαγή στο 86’ βρήκε δίχτυα για την ανατροπή και το τελικό 2-1 που δίνει απίστευτα μεγάλο ψυχολογικό αβαντάζ στους «ασπρόμαυρους» ενόψει των πλέι οφ.

Εκτίμηση: Aμφίρροπη αναμέτρηση και δύσκολα μπορεί κάτι να προκύψει απο εδώ. Οι γηπεδούχοι είναι ανεβασμένοι αλλά υστερούν της Σαρλερουά που έχει καλή συγκομοιδή. Δύσκολη η πρόβλεψη, το αφήνουμε για το live.