Jupiler League (23/2): Ασταμάτητη η Γάνδη

23/02/2020

Λίγο πρίν τη τελική ευθεία στο πρωτάθλημα, Άντερλεχτ και Γάνδη θέλουν να συνεχίσουν με νίκες.

• 4/5 under 2.5 προσφάτως η Γάνδη.
  • Μία ήττα στα 17 τελευταία στο πρωτάθλημα η Σαρλερουά.

Κλαμπ Μπριζ – Σαρλερουά: Aντιμέτωπη με μια γκέλα ολκής βρέθηκε η Μπριζ που δυσκολεύτηκε πάρα πολύ απέναντι στην Βάασλαντ για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η πρωτοπόρος κατόρθωσε να ξεπεράσει τα εμπόδια που έβαλε η αντίπαλός της και να κάμψει την αντίστασή της στις καθυστερήσεις όταν ο Ριτς (ο οποίος είχε ανοίξει και το σκορ στο 40’) σημείωσε το πολυπόθητο γκολ που της έσωσε τη νίκη με 2-1. Εκτός ο χαφ Μπαλάντα.

Αντβέρπ και Σαρλερουά ήρθαν ισόπαλες 1-1 στην Αμβέρσα στο σημαντικότερο ματς της 26ης αγωνιστικής της Jupiler League με τους φιλοξενούμενους να χάνουν την ευκαιρία να πλησιάσουν περισσότερο την τρίτη θέση της βαθμολογίας, παραμένοντας, πάντως, στην προνομιούχο εξάδα. Είχε πάντως τις καλύτερες ευκαιρίες στο ματς ενώ θα μπορούσε να πάρει το τρίποντο. Εκτός ο μέσος Μπρούνο και ο φορ Ρεζάι.

Εκτίμηση: Η Μπρίζ είναι το μεγάλο φαβορί για να συνεχίσει με νίκη αλλά κάτω απο 1.50 ο άσος είναι εξευτελιστικά χαμηλός.

Άντερλεχτ - Έουπεν: Έχασε κι άλλο έδαφος η παραπαίουσα Άντερλεχτ, η οποία ηττήθηκε 2-0 από την Μαλίν πληρώνοντας εν μέρει και το γεγονός ότι έπαιξε για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο. Ήττα που πιθανώς να την καταδικάσει στην προσπάθεια που κάνει για είσοδο στα πλέι οφ, ένα κακό αποτέλεσμα μετά απο τρία σερί ματς δίχως ήττα. Εκτός ο στόπερ Σάντλερ και οι φορ Κολασάν και Ρούφ.

Πάλεψε λυσσαλέα απέναντι στη Γάνδη, όμως η ήττα με 3-2 εντός έδρας ήρθε αναπόφευκτα. Δεύτερη ήττα στη σειρά μετά απο αυτή με τη Σίντ Τρούιντεν, όμως μοιάζει αδιάφορη στο φινάλε καθώς ο στόχος της που είναι η παραμονή έχει επιτευχθεί με μεγάλη άνεση. Εξαιρετικό ρόστερ με αρκετή ποιότητα και μια έδρα - φόβητρο τη βοήθησαν στη φετινή Pro League.  Εκτός ο Μουσονά (Μ) και ο μέσος Σχουτέρντεν .

Εκτίμηση: Στο κυνήγι των πλέι οφ η Άντερλεχτ, θα εξαντλήσει τις πιθανότητες της για Ευρώπη απέναντι σε μια Έουπεν που σιγά σιγά ξεμένει απο στόχους. Άσος και over 1.5 στο 1.80.

Γάνδη - Σίντ Τρούιντεν: Δύσκολη νίκη με 3-2 στην έδρα της Έουπεν, το ματς ήταν άκρως ισορροπημένο, πήρε το τρίποντο με γκολ στο 85ο λεπτό της συνάντησης. Είναι στη 2η θέση της βαθμολογίας, ουσιαστικά η μόνη ομάδα που μπορεί να κοντράρει τη Μπρίζ στα πλέι οφ. Οριακή ήττα στη Ρώμη, εύθραυστο το 1-0, απείλησε σε κάποιες περιπτώσεις για να έρθει στον επαναληπτικό με αβαντάζ, ακόμα κι έτσι όμως έχει ελπίδες. Τραυματίας ο φορ Γιάρεμτσουκ.

Δεν έχει πλέον στόχους, θα κυνηγήσει ένα εισιτήριο για το επόμενο Europa League μέσω των πλέι οφ ΙΙ. Πεσμένη το τελευταίο διάστημα, έχασε ακόμα κι απο τη Σερκλ Μπρίζ που είναι ουραγός με σκορ 1-0 εντός έδρας. Στη 12η θέση πλέον της βαθμολογίας, στο -9 απο τα πλέι οφ Ι.Εκτός ο φορ Ντε Ρίντερ.

Εκτίμηση: Η Γάνδη είναι στο κυνήγι της Μπρίζ, όμως δεν θέλει να αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη λίγο πρίν το φινάλε της κανονικής διάρκειας της σεζόν. Η Σίντ Τρούιντεν δεν είναι ικανό εμπόδιο, ο χαμηλός άσος θα συνδιαστεί με χάντικαπ -1 στο 1.90.