Jupiler League (23/11): Να ξεπεράσει το σοκ η Σταντάρ

22/11/2019

Eπιστροφή σε κανονικούς ρυθμούς και τέσσερα σπουδαία ματς στη Pro League. Αλλαγές στη Γκενκ και ώρα για βαθμολογική αναρρίχηση.

• 6/7 under 2.5 στα φετινά εντός της Έουπεν.
  • Απο πέντε σερί G/G και over 2.5 η Μαλίν.

Έουπεν - Σταντάρ Λιέγης: Μετά απο τρείς νίκες, μια ισοπαλία και μια... κυπελλική πρόκριση, η άκρως ανεβασένη και σοβαρή Έουπεν, έχασε στα σημεία απο τη δυνατή Σαρλερουά σε μια πολύ δύσκολη έδρα. Η Έουπεν είχε τη κατοχή και πολλές ευκαιρίες για γκολ, όσο περνούσε ο χρόνος όμως φάνηκε να μένει πίσω με σκοπό να κρατήσει το βαθμό. Ο Ρεζάι όμως με ένα ασύλληπτο σουτ στο 83ο λεπτό της συνάντησης λύτρωσε τους γηπεδούχους. Μόλις μια ήττα στα τέσσερα τελευταία εντός της Έουπεν. Eκτός ο αμυντικός Μενό Κοχ λόγω τιμωρίας.

Τεράστιο σοκ στη Λιέγη, με τη Μαλίν να παίρνει τεράστιο διπλό απέναντι στη Σταντάρ με 2-1. Ο Σοφς άνοιξε το σκορ στο 15’ με... φαουλάρα και ο Ντε Καμάργκο εκτέλεσε τον Mποντάρ σχεδόν από το ύψος του πέναλτι. Ο Αμαλάχ μπήκε αλλαγή στο 83ο λεπτό και μείωσε στο 86’ με σουτ λίγο λίγο έξω απο τη μεγάλη περιοχή και έδωσε κάποιες ελπίδες έστω για βαθμό στη Σταντάρ Λιέγης. Ωστόσο, τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με τους γηπεδούχους να χάνουν σημαντικό έδαφος για την πρώτη θέση. Το κακό είναι πως πρόκειται για τη 2η σερί της ήττα στο πρωτάθλημα με τη Μπρίζ να είναι ήδη στο +6 και μάλιστα με αγώνα λιγότερο. Εκτός οι Λιμόμπ (Μ) και Ντουσάν (Α).

Εκτίμηση: Η Σταντάρ είναι στην τριάδα (μαζί με Μπρίζ και Γάνδη) των πιο ποιοτικών ομάδων της κατηγορίας. Η ήττα σοκ με τη Μαλίν σίγουρα θα έχει χτυπήσει καμπανάκια στο στρατόπεδο της Λιέγης και την αναμένω αλλαγμένη απόψε. Μπορεί το διπλό απέναντι σε μια Έουπεν που ανέβασε στροφές αλλά δεν τρομάζει. Στο 1.83.

Βάασλαντ Μπέβερεν - Σερκλ Μπρίζ: Με 1-4-9 ρεκόρ φέτος, η Βάασλαντ πήγε στο ματς με τη Κορτράικ με τέσσερις σερί ήττες στην πλάτη. Απέναντι στην Κορτράικ ωστόσο εκτός έδρας, η Βάασλαντ έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο και με αέρα ομάδας εξάδας (και δεν είναι υπερβολή) πήρε ένα σπουδαίο διπλό με 3-1! Μπαντιμπαγκά και Κοϊτά έδωσαν αέρα δύο τερμάτων στο πρώτο μέρος και όταν οι γηπεδούχοι μείωσαν στην επανάληψη και βγήκαν μπροστά για την ισοφάριση, η Βάασλαντ με γκολ του Ντίρκχ στο 74ο λεπτό απο την άσπρη βούλα «κλείδωσε» το τρίποντο. Εκτός ο χαφ Χέιμανς, Κομπαγιάσι, Αγκιεπόνγκ. Δεν θα αγωνιστούν οι φορ Ντίρκχ και Ασομανί.

Mετά απο οκτώ ήττες και μία ισοπαλία στα εννιά τελευταία ματς πρωταθλήματος, η ουραγός Σερκλ Μπρίζ δείχνει πως βρήκε σφυγμό παίρνοντας μια πολύ σημαντική εντός έδρας νίκη απέναντι στη Σίντ Τρούιντεν με 2-1. O Χόγκας στο 34ο λεπτό άνοιξε το σκορ, όμως στην επανάληψη και μάλιστα στο 49ο λεπτό ο ποιοτικός Μπολί των «καναρινιών» ισοφάρισε. Πάνω που όλα έδειχναν πως πάμε για... «μοιρασιά», ο Σααντί με ένα πανέμορφο τέρμα χάρισε τους τρείς πόντους στην ομάδα του. Η Σερκλ είναι ίσως η πιο αδύναμη ομάδα της κατηγορίας. Παρόλα αυτά, δεν μπορεί κανείς να παραβλέψει πως πρίν τη διακοπή έκανε μεγάλες προσπάθειες να συνέλθει και να παλέψει στα ίσια τη σωτηρία με τη Βάασλαντ που είναι πάνω κάτω στο ίδιο επίπεδο. Η εμφάνιση της απέναντι στην Άντερλεχτ άφησε υποσχέσεις όμως θα πρέπει να υπάρξει και μεγαλύτερη ευστοχία στην τελική προσπάθεια αλλά και αμυντική ενίσχυση τον Ιανουάριο. Εκτός οι χαφ Πίτερς, Μπολτζιοβάνι, Μπαλικβίσα, Ντέουρο, Κουλιμπαλί. Το ίδιο και οι φορ Εμπουλά και Ντε Μπέλντερ.

Εκτίμηση: Ομάδες που είναι πάνω κάτω στο ίδιο επίπεδο αν και οι γηπεδούχοι είναι θεωρητικά ένα κλικ ανώτεροι και έχουν και το πλεονέκτημα της έδρας. Πιο safe το GG & over 2.5. Στο 1.80.

Μαλίν - Ζούλτε Βάρεγκεμ: Σόκαρε τη Σταντάρ η Μαλίν, η οποία πέρασε με 2-1 από τη Λιέγη και την έπιασε στη βαθμολογία. Ο Σχοφς έκανε το 1-0 στο 15’ με εκτέλεση φάουλ και ο Ντε Καμάργκο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του σχεδόν από το ύψος του πέναλτι. Ο Αμαλάχ μείωσε στο 86’ με ωραίο σούτ και έδωσε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Ωστόσο, το φινάλε βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μια τεράστια νίκη που δίνει πολλές υποσχέσεις για το μέλλον. Αύξηση 71.3% σε σχέση με τα διαρκείας προ πενταετίας ανακοίνωσε η Μαλίν που σπάει ολα τα ρεκόρ προσέλευσης φέτος αν και ξεκίνησε με πολλά προβλήματα τη σεζόν. Ο κίπερ Βάλκεναρς, καθώς και οι Μαξίμ ντι Μπι (Α) και Λοράν Λεμουάν (Α) θα απουσιάσουν.

Eίναι στο -3 απο την εξάδα και στο -6 απο τη 2η θέση η Ζούλτε που πραγματοποιεί εξαιρετική χρονιά στο Βέλγιο, όμως θα μπορούσε να βρίσκεται σε ακόμα καλύτερη κατάσταση αν ήταν πιο προσεκτική. Έχει δύο ήττες στα τρία πιο πρόσφατα παιχνίδια της στη Jupiler League, απέναντι στις Μπρίζ και Άντερλεχτ ωστόσο. Στο πιο πρόσφατο εντός, με τους «αντερλεχτουα» πίεσε και έφτασε κοντά στο να πάρει ένα πολύτιμο βαθμό όταν ο Λαράν έφερε το ματς στα ίσια με τέρμα του στο 76ο λεπτό της συνάντησης. Εκεί όμως, η εμπειρία των φιλοξενούμενων μίλησε που λίγα λεπτά αργότερα σκόραραν το γκολ της νίκης (1-2 στο 82'). Κατά τη διάρκεια της διακοπής, η Ζούλτε που  εκτός έδρας έχει μόλις δύο ήττες σε επτά παιχνίδια φέτος, έπαιξε σε φιλικό με τη Σερκλ Μπρίζ την οποία και νίκησε με 3-2. Τραυματίες οι αμυντικοί Μποντρί και Ντεμίρ αλλά και ο φορ Μπεραχίνο.

Εκτίμηση: Η Μαλίν πήρε ένα τεράστιο διπλό στην έδρα της Σταντάρ όμως είναι στοίχημα η απόδοση της μετά τη διακοπή. Πολύ καλή ομάδα η Ζούλτε και μικρό το 1.87 του άσου.

Μουσκρόν - Γκενκ: Αήττητη στα τρία τελευταία της παιχνίδια η Μουσκρόν με δύο ισοπαλίες κόντρα σε Σερκλ Μπρίζ και Οστάνδη και μια σπουδαία νίκη με 3-1 κόντρα στην Άντβερπ εντός έδρας. Παρόλα αυτά παραμένει σε αρκετά καλή βαθμολογική μοίρα, στη μέση της βαθμολογίας με 21 βαθμούς (8η θέση). H Moυσκρόν δείχνει για ακόμα μια φορά πως επενδύει στα νέα παιδιά με την εμπιστοσύνη της στον 18χρονο Γάλλο στράικερ Ματέο Βρομάν που «έβγαζε μάτια» με τους μικρούς «μουσκρονουά».  Μακροχρόνιες οι απουσίες της.

Δεν μπόρεσε να αποτελέσει καν δύσκολο αντίπαλο για τη Γάνδη η Γκενκ γνωρίζοντας την ήττα με 0-2. Ο Ντεπουάτρ έβαλε σε ρόλο οδηγού τους φιλοξενούμενους κι ο Ντέιβιντ «χτύπησε» στο 47’, φέρνοντας την ομάδα του αγκαλιά με τη νίκη, που σημειώθηκε χωρίς άγχος στο φινάλε. Υπήρξαν μεσοβδόμαδα εξελίξεις πάντως στο σύλλογο. Ο Βέλγος κόουτς Μαζού που ανέλαβε τους πρωταθλητές το καλοκαίρι, μετά την παρουσία του στη Σαρλερουά, δεν μπόρεσε να τη πετύχει κάτι καλό, αφού έπειτα από 14 αγώνες, η ομάδα είναι στην 9η θέση της βαθμολογίας και στο -13 από την Κλαμπ Μπριζ. Μάλιστα το ρεκόρ του σε 21 παιχνίδια ήταν 8 νίκες, 4 ισοπαλίες και 9 ήττες σε 21 ματς! Μοναδικό πρόβλημα ο αμυντικός Γέρε Ουρόνεν.

Εκτίμηση: Η Μουσκρόν μπορεί να πάρει αποτέλεσμα, η Γκενκ δεν μπορεί να κερδίσει εύκολα κανένα πλέον ωστόσο η αλλαγή προπονητή ίσως βοηθήσει. Υψηλό πάντως το 1.90 του over 2.5, θα τιμηθεί.